این روز‌ها کابل تلفن به‌عنوان یکی از پرکاربردترین وسیله‌های انتقال اطلاعت، داده‌ها و سیگنال‌های مخابراتی و اینترنتی شناخته‌شده است. همان‌طور که در زندگی روزمره خود دیده‌اید وجود تلفن باعث شده تا امروزه ارتباط‌ها گسترده‌تر شوند و درنتیجه خدماتی که در اینترنت و مخابرات هستند نیز روزبه‌روز در حال پیشرفته شدن باشند. به‌طور کلی افراد در مکان‌هایی همچون شرکت‌ها، خانه‌ها و یا سازمان‌ها از انواع مختلفی از کابل‌ها استفاده می‌کنند. کابل‌های مخابرات از رشته سیم‌هایی مختلفی تشکیل‌شده‌اند که هر رشته سیم آرت (رنگ) های مختلفی دارد که این آرت‌ها نشان‌دهنده تفاوت میان این سیم‌ها است.

معمولا در ساخت کابل تلفن از مس استفاده می‌شود که در کابل‌های تلفن این رشته‌های مسی به‌صورت منظم به دورهم پیچ می‌خورند که احتمال وجود اختلالات و نویز‌ها را در داخل سیم کاهش می‌دهد. این نوع کابل‌ها در انواع مختلفی وارد بازار می‌شود و تعداد سیم‌های زوج و سطح مقطع آن‌ها باهم دیگر متفاوت است. همان‌طور که به آن اشاره شد اغلب این کابل‌ها از فلزات اصلی مانند مس ساخته می‌شوند که به‌اصطلاح به آن‌ها ccc می‌گویند.

البته در بعضی از کابل‌های تلفن از آلمینیوم نیز استفاده می‌شود و به این‌گونه است که، در داخل کابل از مغز آلمینیومی و روکش مسی به استفاده می‌شود و این نوع کابل با نام cca شناخته می‌شوند. ازلحاظ کیفیت کابل‌های ccc مقاوم‌تر از کابل‌های cca هستند و انتقال باکیفیت‌تر و با نویز کمتری نیز دارند و به همین منظور قیمت بیشتری هم دارند.

کابل تلفن
ردیفنام کالاسایزقیمت
1cca0.6*2*24.000
2cca0.6*2*48.000
3cca0.6*2*610.700
5مسی 0.6*2*212.000
6مسی 0.6*2*422.000
7مسی 0.6*2*630.000
9دولا تلفنی0.64.000
کابل تلفن

کابل تلفن استاندارد

کابل‌های مخابراتی و ارتباطی ما محدوده‌ی بزرگی از برنامه‌ها برنامه‌های روزمرگی مار ار ازجمله انتقال صدا، داده و سیگنال را با استفاده از رسانه‌های مختلف مانند هادی‌های کواکسیال، فیبر نوری و هادی‌های مس پوشش می‌دهند. استفاده استاندارد درکابل‌های مخابراتی در انواع مختلف آن باید رعایت شود. راه‌حل‌هایی برای بیان مشخصات فنی، گستردگی کابل‌ها و تأمین سریع کابل‌ها قابل‌شرح می‌باشد. راه‌هایی شامل؛ برنامه‌هایی که درون‌مرکز‌های داده است و شبکه‌های تلفنی گرفته تا سیستم‌ها مخابراتی است که در داخل این حوضه‌ها سرعت و قابلیت اطمینان در اکثر مواقع از اهمیت ایمنی بالایی برخوردار است این نشان‌دهنده این است که استاندارد کابل‌های مخابراتی می‌تواند امنیت در این سیستم‌ها را تضمین کند.

استاندارد کابل‌های مخابراتی مسئله بسیار ساده‌ای است، کارخانه‌ها و شرکت‌ها می‌توانند با رعایت برخی از اصول و ویژگی‌ها به استاندارد کابل مخابراتی دست یابند. ویژگی‌هایی برای این استاندارد‌ها تعیین‌شده است، که در صورت رعایت آن‌ها شما کابلی استاندار مخابراتی خواهید داشت.

