با توجه به عنوان این محتوا بهتر است که در ابتدا بدانیم که کابل خشک چیست و چه ساختاری دارد. کابل خشک بعنوان یکی از انواع متنوع کابل شناخته می‌شود که در صنعت الکترونیک مورد استفاده قرار می‌گیرد. اما ساختار کابل‌خشک به این صورت است که یک یا چند مفتول از جنس مس درون کابل قرار گرفته و به شکل یک دست در هم تنیده شده باشند؛ هچنین کابل خشک نام دیگری نیز دارد که آن کابل مفتولی گفته می‌شود. یک ویژگی ممتازی که کابل‌خشک در میان دیگر کابل‌ها به خود اختصاص داده این است که از یک رشته سیم تشکیل شده است و همین موضوع سبب شده تا این کابل رسانایی بسیار بالایی داشته باشد. همانظور که از اسم این کابل می‌توان دریافت، این کابل‌ها انعطاف‌پذیری بسیار پایینی دارند و به شکل ثابت مورد استفاده قرار می‌گیرند.

کاربرد کابل خشک

بیشترین مصرف کابل‌خشک اما در زمینه ساختمان‌سازی و برج‌سازی دیده می‌شود و همچنین در اغلب کابل‌کشی‌های داخل خانه نیز از کابل‌خشک استفاده شده است. از کابل‌های خشک می‌توان در صنعت نیز استفاده کرد؛ بطور مثال در صورت بزرگ بودن سطح مقطع محیطی که به کابل‌کشی نیاز دارد، بهترین گزینه برای شما استفاده از کابل خشک است. همچنین کابل‌خشک این قابلیت را دارد که در محیط‌های خشک و مرطوب مورد استفاده قرار بگیرد.

نکته جالب توجه در رابطه با کابل‌های خشک این است که علاوه‌بر اینکه هیچ حساسیتی نسبت به شرایط جوی ندارد، بلکه اگر تولید این محصول از طریق گالوانیزه گرم انجام شده باشد می‌توان از آن در تمامی مناطق جغرافیایی و با هر شرایط آب و هوایی استفاده کرد. از دیگر ویژگی‌های کابل خشک نیز می‌توان به مقاومت در برابر خوردگی و عمر طولانی آن‌ها نیز اشاره کرد. البته یکی از دلایلی که موجب می‌شود تا الکترون‌ها به سمت حرکت در سطح خارجی سیم روی بیاورند این است که این نوع کابل‌ها بر خلاف کابل خشک فرم‌دهی بالایی ندارند.

خرید کابل خشک

انواع کابل خشک برق

همانطور که در ابتدای مقاله اشاره شد، کابل خشک بعنوان یکی از پرکاربردترین موارد در صنایع برق و الکترونیک به شمار می‌رود که در موارد تخصصی نیز مصارف بالایی دارند. ویژگی‌های خاص این کابل باعث شده تا در مقایسه با دیگر کابل‌ها از مزایای ممتازتری بهره‌مند باشند و چه بسا کارکرد بهتری نیز داشته باشند.

کابل خشک ۱.۵

این نوع کابل‌خشک نیز کاربرد مناسبی دارد و در حین مجهز بودن به هادی مسی از یک روکش pvc نیز تشکیل شده و قابلیت تحمل دمای ۷۰ درجه سانتی‌گراد را نیز دارد.

کابل خشک ۱*۱۰

یکی از انواع کابل خشک است که با نمره ۱.۱۰ در بازار عرضه شده و کاربرد اصلی آن در سیم‌کشی درون تابلوها دیده می‌شود.

کابل۱*۱۶

جنس هادی این نمره از کابل خشک از مس است و سطح مقطع هادی ۱۶ میلی‌متر را به خود اختصاص می‌دهد.

کابل ارت خشک ۱۶

این نوع کابل یکی از پرفروش‌ترین نوع کابل خشک به شمار می‌روند، دارای وزن سبکی هستند و در چاه ارت کاربرد دارند.

کابل ارت خشک ۲۵

این نوع کابل از ۷ رشته سیم مسی تشکیل شده‌اند و همانند نوع قبلی مناسب برای استفاده در چاه ارت هستند.

کابل ارت خشک ۳۵

این نمره از کابل خشک هم متشکل از ۷ رشته سیم مسی است و همراه با یک صفحه ارت ۵۰*۵۰ مورد استفاده قرار می‌گیرد.

