کابل کاشان

روش های تعیین کیفیت سیم و کابل + معرفی انواع سیم و کابل

تعیین کیفیت سیم و کابل

نخست برای شما خواهیم گفت که سیم و کابل چه هستند و سپس چه انواعی دارند.
برای آشنایی بیشتر با سیم و کابل و روش های تعیین کیفیت سیم و کابل ما را تا پایان این مطلب همراهی کنید.

سیم چیست؟

سیم ها وسایلی می باشند که در آن ها از یک هادی به هدف انتقال برق و از یک عایق به منظور جلوگیری نشت برق به اطراف استفاده می شود. سیم ها دارای انواع مختلفی همچون سیم مفتولی، سیم افشان ، سیم نیمه افشان می باشند.

سیم مفتولی :

به سیم های مفتولی سیم خشک نیز می گویند. این سیم ها دارای یک رشته هادی هستند و به دلیل قابلیت فرم دهی معمولا در تابلو برق ها استفاده می شوند.

تعیین کیفیت سیم و کابل افشان :

این سیم ها به دلیل این که از تعدادی زیادی سیم مسی نازک به هم تابیده تشکیل شده اند فابلیت انعطاف بالایی دارند به این دلیل از این سیم ها در سیم کشی ساختمان استفاده می شوند.

سیم نیمه افشان :

این سیم ها ، سیمی بین مفتولی و افشان می باشند. به طوری که تعداد رشته های این نوع سیم به مراتب از سیم های افشان کم تر است و در نهایت انعطاف آن از سیم های افشان کمتر می باشد. کاربرد این سیم ها نیز در تابلو برق می باشد.

سیم و کابل کاشان

 

کابل چیست ؟

هر نوع هادی که جریان برق را از خود عبور دهد و به وسیله موادی از محیط اطراف خود عایق شده باشد، به طوری که ولتاژ روی سطح عایق نسبت به زمین برابر صفر و درروی سطح سیم نسبت به زمین دارای ولتاژ فازی باشد، کابل می گویند یا به عبارتی دیگر اگر چند سیم در کنار یکدیگر به کمک یک غلاف یا یک لایه عایق قرار می گیرند را کابل می گویند. کابل ها دارای انواعی می باشند از جمله کابل کواکسیال، کابل زوج به هم تابیده ، کابل فیبر نوری و … می باشند.

تعیین کیفیت سیم و کابل کواکسیال :

نوعی کابل الکتریکی می باشد که از چهار لایه ساخته می‌شود و به شکل کواکسیال یعنی با یک محور یا مرکز مشترک می باشد. قسمت مرکزی کابل کواکسیال یک هادی است که توسط یک لایه پلاستیکی عایق پوشانده شده و یک محافظ یا شیلد فلزی آن را احاطه کرده است. روی آن نیز لایه چهارم عایق پلاستیک قرار دارد.

کابل زوج به هم تابیده :

این نوع کابل ارتباطی از دو سیم عایق به هم تابیده ساخته می‌شود تا یک جفت به هم تابیده واحد ایجاد کند. هدف از پیچاندن، کاهش تداخل الکترومغناطیسی یا نویز است. از این کابل‌ها در شبکه اترنت و ارتباطات تلفنی استفاده می‌شود.

کابل فیبر نوری :

نوعی کابل ارتباطی است که از رشته‌های شیشه‌ای انعطاف‌پذیر و شفاف ساخته می‌شود این کابل داده‌ها را به صورت نور انتقال می‌دهد. ضخامت رشته‌ها تقریباً برابر با موی انسان است و هر رشته جداگانه با عایق پلاستیکی پوشانده شده است. یک لایه محافظ خارجی دیگر نیز وجود دارد که از رشته‌ها در برابر تداخل محافظت می‌کند.