استاندارد‌های مخابراتی شامل، سیستم‌های جهانی موبایل (GSM)، خدمات رادیویی (GPRS)، دسترسی چندگانه به پیامک‌ها و کد‌ها (CDMA)، فناوری انتقال رادیو با یک شبکه. در حقیقت ویژگی‌هایی برای استاندارد کابل مخابراتی تعیین‌شده است، که در صورت رعایت آن‌ها شما (CDMA / 1xRTT)، قابلیت همکاری جهانی برای دسترسی به مایکروویو (WiMAX)، داده‌های پیشرفته GSM Evolution («EDGE») و سایر استانداردهای دیگری که مایکرو سافت ممکن است به دوره‌ای در پورتال شریک شناسایی کند.

ساختار کابل تلفن

کابل‌های تلفن به طور معمول در تعداد زوج به تولید می‌رسند. معمولا سیم رانژه به نام سیم تلفن تک زوج معروف است، البته سیم‌هایی از این نوع وجود دارند که بیشتر از دو زوج سیم هستند که کاربرد آن‌ها به صورتی است که میان گوشی‌های تلفن و پریز تلفن ارتباط ایجاد می‌کنند. کابل‌ها تعداد مختلفی زوج سیم با طول‌های مشابه دارند که به ترتیب و با نظم مشخص و مهندسی شده مجاور هم قرار می‌دهند. هر چقدر زوج‌ها بیشتر باشند، مقدار کمتری نویز جذب می‌شود. به این ترتیب کابل‌های مخابراتی از نظر تعداد زوج در دسته‌های مختلف کابل‌های مخابراتی دو زوج، چهار زوج، شش زوج، ده زوج، پانزده زوج، بیست زوج، بیست و پنج زوج، سی و دو زوج، پنجاه زوج، صد زوج و دویست زوج تولید و به بازار عرضه می‌شوند و کابل‌های ۲ زوج تا ۱۵ زوج پرکاربردترین و پرفروشترین آن‌ها هستند.

پس بنابراین اگر کسی قصد تهیه کابل تلفنی را داشته باشد، باید تعداد زوج کابل را در نظر بگیرد. اثری به نام همشنوایی، یکی از عواملی است که باعث شده تا کابل تلفن به صورت زوجی تولید شوند. همشنوایی کیفیت مکالمات صورتی را کاهش می‌دهد، در نتیجه دو زوج بودن کابل‌ها همشنوایی را کنترل می‌کند و در واقع مانع از اثر آن می‌شود. به طور معمول بسته‌بندی سیم‌های عایق به صورت حلقه‌های ۱۰۰ متری است. کابل‌ها با طول‌های متعددی از قبیل حلقه‌های ۵۰۰ متری و ۱۰۰۰ متری را بر روی قرقره‌های چوبی می‌پیچند.

بهترین کابل تلفن

برای شناخت بهترین کابل تلفن شناخت انواع کابل تلفن از اهمیت زیادی برخوردار است. انواع کابل‌های تلفن شامل کابل‌های تلفن هوایی، کابل‌های تلفن زمینی، کابل تلفن هوایی مهار دار، ژله فیلد خاکی و… هستند که جهت شناخت شاخصه‌های مهم کابل و همچنین انتخاب بهترین کابل تلفن از بین انواع مختلف یک سری نکات را مد نظر قرار داد. برای تهیه بهترین کابل تلفن در ابتدا باید اطمینان حاصل کرد که طراحی و ساخت سیم بر اساس استانداردهای VDE085 و استاندارد شرکت مخابرات ایران TCI صورت گرفته است. به طور معمول استانداردهای گفته شده در صورتی که در تهیه کابل‌های تلفن استفاده شده باشد، پس روی جعبه درج خواهد شد. به این ترتیب با بررسی نوشته‌های روی جعبه، نسبت به کاربرد استانداردهای مورد نظر اطلاع پیدا خواهیم کرد.

کابل تلفن هوایی
کابل تلفن ضد نویز

بهترین کابل تلفن برای اینترنت

اگر می‌خواهید اتصال پر سرعت و پایداری داشته باشد باید کابل شبکه مناسبی را انتخاب نمایید. پیشنهاد ما استفاده از کابل محافظت شده CAT7 می‌باشد چرا که می‌تواند سرعت بسیار بالایی را پشتیبانی نماید. این کابل‌ها به صورت نازک طراحی شده‌اند که می‌توان آن‌ها را از زیر فرش رد نمود. اگر به سرعت بالای کابل احتیاج ندارید می‌توانید که از کابل‌های CAT5e، CAT6 استفاده نمایید. از جمله بهترین کابل‌های اترنت عبارت‌اند از: CAT7، CAT6a, CAT6، CAT5e می‌باشند. هر کدام از این کابل‌ها مشخصات و ویژگی‌های خاص خود را دارند.