کابل ارت خشک ۵۰

این نوع کابل نسبت به کابل‌های دیگر ضخامت بیشتری دارند و انعطاف‌پذیری مناسبی را نیز به خود اختصاص می‌دهند.

کابل ارت خشک ۷۰

یکی از مزیت‌ها یا تفاوت‌های این نوع از کابل‌ها این است که ۱۹ رشته سیم مسی تشکیل شده و شامل کابلی با نمره ۷۰ ارت می‌باشد و انعظاف‌پذیری بالایی که از خود نشان می‌دهد سبب شده تا کاربرد زیادی در صنایع مختلف داشته باشد.

مزایا کابل خشک

💯 فروشگاه کابل کاشان عرضه کننده انواع سیم و کابل از برترین برندهای بازار 💯

ضخامت و سایز کابل‌های خشک

همانگونه که تمامی انواع کابل دارای مزایا و ویژگی‌هایی هستند این کابل نیز از مزایایی برخوردار است. از ویژگی‌هایی که کابل خشک آن‌ها را در لیست خود قرار داده می‌توان به وزن اندک، قابلیت انعطاف‌پذیری مناسب، قیمت مقرون به صرفه، تنوع در سایز و نمره و همچنین بهره‌مندی از رنگ‌بندی‌های متنوع اشاره کرد. هرچند که این نوع کابل‌ها مزایای بسیار زیادی را از خود نشان می‌دهند اما معایب آن‌ها را نیز باید مورد بررسی قرار داد. مهم‌ترین عیب این کابل‌ها اما سطح مقطع کوچکی است از خود به نمایش گذاشته‌اند، این موضوع سبب شده تا نتوان از این کابل خشک برای مقیاس‌های بزرگ‌تر استفاده کرد.

همچنین با وجود حضور این موضوع که کابل‌خشک انعطاف‌پذیری مناسبی را در اختیار شما قرار می‌دهد باید دانست که کابل خشک توانایی انعطاف تا مقدار معینی را از خود نشان می‌دهد که می‌توان بعنوان یک عیب از آن نام برد. این موضوع باعث می‌شود تا در صورت بروز خمیدگی بیش از حد، کابل دچار شکستگی شود و در مدت طولانی سبب آسیب به سایز تجهیزات شود.

کابل خشک

مشخصات فنی کابل خشک

این کابل از مشخصات فنی بسیاری برخوردار است که در جدول زیر به شرح آن پرداخته‌ایم:

مشخصات فنیجزئیات
ابعاد و اندازه کابل خشکاز سطح مقطع 0.5 تا 0.75
ولتاژ قابل پشتیبانی300 تا 500 ولت و از 450 تا 750 ولت
جنس هادی و روکشجنس هادی مس
جنس روکشپی وی سی
ضخامت3 تا 7 میلی‌تر
وزن144 تا 400 گرم
نمره کابلنمره 1 تا 18
نوع استانداردISIRI60705
رنگ بندیمتنوع و در نمونه‌های ارت سبز و زرد
انعطاف پذیریبالا

مزایا کابل خشک

کابل‌های خشک هم مانند سایر کابل‌ها از مزایای بسیاری برخوردار است که می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

وزن کم
انعطاف‌پذیری بالا
قیمت مناسب
برخورداری از سایز و نمره‌های مختلف
داشتن رنگ‌بندی متنوع

معایب کابل خشک

با اینکه کابل‌های مفتولی از مزایای بسیاری برخوردار هستند اما معایبی هم دارند. مهم‌ترین عیب آن‌ها این است که برای سطح مقطع کوچک تهیه شده‌اند و برای مقیاس‌های بزرگتر قابل استفاده نیستند. همچنین این کابل‌ها تا میزان خاصی خمیدگی و انعطاف‌پذیری را در اختیار شما قرار می‌دهد. به همین دلیل در صورتی که خمیدگی بیش از حد مجاز باشد، دچار خرابی یا شکستگی خواهند شد و در دراز مدت باعث ایجاد آسیب به سایر تجهیزات برقی می‌شود. ​ یکی دیگر از معایب این کابل‌هاعدم استفاده برای صنعت رباتیک است چرا که میزان انعطاف‌پذیری آن‌ها برای بازوهای متحرک ربات‌ها مناسب نمی‌باشد.

تاریخ انتشار 1402/05/02