کابل کاشان

کابل لاستیکی واتر پروف

کابل لاستیکی واتر پروف

در حال حاضر کابل‌های مختلفی روانه بازار می‌شود و هر کدام از آن‎ها کاربردهای مختلفی دارند؛ یکی از این کابل‌ها “کابل لاستیکی واتر پروف” است. این کابل لاستیکی می‌تواند در برابر نفوذ آب مقاومت بسیار خوبی از خود به نمایش بگذارد، به همین دلیل در مکان‌های مرطوب مورد استفاده قرار می‌گیرد. معمولا رطوبت و یا آب به‌ راحتی به کابل‌های برق یعنی روکش و عایق آن‌ها آسیب می‌رساند.

اگر یک کابل برق در تماس با رطوبت بالا و یا آب قرار بگیرد، به مرور زمان در عایق آن‌ها تخلیه‌های جزئی مشاهده می‌شود و در نتیجه شکست عایقی ایجاد می‌شود که طول عمر مفید کابل را بسیار کاهش می‌دهد. معمولا برای این که یک کابل در برابر آب و یا رطوبت مقاوم باشد، از مواد عایقی مناسبی استفاده می‌کنند یا این که برای کابل از عایق و روکش لاستیکی استفاده می‌‎کنند؛ که بهترین روش استفاده از عایق‌های لاستیکی است.

می‌توان در انواع سیم و کابل و کنترل از عایق‌های لاستیکی استفاده کرد. در کابل‌های لاستیکی واتر پروف می‌توان به ویژگی‎ منحصر به فرد دیگری همچون مقاومت بالا در برابر سایش اشاره کرد. اساسا این کابل‌ها را با سایزهای مختلف برای کاربردهای مختلف روانه بازار می‌کنند.    

کابل لاستیکی واتر پروف

ویژگی کابل لاستیکی واتر پروف  

در کاشان کابل به بررسی ویژگی‌‎های کابل لاستیکی واتر پروف می‎پردازیم. در واقع کابل‎‌های واتر پروف یکی از کابل‎‌های خاص موجود در بازار است. زمانی که نمی‎‌توان از کابل‎‌های برق معمولی یا کابل‌‎های برق با عایق پی وی سی استفاده کرد، می‎‌توان از کابل‌‎های واتر پروف بهره گرفت.

این کابل‎‌ها نسوز و کاملا ضد آب هستند. ویژگی‎‌های منحصر به فرد دیگر این کابل مقاومت در برابر روغن و مواد نفتی، ضد سایش، انعطاف پذیری فوق العاده و مقاومت بالا در برابر اسید است. در حقیقت این کابل‎‌ها در شرایط محیطی مختلف از مقاومت بالایی بهره می‎برند و در برابر سرما از استحکام بالایی برخوردار هستند.

کابل‎ لاستیکی واتر پروف در برابر سایش و کشش می‌‎تواند پایداری خیلی خوبی از خود به نمایش بگذارد. این کابل‌‎ها را به صورت تک رشته، دو رشته، سه رشته و چهار رشته در سایزهای مختلف طراحی و تولید می‎‌کنند. کابل‌های لاستیکی ضد آب بر اساس استانداردهای ISIRI (1926) 66، IEC 60245، CENELEC HD 22 ساخته می‎‌شوند. معمولا انواع مختلف این کابل‎‌ها می‎‌توانند ولتاژ نامی از 750 تا 450 ولت را از خود عبور دهند.    


❔❔چقدر با مهم ترین کابل محافظتی سیستم برق آشنایی دارید؟

با کابل زمینی امنیت سیستم برق خود را تضمین کنید!


خرید کابل لاستیکی واتر پروف

همان گونه که قبل‎تر اشاره کردیم کابل لاستیکی واتر پروف در سایزها و ابعاد مختلفی تولید می‎‌شوند که می‎‌توانید سایز مورد نظر خود را به صورت عمده و یا جزئی سفارش دهید. قیمتی که برای انواع کابل‎‌های لاستیکی واتر پروف در نظر گرفته شده است، نسبت به کابل‎‌های عایق PVC و یا کابل‎‌های برق معمولی بیشتر است.

در واقع قیمتی که برای این کابل‎‌ها در نظر گرفته شده است 2 الی 3 برابر کابل‎‌های برق معمولی است؛ این افزایش قیمت به دلیل عایق استفاده شده در ساختار کابل‌‎های لاستیکی است. این کابل‌ها به دلیل لایه عایقی که دارند، از مقاومت بسیار بالایی برخوردار هستند؛ به همین دلیل در محیط‎‎‌های صنعتی مورد استفاده قرار می‎‌گیرند.       

تفاوت اصلی کابل لاستیکی با کابل‌ برق معمولی

توجه کنید که کابل‎‌های برقی معمولی و کابل‌های لاستیکی از نظر مواد اولیه استفاده شده و طراحی که دارند، با هم متفاوت هستند. گفتنی است که در برخی از کابل‎‌های برقی معمولی برای این که در برابر آب و خوردگی مقاومت بالایی داشته باشند، از یک عایق پی وی سی یا PVC استفاده می‌شود.