کاربرد کابل تلفن

در مخابرات جهت ایجاد ارتباط از دو دسته کابل‌های تلفن زمینی و هوایی استفاده می‌کنند. به علت وجود استحکام و مقاومت بالای کابل‌های هوایی در مقابل شرایط جوی، این نوع کابل را در خارج از ساختمان برای وصل و برقرار کردن ارتباط خطوط تلفن به کار می‌گیرند. برای سیم‌کشی داخلی ساختمان هم از کابل زمینی استفاده می‌کنند. کابل زمینی انعطاف‌پذیری بیشتری در مقایسه با کابل‌های هوایی داشته و رنگ طوسی استاندارد رنگ آن‌ها است. کابل‌های تلفنی که عایق pvc دارند، به صورت ثابت در تاسیسات ارتباطی و تلفنی ساختمان‌های خصوصی، ارتباط میان دستگاه‌های تلفن با خارج از ساختمان‌های مسکونی و مراکز تلفن به کار می‌روند.

سیم رانژه تلفن

سطح مقطع کابل تلفن

ابعاد و سطح مقطع کابل نکته مهمی است که در زمان انتخاب کابل باید به آن توجه داشت. منظور از سطح مقطع کابل در واقع قطر مغزی سیم‌ها است که با قدرت انتقال سیگنال نسبت مستقیمی دارد و عموماً هادی مسی کابل‌های مخابراتی قطرهای متنوعی دارند. برای کابل‌کشی مسافت‌های طولانی‌تر از کابل‌های با سطح مقطع بیشتر استفاده می‌شود تا مسیر را بدون افت کیفیت طی کند. کابل تلفن مخابراتی هادی مسی با سطح مقطع ۰.۴ میلی‌متر، ۰.۵ میلی‌متر و ۰.۶ میلی‌متر ساخته می‌شوند. البته باید گفت این ارقام به صورت ۰۴.۰۵ و ۰۶ در بازار عرضه می‌شوند. در واقع با افزایش سطح مقطع قیمت تمام شده کابل نیز برای هر متر بالاتر می‌رود، پس برای انتخاب بهتر باید با در نظر گرفتن فاصله کابل مورد نیاز خود را تهیه کرد.

💯 فروشگاه کابل کاشان عرضه کننده انواع سیم و کابل از برترین برندهای بازار 💯

خرید کابل تلفن

در هنگام خرید این نوع کابل‌ها حتما کیفیت کابل را در نظر بگیرید چون مهم فاکتور انتخاب کابل کیفیت آن می‌باشد.

کابلی را انتخاب کنید که ضد نویز باشد تا بتوانید برای شما صدا و سیگنال‌ها را با بهترین کیفیت انتقال دهد.

چرا که وجود نویز‌ها در خطوط تلفن تاثیر منفی بر سیگنال‌های مخابراتی میگذارد اگر نویز به داخل کابل نفوذ کند سرعت اینترنت ADSL شما کاهش یافته و یا قطع می‌شود و حتی در تماس‌های صوتی کیفیت صدا بسیار کاهش می‌یابد.

فروش کابل مخابراتی

می‌توان گفت که در رمینه بر قراری ارتباطی کابل‌های مخابراتی یکی از پر کاربردترین کابل‌ها میباشند که در جهت انتقال سیگنال‌های مخابراتی استفاده می‌شوند. کابل‌های مخابراتی انواع مختلفی دارند و فروش آن از اهمیت بالایی برخوردار می‌باشد. در حال حاضر فروش کابل‌های مخابراتی مروط به فروشگاه‌های لوازم الکتریکی می‌باشد. در حقیقت در صنعت مدرن فروش سیم و کابل‌ها از اهمیت بالایی برخوردار است.

از مهم‌ترین رکن‌های فروش کابل‌های مخابراتی کیفیت آن‌ها می‌باشند اگر که در زمینه فروش کابل‌های مخابراتی فعالیت دارید پس حتما با ارائه جنس‌های با کیفیت می‌توانید که مشتریان خود را راضی نگهدار دارید. فروش کابل‌های مخابراتی در بسیاری از سایت‌های معتبر به صورت اینترنتی انجام می‌شود. فروش اینترنتی مزایای زیادی برای خریداران دارد برای مثال می‌توانند زمان خرید را کاهش دهند و کالا را بدون واسطه خریداری نمایند.  

