کابل کاشان

سیم مفتول چیست و در کجا کاربرد دارد؟

انواع سیم مفتول

سیم مفتول چیست و در کجا کاربرد دارد؟ سیم‌های برق ازجمله سیم‌مفتول یکی از مهمترین مراحل در ساخت‌وسازهای عمرانی است که به آن سیم ثابت یا خشک نیز گفته می‌شود. سیم‌مفتول، وظیفه اطمینان از عملکرد صحیح و ایمن سازه‌های برقی مختلف را بر عهده‌دارد. وقتی صحبت از قسمت الکتریکی می‌شود، طبیعی است که بلافاصله به موقعیت‌های روزمره مانند لامپ‌ها و پریزها فکر کنید. بااین‌حال، یک مسئله اساسی برای این نوع نصب وجود دارد: هادی‌های الکتریکی، به‌ویژه انواع مختلف سیم و کابل. سیم‌مفتول و کابل‌ها، هادی‌های مسی الکتریکی هستند که وظیفه هدایت جریان الکتریکی و تولید انرژی برای تجهیزاتی را دارند که برای عملکرد صحیح به این منبع نیاز دارند. رسانای الکتریکی ازجمله سیم‌مفتول از مواردی است که مقاومت الکتریکی پایینی دارد و عبور جریان الکتریکی در طول آن را تسهیل می‌کند.

سیم مفتول چیست

مشخصات فنی سیم مفتول

از PVC به‌عنوان عایق در سیم‌مفتول استفاده می‌شود. همچنین این سیم‌ها نرم و انعطاف‌پذیر بوده و کاربردهای بسیاری دارد.
از نظر ساختاری، سیم‌مفتول از فولادهای کم‌کربن تولید می‌شود و در آن الکترون‌های آزاد پیوند ضعیفی با هسته اتم دارند، بنابراین به آن‌ها اجازه می‌دهند بی‌نظم پراکنده شوند و به اطراف حرکت کنند. سیم‌مفتول تک رشته‌ای است. هنگامی که یک اختلاف‌پتانسیل (ولتاژ الکتریکی) اعمال می‌شود، حرکت الکترون‌ها به حرکت در می‌آید و نظم می‌یابد و جریان الکتریکی ایجاد می‌کند که در امتداد رسانا حرکت می‌کند. علاوه بر این، آن‌ها همچنین دارای ویژگی‌های مشترک دیگری مانند مواد اولیه (مس یا آلومینیوم) و ظرفیت هدایت و مقاومت عایق هستند.

۱. اغلب برای محافظت از کابل‌های در معرض خطر، ایجاد ضد آب، جلوگیری از نشت هوا، یا محافظت در برابر عوامل بیرونی، استفاده می‌شود.
۲. در برابر خوردگی برای خطوط لوله فلزی استفاده می‌شود.
۳. لایه بیرونی برای عایق، بازدارنده شعله بدون هالوژن بوده و در انقباض در دمای پایین و غیره استفاده می‌شود.
۴. ساخته شده از پلی اولفین با خواص زیاد ساخته شده است.
۵. لایه داخلی از چسب ذوب داغ با نقطه ذوب پایین است.
۶. ازچسبندگی خوب و ضد آب ساخته شده است.
۷. از فندک‌تربرای گرم کردن استفاده کنید تا انقباض داشته باشید و به دلخواه می‌توان آن را به طول مورد نیاز برش داد که استفاده و تعویض آن آسان است.
۸. دارای استحکام کششی خوبی است و حتی می‌تواند پس از انقباض حرارتی به دلخواه خم شود.
۹. نقاط قوت جوش و عملکرد محافظتی خوب
۱۰. فناوری ساخت عالی؛ حس چشم‌انداز قوی
۱۱. سیم مفتول گرم گالوانیزه با غوطه‌ور شدن، باعث مقاومت در برابر خوردگی، مقاومت در برابر اکسیداسیون، درخشندگی و درخشان شدن سطح می‌شود.

سیم مفتول گالوانیزه سرد

انواع سیم مفتول

سیم‌های مفتول به دو دسته اصل و غیر اصل تبدیل می‌شود. برای شناخت و آشنایی بهترسیم‌مفتول لازم است بدانید که دسته اصل، از کشش میلگردهای ۶٫۵ و نازک کردن سیم به‌دست می‌آید و دسته دوم یا غیر اصل از تسمه‌های فلزی تولید می‌شود که شامل دو دسته‌ی سیم‌مفتول گالوانیزه سرد و گالوانیزه گرم می‌شود. در بازار دو نوع سیاه‌وسفید سیم‌مفتول نیز دیده می‌شود. نوع سیاه آن نرم و منعطف بوده و از مهم‌ترین انواع آن می‌باشد. نوع سفید آن نیز در محافظت از مکان‌ها و اماکن استفاده می‌شود زیرا مقاوم بوده و عملکرد بسیار خوبی در حصارها، توری‌ها وغیره دارد.

در قیمت سیم‌های مفتولی با توجه به عایق پلیمری و وجود یاعدم وجود آن، افزایش قیمت داخلی و یا بین المللی این فلز تاثیر مستقیمی بر قیمت انواع سیم دارد. نوسانات قیمت بازار موجب تغییر در محصول خواهد شد؛ ازجمله مواد اولیه پلیمری و پی وی سی و هزینه‌های تولید، انرژی، حمل‌ونقل وغیره نیز باید در نظر گرفته شود. در طول ساخت‌وساز، برقکار همیشه مسئول خرید این اقلام نیست. بنابراین، چه برای خانه و چه برای کسب‌وکار شما، بسیار مهم است که انواع اصلی سیم‌مفتول و کابل‌های برق و محل نصب آن‌ها را بدانید و بهترین نوع آن را بکار ببرید.

