کابل کاشان
سبد خرید خالی است.

کابل خشک

کابل خشک از تجهیزات پر کاربرد است که دارای ساختاری مانند کابل‌های افشان است. ساختار کابل خشک شامل هادی از جنس مس یا آلومینیوم و روکش از جنس PVC است. رنگ‌بندی مختلف این کابل‌ها باعث شده است که عملیات کدگذاری به سادگی انجام شود. کابل خشک معمولا وزن کمی دارد و با برخورداری از سطح مقطع کوچک برای کاربردهای مختلف ارائه شده است. کابل خشک عموما با کابل افشان مقایسه می‌شود. اما تفاوت‌هایی مانند وزن سبک و ساختار متفاوت سبب شده به راحتی از میان سایر کابل‌ها متمایز شود.

کابل خشک

مشاهده انواع سیم و کابل در فروشگاه کابل کاشان

کاربرد کابل خشک

شاید برای شما هم جالب باشد که بدانید مهم‌ترین کاربرد کابل خشک سیم‌کشی داخل تابلو برق و زیر گچ و داخل لوله‌های برق است. انواع کابل‌های خشک به سبب برخورداری از مشخصات خاص، کیفیت بالایی دارند و می‌توانند ولتاژی بین ۳۰۰ تا ۵۰۰ ولت را پشتیبانی کنند. این کابل‌ها به عنوان رسانای برق شناخته می‌شوند و از قدرت انتقال بالایی برخوردار هستند. به همین دلیل به عنوان سیم ارت در اکثر ساختمان‌ها استفاده می‌شود و به عنوان کابل خشک زمینی یا کابل خشک ارت مشهور هستند. این کابل‌ها با نمره‌های مختلف دیده می‌شود و قابل استفاده در چاه ارت هستند. نمونه کابل‌های خشک که در تابلو برق به کار می‌روند به دلیل برخورداری از انعطاف‌پذیری بالا گزینه خوبی برای تابلوهای برق هستند.

خرید کابل خشک

انواع کابل خشک برق

کابل خشک ۱.۵

کابل۲های خشک ۱.۵ از مشهورترین نمونه‌های کابل خشک محسوب می‌شوند و با داشتن هادی از جنس مس و عایق پی وی سی قدرت تحمل دما تا ۷۰ درجه سانتی‌گراد را دارند.

کابل ارت خشک ۱۶

یکی از پرفروش‌ترین کابل‌های خشک است که وزن بسیار کمی دارد. به دلیل برخورداری از وزن ۱۴۴ گرم حمل و نقل آن بسیار آسان است و از میزان انعطاف‌پذیری بالا برخوردار می‌باشد. سطح مقطع این کابل به ۱۶ میلی‌متر می‌رسد.

کابل ارت خشک ۲۵

یکی از متداول‌ترین نمونه کابل‌های خشک است که از ۷ رشته سیم مسی تشکیل شده و وزن آن به ۲۲۵ گرم می‌رسد که از کم وزن‌ترین کابل‌های خشک محسوب می‌شود.

کابل ارت خشک ۳۵

کابل خشک ارت نمره ۳۵ دارای ۷ رشته سیم مسی و از روکش پی وی سی تهیه شده است. مناسب برای صفحه ارت مسی به سایز ۵۰ * ۵۰ است.

کابل ارت خشک ۵۰

کابل ارت ۵۰ از انعطاف‌پذیری مناسب برخودار است و به رنگهای مختلف زرد و سبز دیده می‌شود.

کابل ارت خشک ۷۰

کابل ارت خشک نمره ۷۰ از ۱۹ رشته سیم مسی و عایق از جنس پی وی سی تشکیل شده است. وزن این کابل به ۶۳۰ گرم می‌رسد و از انعطاف‌پذیری و مقاومت بالا در مقابل ضربه و پارگی برخوردار است. این کابل از با کیفیت‌ترین کابل‌ها محسوب شده و در صنعت برق کاربرد زیادی دارد.

مزایا کابل خشک

مشخصات فنی کابل خشک

این کابل از مشخصات فنی بسیاری برخوردار است که در جدول زیر به شرح آن پرداخته‌ایم:

مشخصات فنیجزئیات
ابعاد و اندازه کابل خشکاز سطح مقطع 0.5 تا 0.75
ولتاژ قابل پشتیبانی300 تا 500 ولت و از 450 تا 750 ولت
جنس هادی و روکشجنس هادی مس
جنس روکشپی وی سی
ضخامت3 تا 7 میلی‌تر
وزن144 تا 400 گرم
نمره کابلنمره 1 تا 18
نوع استانداردISIRI60705
رنگ بندیمتنوع و در نمونه‌های ارت سبز و زرد
انعطاف پذیریبالا

مزایا کابل خشک

کابل‌های حشک هم مانند سایر کابل‌ها از مزایای بسیاری برخوردار است که می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

 

وزن کم
انعطاف‌پذیری بالا
قیمت مناسب
برخورداری از سایز و نمره‌های مختلف
داشتن رنگ‌بندی متنوع

معایب کابل خشک

با اینکه کابل‌های مفتولی از مزایای بسیاری برخوردار هستند اما معایبی هم دارند. مهم‌ترین عیب آن‌ها این است که برای سطح مقطع کوچک تهیه شده‌اند و برای مقیاس‌های بزرگتر قابل استفاده نیستند. همچنین این کابل‌ها تا میزان خاصی خمیدگی و انعطاف‌پذیری را در اختیار شما قرار می‌دهد. به همین دلیل در صورتی که خمیدگی بیش از حد مجاز باشد، دچار خرابی یا شکستگی خواهند شد و در دراز مدت باعث ایجاد آسیب به سایر تجهیزات برقی می‌شود. ​ یکی دیگر از معایب این کابل‌هاعدم استفاده برای صنعت رباتیک است چرا که میزان انعطاف‌پذیری آن‌ها برای بازوهای متحرک ربات‌ها مناسب نمی‌باشد.

تاریخ انتشار 1401/04/29