قیمت کابل تلفن

» مورد اولی که در قیمت کابل‌ها موثر است طول کابل می‌باشد. به صورتی که طول کابل می‌تواند در هزینه سیم کشی تلفن هم تاثیر بگذارد.

» مورد دوم کیفیت و عملکرد کابل‌ها می‌باشد مسلما کابل‌های با کیفیت از قیمت مناسب‌تری برخوردار می‌باشند.

» در قیمت کابل تلفن میزان مس مصرف شده هم می‌تواند که موثر باشد هر چه مس به کار رفته بیشتر باشد کابل هم از قیمت بیشتری برخوردار می‌باشد.

» نویز گیر بودن یا نبودن کابل‌های می‌تواند که در قیمت این کابل‌ها موثر باشند.   

شما عزیزان میتوانید از طریق شماره تلفن‌های درج شده در سایت اقدام به خرید کابل تلفن از فروشگاه کاشان کابل کنید.

انواع کابل‌تلفن

کابل‌های تلفن دارای انواع متفاوتی می‌باشند از جمله آن‌ها میتوان به ضد نویز، دو زوج، مخابرات، هوایی، شیلد دار، هوایی و مهار دار اشاره کرد. هر کدام از این کابل‌ها با توجه به نوعی که دارند دارای کاربرد‌های متفاوتی نیز می‌باشند که در ادامه بیشتر راجع به آن‌ها بررسی خواهیم کرد.

کابل تلفن ضد نویز

به طور کلی روی سیم‌های تلفن، هر نوع تداخل موثر در سیگنال‌های ارتباطی که باعث کاهش یا قطعی در خطوط تلفن می‌شود را نویز می‌گویند. در واقع نویز صداهای حیاتی روی سیم‌های تلفن هستند که باعث تحریک و ناشنوایی خواهند شد. کابل‌هایی با عنوان کابل بدون نویز یا ضد نویز مورد استفاده قرار می‌گیرند، تا از اثرات این صداها جلوگیری به عمل آید. کابل‌هایی که کمترین نویز را در انتقال سیگنال‌های مخابراتی دارند، در واقع بهترین کابل تلفن  (Telephone Cable) به حساب می‌آیند. برای داشتن یک کابل ضد نویز، پیش از هر چیز برای تخلیه امواج الکترومغناطیسی یک سیم ارت را به کابل تلفن وصل کرده و بعد از آن بر روی کابل یک لایه فویل پلی‌استری یا آلومینیومی کشیده می‌شود.

این کار باعث محافظت کابل در مقابل امواج و تداخلات شده و در حقیقت کابل تلفن ضد نویزی را ایجاد می‌کند. در هر محیطی و بدون هیچ محدودیتی می‌توان این نوع کابل را به کار گرفت و بدون نویز ارتباطات را با کابل انجام داد. برای این منظور، کابل‌های Cat6 UTP و SF/UTP که مناسب این کار هستند و به عنوان کابل تلفن عملکرد خوبی دارند را مورد استفاده قرار می‌دهند. در این کابل‌ها برای کاهش اثر نویز، بهبود راندمان عملکرد و کاهش افت سیگنال در خط اجزایی به کار می‌رود که شامل موارد زیر می‌شوند:

برای جلوگیری از هدر رفت سیگنال روی سیم، از سیم طبیعی در تمام سیم‌های برنجی به کار رفته است.

جهت کاهش خطر برق گرفتگی از فویل آلومینیومی متصل به سیم تخلیه (ارت) استفاده شده است.

موادی که دارای کیفیت بوده و دوام بالایی دارند، ایمنی زیادی در برابر رطوبت، نور خورشید و دیگر موارد از خود نشان می‌دهند.

برای دریافت مشاوره رایگان جهت سفارش هر یک از محصولات سیم و کابل کاشان با ما در تماس باشید

  02133986786 – 09122750481

کابل تلفن تک زوج

کابل تلفن تک زوج را با نام رانژه می‌شناسند. این سیم برای برقراری ارتباط بین کابل تلفن تک زوج مورد استفاده قرار می‌گیرد. سیم‌های تلفن با بیش از دو زوج برای اتصال تلفن به پریز آن است.

