کابل کاشان

کابل منعطف یا فلکسیبل چیست؟

کابل انعطاف پذیر

کابل فلکسیبل یا کابل‌های انعطاف پذیر پیوسته، کابلهای الکتریکی هستند که به طور خاص برای مقابله با tight bending radii و physical stress مرتبط با جریان‌های متحرک مانند داخل کابل طراحی شده‌اند.

به دلیل افزایش تقاضا در زمینه فناوری اتوماسیون در دهه 1980، مانند افزایش بار، کابل‌های متحرک که در داخل حامل های کابل هدایت میشوند اغلب شکست میخورند، اگرچه خود کابل‌ها این کار را نمیکنند. در موارد شدید، خرابی های ناشی از “پیچ و مهره” و گسیختگی هسته، تمام خطوط تولید را با هزینه بالا متوقف کرد. در نتیجه، کابل های تخصصی و بسیار انعطاف پذیر با ویژگی های منحصر به فرد توسعه داده شد تا آن‌ها را از طرح‌های استاندارد متمایز کند. گاهی اوقات به این کابل ها “chain-suitable”، “high-flex” یا “continuous flex” گفته میشود.

انعطاف پذیری بالاتر به این معنی است که عمر مفید یک کابل در داخل یک حامل کابل را میتوان تا حد زیادی افزایش داد. یک کابل معمولی معمولاً 50،000 چرخه را مدیریت میکند، اما یک کابل انعطاف پذیر میتواند بین یک تا سه میلیون چرخه را تکمیل کند.

چه مشخصات فیزیکی یک کابل را منعطف‌تر میکند

نوع عایق مورد استفاده، وجود محافظ ، روکش یا پرکننده، و رشته هادی عوامل این معادله هستند. با این کار، توجه به تعداد چرخه‌های انعطاف پذیر که کابل میتواند تحمل کند، وزن کابل، نوع حرکتی که کابل قادر به انجام آن است و شعاع خم شدن کابل نیز مهم است. در حالی که شعاع خم شدن کابل به شما میگوید که کابل چقدر محکم است و میتواند بدون آسیب خم شود، اما مشخص نمیکند که از کابل میتوان بدون آسیب در سیستم هایی که در آن زاویه خم ثابت وجود دارد استفاده کرد.

انواع کابل انعطاف پذیر

هنگامی که به دنبال مشخصات کابلی هستید که برای مجموعه شما کار کند، میزان انعطاف پذیری کابل یک عامل مهم است و اغلب نادیده گرفته میشود. برخی از کابل‌ها از نظر فیزیکی انعطاف پذیر هستند، که میتواند نگرانی‌های مسیریابی را در حین نصب آسان کند، اما سایر کابل‌ها در واقع برای نصب در سیستم های پیچ و تاب دار با انواع مختلف حرکت طراحی شده‌اند.

بدون در نظر گرفتن نوع انعطاف پذیری مورد نیاز کابل، میتوانید براحتی کابل اشتباه را انتخاب کنید و سپس چرخه عمر آن کاهش مییابد. انتخاب صحیح باعث میشود که کارایی سیستم شما بالاتر برود پس سعی کنید بدون عجله کابل مناسب را تشخیص دهید.

هیچ مقیاس یا اصطلاح رسمی برای تعریف انواع مختلف انعطاف پذیری کابل وجود ندارد، اما در این مقاله استانداردترین انواع کابل انعطاف پذیر و برنامه‌های کاربردی که هر کدام بهترین گزینه هستند را شرح میدهیم.

کابل های ثابت

کابلهایی که برای حرکت ثابت در نظر گرفته می شوند عمدتا سفت و سخت هستند ، اما این کابلها در برنامه های ایستا نصب می شوند. اینها بدون هیچ حرکتی رتبه بندی می شوند و معمولاً در سینی های ثابت ، سیستم های پخش صدا و استودیو ، سیستم های ابزار دقیق و موارد دیگر استفاده می شوند.

کابل های ثابت یک راه حل بسیار رایج و مقرون به صرفه هستند ، اما باید مطمئن باشید که کابل در حین نصب نیازی به چرخاندن در گوشه ها ندارد و هیچ گونه خم شدن یا خم شدن لازم نیست.

اگر کابل در برنامه شما ثابت باشد ، اما نیاز به عبور از طریق ماشین آلات یا داخل سینی های کابل با گوشه ها یا منحنی ها داشته باشد ، در هنگام نصب اولیه انعطاف پذیری لازم است.