در واقع این عایق پی وی سی در غشای بیرونی برای تامین محافظت هر چه بیشتر استفاده شده است. گفتنی است که در بسیاری از مدل‎‌های حرفه‌ای و مقاوم‌تر کابل‎‌های ضد آب از یک لایه ضد آب و مجزا مابین هادی و لایه اولیه کابل استفاده شده است، که این لایه طول عمر مفید کابل را بیشتر می‎‌کند و کابل دیرتر آسیب می‎‌بیند.

تفاوت دیگری که بین کابل‌های معمولی و کابل‌های واتر پروف دیده می‎‌شود این است که قطر و ابعاد کابل‎‌های واتر پروف بیشتر از کابل‌های معمولی است لذا طراحی کابل‎‌های واتر پروف مقاوم‌تر است. کابل‎‌های واتر پروف گزینه‎‌های بسیار مناسبی برای ایجاد اتصال در موتور چاه آب هستند. در کاربردهایی از این قبیل می‎توان از کابل‎‌های واتر پروف بهره گرفت چرا که از برق‎ گرفتگی و اتصال کوتاه جلوگیری می‎‌کنند؛ برای انجام این کارها نباید از سیم و کابل بهره گرفت.       

کابل لاستیکی واتر پروف

پرمصرف ترین انواع کابل لاستیکی واتر پروف

مانند هر سیم و کابل دیگری که روانه بازار می‌‎شوند، کابل‌های لاستیکی واتر پروف هم انواع مختلفی دارند؛ اصولا این کابل‌ها هم کاربردهای بسیار گسترده‌ای دارند. با توجه به کیفیتی که در کابل‌های واتر پروف دیده می‌شود و کاربرد فراوان و صرفه اقتصادی که دارند شرکت‌های زیادی در زمینه تولید آن‎ها فعالیت می‌کنند.

کابل‌های لاستیکی به صورت تخت، افشان، پارسیان و  واتر پروف روانه بازار می‌شوند. هر کدان از کابل‌های ذکر شده در موارد مختلفی استفاده می‌شوند و کاربردهای مختلفی هم دارند؛ برای مثال کابل‎‌های واتر پروف به عنوان کابل‌های دوستدار آب شناخته می‌شوند یعنی با توجه به روکش پلاستیکی که دارند در برابر رطوبت و آب مقاومت بسیار بالایی دارند.    


? به‌روزترین لیست قیمت‌ سیم و کابل کاشان در فروشگاه اینترنتی کاشان کابل


سایزبندی رایج کابل لاستیکی واتر پروف

اساسا برای سیستم‌های تک فاز و سه فاز انواع کابل‌های لاستیکی را در سایزهای بسیار متنوعی طراحی و تولید می‌کنند؛ این کابل‌ها هم به صورت تخت و هم به صورت گرد روانه بازار می‌شوند. برای مثال کابل‌های تک رشته در سایزهای مختلف و کابل‌های دو رشته در سایزهای مختلف و … تولید می‌شوند که در ادامه انواع سایزها را بیان می‌کنیم:

? سایز کابل‌هایی که به صورت تک رشته هستند عبارت‌‎اند از: 25×1، 35×1، 50×1، 70×1، 95×1، 120×1، 150×1، 185×1، 240×1 و 300×1

? سایز کابل‌هایی که به صورت دو رشته هستند عبارت‌اند از: 1×2، 1.5×2، 2.5×2، 4×2، 6×2، 10×2، 16×2 و 25×2

? سایز کابل‌هایی که به صورت سه رشته عبارت‌اند از: 1×3، 1.5×3، 2.5×3، 4×3، 6×3، 10×3، 16×3، 25×3، 35×3، 50×3، 70×3 و 95×3

? سایز کابل‌هایی که به صورت چهار رشته هستند عبارت‌اند از: 1×4، 1.5×4، 2.5×4، 4×4، 6×4، 10×4، 16×4، 25×4، 35×4، 50×4، 70×4 و 95×4

سخن آخر ❕

کابل لاستیکی واتر پروف در برابر نفوذ آب و رطوبت مقاومت بالایی دارد به همین دلیل یکی از اصلی ترین مکان‌هایی که از این کابل استفاده می‌شود مکان‌های مرطوب است همان‌طور که می‌دانید اگر یک کابل برق در تماس با آب و یا رطوبت قرار بگیرد به مرور زمان کارایی خود را از دست می‌دهد و طول عمر آن کاهش می‌یابد برای همین برای مقاوم کردن کابل در برابر رطوبت از مواد عایقی در آن استفاده می‌شود و بهترین روش عایق کردن سیم و کابل استفاده از عایق‌های لاستیکی می‌باشد. کابل لاستیکی واتر پروف در برابر سایش نیز بسیار مقاوم است.

در صورت تمایل به کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان ما در کابل کاشان تماس بگیرید. همچنین می‌توانید تجربیات و نظرات خود را در خصوص استفاده از این کابل با ما به اشتراک بگذارید.

بروزرسانی 29.07.00

0
دیدگاه‌های نوشته

*
*