کابل تلفن زمینی

این نوع کابل تلفن مشکی بوده و کابل بیرون ساختمان است. در این کابل‌ها از موادی ساخته شده که باعث افزایش مقاومت آن در برابر گرما، آب، نور شدید و سایر عوامل است. با توجه به استحکام این سیم‌ها، قدرت انعطاف کمی دارند و به‌شدت شکننده هستند.

کابل تلفن کانالی

کابل کانالی نوعی از کابل‌های تلفن است که می‌توان از آن درون کانال‌ها استفاده کرد. برای افزایش مقاومت کابل تلفن کانالی از ژله فیلد استفاده می‌شود. در واقع ژله فیلد با مقاومتی که در این کابل‌ها ایجاد می‌کند، از آن‌ها در برابر ساییدگی، ضربه و بسیاری دیگر از آسیب‌ها محافظت خواهد کرد. قطر این نوع کابل تلفن بین ۰.۴ و ۰.۹ میلی‌متر متغیر است. درون این کابل‌ها ۱۰ تا ۶۰ رشته زوج قرار دارد.

کابل تلفن خاکی

این نوع کابل نیز برای اتصال تلفن‌ها استفاده می‌شود. روکش این کابل‌ها از موادی ساخته شده تا آن‌ها را در برابر آسیب‌های مکانیکی حفظ کند. قطر این نوع کابل چیزی حدود ۰.۴ تا ۰.۹ میلی‌متر است. درون کابل تلفن خاکی ۱۰۰۰ رشته زوج قرار گرفته است.

انواع کابل تلفن

کابل تلفن دو زوج

این نوع کابل‌ها به صورت فویلدار می‌باشند و باید بدانید که کابل‌های مخابراتی مسی به صورت دو زوج میباشند. از این رو در بیان سایز این کابل‌ها به تعداد زوج رشته‌ها اشاره می‌گردد. زوجی کردن رشته‌ها و فویل دار نمودن کابل تلفن با هدف کاهش اثر همشنوایی و تاثیرات نویزها می‌باشد. به بیان دیگر کابل مخابراتی فویل دار در مقایسه به نوع بدون فویل آلومینیومی، سیگنالهای ارتباطی را با کیفیت مطلوب انتقال خواهد داد. دو نوع پر مصرف از کابل‌های مخابراتی دو زوج عبارتند از کابل تلفن بیرون ساختمانی و کابل تلفن‌داخل ساختمان می‌باشند.

درون ساختمانی:

این نوع کابل ها، کابل‌هایی هستند که دارای قطر‌های ۰.۵ و ۰.۶ میلی متر و تعداد زوج رشته‌های آن ۲ تا ۱۰۰ می‌باشند. این کابل‌ها از روکشی با جنس PVC بهره می‌برند. و معمولا به رنگ طوسی اند.

بیرون ساختمان:

این نوع کابل‌ها باید دارای استحکام مناسبی در برابر پرتو‌های فرابنفش باشند به منظور این استحکام از عایق و روکشی به نام پلی اتیلن استفاده شده است. که معمولا دارای رنگی مشکی می‌باشد. و در قطر‌های ۰.۴. ۰.۵. ۰.۶ دیده می‌شود.

برای دریافت مشاوره رایگان جهت سفارش هر یک از محصولات سیم و کابل کاشان با ما در تماس باشید

  02133986786 – 09122750481

کابل تلفن کرمان

این نوع کابل‌ها متشکل شده از چند رشته سیم با هادی مس و ساختار مفتول کلاس ۱ که به صورت زوج به هم تابیده شده اند، می‌باشند. جریان عبوری و یا سیگنال‌ها از این نوع کابل‌ها به وسیله یک نوار پلاستیکی پلی استر و یا شیلد و فویل در مقابل نویز‌ها و پارازیت‌ها محافظت می‌شوند. معمولا این کابل‌ها از کلاف‌های زوجی متفاوتی برخوردار می‌باشند که به منظور سیم کشی تلفن ساختمانی با سطح مقطع ۰.۶ و ولتاژ به کار برده میشوند. این محصولات از نوع زمینی می‌باشند و در محیط‌های داخلی و داخل ساختمان‌ها می‌توان آن‌ها را مورد استفاده قرار داد. حتی می‌توان از آن‌ها در در جهت انتقال سیگنال‌های مخابراتی آنالوگ و دیجیتال به کار برده می‌شوند.