برای برنامه هایی مانند این ، توصیه می کنیم به جای ایستگاه ، کابل هایی را که برای برنامه های انعطاف پذیر رتبه بندی شده اند ، بررسی کنید. بسیاری از مواقع در حین نصب کابل آنقدر سفت است که نمی توان آن را به درستی مسیریابی کرد و نصب کننده نمی تواند کابل را مسیریابی کند یا در انجام این کار مشکل دارد.

این می تواند به دلیل خرابی و یافتن جایگزین کابل منجر به هزینه های زیادی شود ، بنابراین ما همیشه راه حل انعطاف پذیرتری را پیشنهاد می دهیم که بانک را خراب نمی کند.

کابل انعطاف پذیر

اکثر کابل های با کیفیت بالا که در بازار می بینید از نظر میزان انعطاف پذیری رتبه بندی شده اند. در برنامه هایی که کابل انعطاف پذیر مناسب است ، معمولاً یک سر کابل ثابت است و سر دیگر آن حرکت می کند.

در چنین برنامه ای ، کابل ها به طور مداوم جابجا نمی شوند. به طور معمول ، این کابل ها برای مقاومت در برابر هر تعداد چرخه فلکس مورد آزمایش قرار نمی گیرند ، اما برخی از تولید کنندگان ادعا می کنند که کابل های انعطاف پذیر خود را تا 1 تا 12 میلیون سیکل فلکس آزمایش کرده اند.

بهترین انتخاب شما این است که اطلاعات آزمایش چرخه انعطاف پذیر سازنده را بررسی کنید زیرا تولیدکنندگان هنگام تماس کابل انعطاف پذیر ، فلکس پیوسته یا موارد دیگر ، عوامل مختلفی را در نظر می گیرند. موارد استفاده معمولی برای چنین کابل هایی شامل مسیریابی سینی کابل ، تجهیزات برق قابل حمل ، باد و انرژی خورشیدی ، کاربردهای نفت و گاز و موارد دیگر است.

کابل انعطاف پذیر پیوسته

کابل هایی که در برنامه های فلکس مداوم استفاده می شوند برای استفاده بین 1 تا 20 میلیون چرخه انعطاف پذیر آزمایش می شوند. این محدوده وسیع بدین معناست که یکبار دیگر ، شما باید شرایط آزمایش سازنده را بررسی کنید تا منظور کابل هایی را که برای برنامه های کاربردی “فلکس پیوسته” رتبه بندی شده اند ، مانند حرکت روباتیک ، حرکت مداوم دروازه ها و غیره ، منظور آنها را مشخص کنید.

به عنوان مثال ، LAPP دارای یک طبقه بندی خاص حرکت کابل ، جایی که محدوده عمر چرخه ، توصیف نوع حرکت و “سطح” حرکت به عنوان راهی آسان برای تعیین نوع کابل مناسب برای برنامه شما تعیین می شود.

برنامه های کاربردی برای کابل های انعطاف پذیر پیوسته از نورد برنامه های انعطاف پذیر مانند نصب و راه اندازی کابل تا خم شدن برنامه های انعطاف پذیر که در آن کابل به طور مداوم در حال حرکت است اما به شیوه ای متغیرتر یا تصادفی متفاوت است ، زیرا این برنامه ها معمولاً خودکار نیستند.

کابل انعطاف پذیر پیچشی

کابلهای دارای درجه خمش پیچشی دائماً حول یک محور می چرخند. این کابل ممکن است به جلو و عقب کشیده شود ، همراه با خم شدن و/یا حرکت نورد. برنامه های معمولی شامل انتخاب و مکان رباتیک و همچنین برنامه هایی است که در آن کابل 360 درجه حول یک محور می چرخد.

این برنامه ها اغلب شامل حرکت مکرر در محدوده حرکتی ثابت در طول چرخه عمر کابل می شود. مانند سایر انواع کابل هایی که برای حرکت خمشی در نظر گرفته شده اند ، کابل های پیچشی معمولاً بسته به سازنده بین 2 تا 14 میلیون سیکل آزمایش می شوند.

نتیجه گیری

اگرچه اصطلاحات و استانداردهای آزمایش در همه تولیدکنندگان یکسان نیست ، اما برای انتخاب کابل با سطح انعطاف پذیری مناسب و عمر انعطاف پذیر ، آگاهی از نوع استرس حرکتی کابل شما مهم است. این می تواند در زمان ، پول و سردرد شما در آینده صرفه جویی کند.

 

برای اطلاعات بیشتر در مورد رتبه بندی کابل ها و عمر کابل های انعطاف پذیر، با کارشناسان کاشان کابل در ارتباط باشید.

0
دیدگاه‌های نوشته

*
*