سیم مفتول گالوانیزه سرد

 برای تولید این سیم و کابل همچون دیگر محصولات فولادی که با فرآیند گالوانیزه سرد ساخته می شوند با استفاده از روش الکترولیز سیم مفتول سیاه را آب کاری می نمایند. در این‌روش عمق گالوانیزاسیون کم‌بوده وبا روش الکترولیز، مفتول سیاه را آبکاری می‌کنند.

سیم مفتول گالوانیزه گرم 

در این‌روش عمق گالوانیزاسیون زیاد بوده و مفتول سیاه را در وان مذاب از فلز، غوطه‌ور و وشناور می‌کنند.

سیم مفتول سیاه

مفتول سیاه این سیم دارای رنگ سیاهی می باشد که به همین دلیل آن را سیم مفتول سیاه نام گذاری کرده اند. باید بدانید که مهم ترین نوع سیم مفتول می باشد چرا که  از فولاد گالوانیزه نشده تولید می شود. این سیم بسیار نرم و منعطف می باشد.  

سیم مفتول سفید

از این سیم ها در حفاظت از اماکن استفاده می شود. چرا که بسیار مقاوم می باشند. و از این سیم ها در ساخت توری‌های حصاری، توری مرغی، توری پرسی، توری جوشی، توری گابیون و نیز در تولیدات دیگری نظیر قفس حیوانات، سیم‌خاردار، توری مش و … استفاده می شود.

جنس سیم‌ مفتول

سیم‌مفتول معمولا از هادی مس یا آلومینیوم ساخته می‌شود که معمولا سیم مسی کیفیت بالاتری دارد و آلومینیومی در مقاطع ۱۰ به بالا میتواند مورد استفاده قرار بگیرد. باید به تفاوت استفاده و کارکرد آن و با توجه به مکانی که مورد استفاده قرار می‌دهید، جنس‌های مختلف را مورد بررسی قرار دهید. این موارد را به‌عنوان هادی الکتریکی کمک می‌کنند تا سیم‌مفتول، جریان برق را به قسمت‌های مختلف مکان شما برساند. وقتی در حال نصب سیم مفتول جدید هستید، انتخاب سیم یا کابل مناسب نیمی از کار است. از سوی دیگر، هنگام بررسی سیم‌کشی قدیمی در خانه، نوع سیم‌کشی می‌تواند اطلاعات زیادی در مورد مداری که سیم‌کشی به آن تعلق دارد به شما بگوید.

جنس سیم‌ مفتول

سیم‌کشی خانه‌های کاملا استاندارد برای اکثر خانه‌هایی است که پس از اواسط دهه ۱۹۶۰ ساخته شده‌اند، انواع سیم‌کشی مشابهی دارند. هر تاسیسات جدید نیاز به سیم‌کشی دارد که با قوانین ساختمان محلی مطابقت داشته باشد. بیشتر سیم‌ها در خانه عایق هستند، به این معنی که در یک پوشش پلاستیکی نارسانا پیچیده شده‌اند. یکی از استثناهای قابل توجه سیم‌های زمین است که معمولا مس جامد هستند و یا با روکش سبز عایق شده‌اند یا بدون عایق (لخت) اند.

هشدار !
باید دقت کنید که بسیاری از سیم‌های بزرگتر در خانه شما دارای ولتاژ مدار ۱۲۰ تا ۲۴۰ ولتی هستند که اغلب به‌عنوان ولتاژ خط نامیده می‌شود و لمس آن‌ها می‌تواند بسیار خطرناک باشد. همچنین چندین سیم در خانه شما وجود دارد که حین استفاده یا نصب باید دقت داشته باشید که آن‌ها مقدار بسیار کم‌تری جریان «ولتاژ پایین» را حمل می‌کنند؛ با اینکه کمتر خطرناک هستند و در برخی از آن‌ها، ولتاژ حمل شده آنقدر کم‌است که عملا هیچ شانسی برای شوک وجود ندارد، تا زمانی که دقیقا بدانید با چه نوع سیم‌هایی سروکار دارید، بهتر است همه آن‌ها را خطرناک تلقی کنید.

 

کاربرد سیم مفتول

علاوه بر کاربرد هایی که قبل تر گفته شد از سیم مفتول در سیم کشی داخلی تابلو برق ها و توزیع کننده ها استفاده می شود. می توان که این سیم را در داخل لوله ها و یا زیر گچ استفاده کرد. در رابطه با قیمت سیم های مقتولی باید اشاره کنیم که هرگونه افزایش قیمت داخلی و یا بین ‌المللی این فلز تأثیر مستقیمی بر قیمت انواع سیم دارد. از طرفی با توجه به اینکه سیم مفتولی همچون سایر محصولات سیم و کابل مشابه عایق پلیمری دارد. در نهایت نوسانات قیمت مواد اولیه پلیمری مخصوصا  پی ‌وی ‌سی، موجب تغییر در قیمت این محصول خواهد گردید. همچنین هرگونه تغییر در هزینه‌های تولید، هزینه انرژی مصرفی، هزینه حمل ‌و نقل و…. نیز در تعیین قیمت سیم مفتولی مؤثر خواهد بود.

برای مشاوره رایگان در رابطه با کاربرد سیم مفتول و خرید محصولات میتوانید با کارشناسان فروشگاه کاشان کابل در ارتباط باشید.

بروزرسانی در تاریخ 1401/08/28

0
دیدگاه‌های نوشته

*
*