از جمله انواع محصولات کابل کرمان می‌توان به کابل‌های کواکسیال و کابل‌های تلفن اشاره کرد. معمولا این محصولات را در بالاترین کیفیت تولید کرده و سپس روانه بازار می‌نماید. به عبارتی محصولات متنوع کرمان در این عرصه موجب شده تا پروژه‌های مخابراتی، ساختمانی و بخش صنعت برای قسمت مخابرات خود از این کابل‌ها استفاده می‌نمایند. در حالت کلی باید گفت که کابل‌های مخصوص تلفن به دو صورت دیده می‌شوند.

کابل های مسی

کابل‌های مخابراتی مسی داری مغزی‌های از جنس مسی بوده و  به دو نوع هوایی و زمینی تقسیم می‌شوند با توجه به اینکه کابل‌های مسی هوایی بیشتر در معرض نور خورشید بارندگی قرار دارند، بر روی آن‌ها یک روکش قرار گرفته است تا مقاومت کابل در محیط‌های مختلف بالا برود و بتواند برای سال‌های متوالی مورد استفاده قرار بگیرد همین روکش که باعث مقاومت کابل می‌شود می‌تواند باعث کاهش انعطاف‌پذیری کابل شده که بیشتر برای محیط‌های بیرونی ساختمان‌ها از آن‌ها استفاده می‌شود.

کابل های نوری

کابل‌های فییبر نوری از رشته‌های باریک از جنس سیلیکا یعنی شیشه و یا پلاستیک ساخته می‌شوند و می‌توانند با سرعت بالاتر دیتا و اطلاعات را منتقل نمایند.

کابل‌های مخابراتی فیبر نوری با توجه به نوع کاربردی که می‌توانند در محیط داشته باشند در انواع مختلفی برای داخل و یا خارج از ساختمان تولید می‌شوند.

کابل‌تلفن مخابرات

کابل تلفن شیلد دار

کابل شیلد دار یا اصطلاحا فویل دار از کابل‌هایی می‌باشد که به دلیل استفاده از فویل در ساختمان کابل در برابر نویز‌های محیطی مقاوم بوده و سلامت سیگنال‌های ارسالی را تضمین می‌نماید. کابل‌های تلفن شیلد دار به صورت ویژه برای دو نوع محیط طراحی و ساخته شده است که به صورت کلی در دو دسته کلی قرار می‌گیرد. دسته اول مدل شیلد دار داخل ساختمان و دسته دوم کابل‌های شیلد دار خارج ساختمان می‌باشند.   همان طور که قبل‌تر اشاره کردیم نوع داخل ساختمان به رنگ طوسی بوده و به کابل‌های با مشخصه فنی JY (ST) Y شهرت دارند. این کابل‌ها دارای عایق PVC به رنگ طوسی بوده که مناسب استفاده در داخل ساختمان می‌باشد. این کابل‌ها دارای فویل می‌باشد که از سیگنال‌ها در برابر نویز‌های محیطی جلوگیری می‌نماید.

نوع خارج ساختمان از عایق مشکی از جنس xlpe ساخته می‌شوند که به دلیل مقاوم بودن در برابر اشعه ماوراء بنفش خورشید در خارج ساختمان استفاده می‌شود. این کابل‌ها با مشخصه فنی J2Y (ST) 2Y شناخته می‌شوند. نوع شیلد دار بسته به نوع کاربرد آن‌ها در سایز‌های مختلفی تولید می‌شوند. نوع شیلد دار خارج ساختمان تنها در سایز ۰.۶ میلی ممتر مربع تولید می‌شوند. اما کابل‌های تلفن شیلد دار داخل ساختمان در سایز‌های ۰.۴  / ۰.۵ و ۰.۶ میلی متر مربع قابل تولید می‌باشد.

سیم رانژه تلفن

این سیم متشکل شده از جفت شدن دو سیم نازک مس و یا آلومینیومی می‌باشد و معمولا به هم پیچ خورده اند. این نوع سیم‌ها در آیفون و یا خط تلفن به کار برده می‌شود. گفتنی است که از دو رنگ متفاوت از هم تولید می‌شوند و بسیار نازک اند.   معمولا سیم‌های تلفن از مرکز مخابرات به جعبه‌های بزرگ در سطح شهر وصل می‌باشند و به وسیله این جعبه‌ها به ساختمان‌های مشترکین خطوط تلفن ثابت وصل می‌شوند. سیم تلفن و یا سیم رانژه باید از کیفیت خوب و مناسبی برخوردار باشند لذا کم کیفیت بودن آن‌ها در مکالمات و اتصلات شما مشکل ایجاد می‌نمایند و در نهایت موجب افت سرعت و کاهش کیفیت اینترنت شما می‌شود.