سیم و کابل غیر استاندارد چگونه تولید می شود

  • مصرف مس در کابل و سیم، پایین تر از حد معلوم.
  • مصرف مس با درصد خالصیت کم تر استاندارد های مشخص مس که همان مس با ۹۹ درصد خلوص.
  • مصرف CCA در ازای مس که در واقع همان آلومینیوم مس اندود شده.
  • در بعضی مواقع ضخامت هادی را در طول کابل و سیم تغییر می دهند که در حقیقت این بدان معناست که مواد PVC عایق و یا همین طور روکش کابل و سیم رو کاهش می دهند.
  • مصرف متریال بی کیفیت در مورد امر تولید روکش های کابل و سیم که در حقیقت به این معناست که از مواد اولیه بی کیفیت و نا مرغوب در جهت کاهش هزینه های تولید و افزایش سود استفاده می کنند.

طول کابل و سیم را از طولی که بیان شده و روی برچسب محصول نیز دهده می شود کم تر و پایین تر در نظر می گیرند.

لیست قیمت سیم و کابل کاشان

روش تعیین کیفیت سیم و کابل فیک یا غیر اصل

در نگاه اول تشخیص دادن سیم و کابل فیک یا غیر اصل کار سختی به نظر می رسد.

بهترین راه این است که اطمینان حاصل کنیم که تمام جعبه های محصول هولوگرافیک UL را داشته باشد در این صورت می توان بیان کرد که این محصول اصل می باشد.

در ادامه باید چنین گفت که در واقع سطح خارجی کابل و سیم باید بدون هر مدل از فرو رفتگی و یا کجی باشد و در حقیقت باید فاقد برجستگی بوده و صافِ صاف باشد.

در واقع قطر بزرگ عایق و یا مواردی از این دست دلیلی آن نمی باشد که آن محصول از مرغوبیت بالایی برخوردار نمی باشد و در حقیقت بعضی از تولید کنندگان وزن مس را در کابل و سیم ها کاهش می دهند و وزن عایق آن را افزایش می دهند که در حقیقت محصول وزن واقعی خود را کماکان حفظ کرده باشد و نتوانید از طریق وزن فیک بودن و تقلبی بودن آن را تشخصی دهید.

نکته بعدی در واقع عایق سیم در زمان مجزا سازی از مس که در حقیقت همان هادی ما به حساب می آید می بایست به سادگی و به شکل کش سان از روی هادی که همان مس است جدا شود در واقع جدا کردن سیم ها از غلاف آن ها به صورت کاملا ساده و آسان صورت پذیرد.

نکته آخری که در این خصوص باید به آن توجه داشته باشید این است که در واقع رنگ مس می بایست بسیار شفاف و فاقد هر مدل از سیاهی، اکسید شدگی و یا کدری باشد.

راهکار های تعیین کیفیت سیم و کابل

اساسی ترین شاخص به منظور تعیین کردن کیفیت سیم و کابل به اسم مقاومت هادی نام گذاری شده است در واقع مقاومت هادی کمیتی خواهد بود که اغلب به مقدار آلومینیوم یا مس مصرف شده در سیم و کابل وابسته خواهد بود، به خاطر داشته باشید که این دو با یک دیگر نسبت عکس دارند.

بیشترین هزینه تولید این محصول به آلومینیم و مس به کار رفته در آن ها بستگی دارد. برخی از تولید کنندگان جنس بد با کاهش هزینه، کیفیت سیم و کابل را پایین می آورند. این یک راهکار تعیین کیفیت سیم و کابل میباشد.

 

در این مقاله انواع سیم و کابل را شرح دادیم و نگاهی کامل به روش های تعیین کیفیت سیم و کابل داشتیم.
اگر در این زمینه سوالی دارید یا اینکه به مشاوره جهت خرید سیم و کابل نیاز دارید از طریق شماره های درج شده در سایت یا گذاشتن کامنت با ما در ارتباط باشید. کارشناسان ما در اسرع وقت پاسخگوی شما خواهند بود.

0
دیدگاه‌های نوشته

*
*