 

اگر خواهان صدای با کیفیت و بدون نویز می‌باشید سعی کنید که سیم‌ها را از فروشگاه‌های معتبر خریداری نمایید. اغلب سیم‌های تلفن از طرف مخابرات و از طریق زمین با استفاده از کابل‌های مخصوص مخابراتی در زمین به کار گذاشته می‌شوند و سپس به وسیله جعبه تقسیم‌ها به منازل مشترکین متصل می‌باشند.   سیم کشی‌های استاندارد و مناسب سیم تلفن در منزل می‌تواند مکالمه‌های با کیفیت را به شما ارائه دهد برای خرید سیم رانژه حتما با متخصصین مشورت نمایید.

کابل‌تلفن مخابرات

در حقیقت کابل‌های مخابراتی در سطح گسترده‌ای استفاده می‌شوند. تقریبا همه‌ی ما با این کابل موجه شده‌ایم این کابل‌ها سمت مخابرات، از طریق زمینی با استفاده از کابل‌های مخصوص مخابراتی در زیر زمین کار گذاشته می‌شوند و با کمک جعبه‌های تقسیم در شهر به منازل مشترکین متصل هستند. در واقع کابل تلفن از مرکز مخابرات محل به جعبه‌های بزرگ در سطح شهر متصل بوده و از طریق این جعبه تقسیم به ساختمان‌ها اتصال می‌یابند. هم در منازل و هم در شرکت‌ها یا سازمان ها، برای تماس‌های تلفنی، از کابل‌های تلفن مخابراتی استفاده می‌شود.

نوع مخابراتی قطرهای مختلفی در مغزی مسی دارند. قطر مغزی‌ها به طور معمول ۰.۴ میلیمتر، ۰.۵ میلیمتر و ۰.۶ میلیمتر است. این کابل‌ها از نظر سطح مقطع، نوع کاربری، میزان مقاومت در برابر نویز در طبقه‌بندی‌های مختلفی قرار می‌گیرند. این محصول به صورت هوایی و یا زمینی مورد استفاده قرار می‌گیرند. کابل‌های هوایی اغلب برای مقاومت در شرایط جوی خاص مثل بارندگی و نور شدید و مستقیم خورشید، روکش بسیار محکمی دارد.   این کابل‌ها به صورت معمول مشکی رنگ هستند.

از طرفی با توجه به روکش محکم و مقاومی که دارند، قابلیت انعطاف و خم شدگی کمی دارند و همچنین شکننده‌تر می‌باشند. اما در مقابل کابل‌های زمینی ابل‌های زمینی طوسی رنگ هستند. این کابل‌ها به دلیل استفاده در محیط داخلی ساختمان از نظر انعطاف نسبت به کابل‌های هوایی بهتر هستند. در صورتی که بخواهیم از کایل‌های زمینی در محیط خارج ساختمان یا به اصطلاح به صورت OUTDOOR استفاده کنیم، معمولا داخل لوله استفاده می‌شوند.

کابل تلفن هوایی

باید بدانید که کابل تلفن انواع مختلفی دارد، یکی از انواع کابل‌ها کابل هوایی می‌باشد. کابل هوایی بیشتر برای محیط‌های خارج از خانه و در فضا‌های باز استفاده می‌شود. از این کابل می‌توان برای خطوط کابل هوایی چند سیمه استفاده کرد. کابل‌هایی برای دکل‌های برق استفاده می‌شود از نوع کابل هوایی فشار قوی است. این کابل به جهت این که مقرون به صرفه باشند از نوع کابل هوایی آلومینیومی می‌باشند که یک نوار فولادی در آن‌ها تعبیه شده است.

 

به طور کلی این کابل‌ها در دو گروه مورد استفاده قرار می‌گیرند.   کابل تلفن داخل ساختمان که در اصل برای نصب هوایی بر روی تیر یا… طراحی نشده؛ اما در بازار به این کابل که از روکش پی وی سی طوسی رنگ برخوردار است و غالبا برای کابل کشی تلفن داخل ساختمان‌ها و مراکز تلفن مورد استفاده قرار می‌گیرد، کابل هوایی تلفن می‌گویند.  دسته دوم کابل‌های مهار دار و بدون مهار می‌باشند که مناسب برای نصب در خطوط هوایی مخابراتی است و عنوان کابل هوایی بیشتر برازنده این محصول است. معمولا در این کابل‌ها از عایق پلی اتیلن و روکش پلی اتیلن مشکی استفاده می‌شود.

لازم به ذکر است که بگوییم برای کابل هوایی از ۲ تا ۱۰۰ زوج در برنامه روتین تولید قرار دارد و دیگر سایزها مطابق سفارش و با توجه به الزامات طراحی، قابل تولید خواهد بود. ۰.۴، ۰.۵ و ۰.۶ میلی متر قطر رایج برای کابل تلفن است که از آن‌ها در گفت و گوهای میان فروشنده و خریدار به ترتیب با اسامی کابل صفر چهار، کابل صفر پنج و کابل صفر شش یاد می‌شود.

خرید کابل تلفن

کابل تلفن 10 متری

مان گونه که از نام این کابل‌ها مشخص است با طول ۱۰ متر می‌باشند و اغلب در دو سر این کابل از سوکت RJ11 استفاده شده است. به این کابل ها، کابل آماده ده متری هم می‌گویند و اغلب در خطوط تلفن کاربرد دارند. اگر از این کابل‌ها استفاده نمایید می‌توانید که بین وسایلی همچون گوشی تلفن، ریز تلفن و مودم اتصال برقرار نمایید. کابل‌های ۱۰ متری متشکل شده از روکشی با متریال پلاستیک می‌باشد و بسیار با کیفیت و مقاوم می‌باشند. در مقابل گره خوردن و یا در هم پیچیده شدن مقاومت خوبی دارند.   سوکت‌های به کار رفته در کابل تلفن RJ-11 نسبت به سوکت‌های RJ45  از ۴ پین تشکیل شده و  از آن می‌توان جهت انتقال برق و دیتا نیز  به کار برده می‌شوند.   این کابل‌ها برای انواع لفن‌های رومیزی هم مناسب می‌باشند.

کابل تلفن 5 متری

این نوع کابل‌ها از طولی برابر ۵ متر برخوردار می‌باشند و بدنه آن‌ها پلاستیکی می‌باشد. به همین دلیل در برابر پارگی و تنیدگی از مقاومت بالایی برخوردار می‌باشند. در این مدل کابل‌ها از سوکت‌های RJ12 استفاده می‌نمایند. در واقع سوکت‌های RJ12 از ۶ پین برخوردار می‌باشند و ۶ زوج سیم رنگی در آن‌ها به کار می‌رود که هر کدام از ان‌ها وظیفه خاصی را بر عهده دارند. استفاده از کابل به این صورت است که یک سر آن‌ها را به پریز برق و سر دیگر آن را به تلفن متصل می‌نمایند. در حال حاضر پریز‌های برق به صورت ترمینال‌های مخصوص برای نصب فیش RJ11 به فروش می‌رسند. کابل تلفن ده متری را برای انتقال دیتا و برق مورد استفاده قرار می‌دهند تفاوت زیادی با کابل‌های RJ45 ندارند. شما می‌توانید که کابل‌های RJ45 را در شبکه مورد استفاده خود قرار دهید در حالی که سوکت‌های RJ12 برای استفاده در خطوط تلفن مناسب می‌باشند.

کابل تلفن rj11

برخی‌ها فکر می‌کنند که کابل‌های کابل‌های شبکه و کابل‌های تلفن RJ11 بسیار شبیه به هم می‌باشند اما این کابل‌ها هیچ شباهتی باهم ندارند. از کابل‌های شبکه در جهت اتصال کامپیوتر‌ها مودم‌ها و… به کار برده می‌شوند. در صورتی که کابل‌های تلفن کانکتور RJ11  دارند و تنها در جهت اتصال به خطوط تلفن مورد استفاده قرار می‌گیرند و توانایی اتصال دو کامپیوتر به هم را ندارد. کابل‌های RJ11 ضخیم‌تر از کابل‌های شبکه می‌باشند. این دلیل اختلاف هم در تعداد رشته سیم‌های به کار رفته می‌باشد. باید بدانید که کانکتور RJ11  از کانکتور RJ45 کوچکتر می‌باشد به صورتی کانکتور RJ45 به هیچ عنوان وارد پورت RJ11 نمی‌شود.

کابل‌تلفن هوایی مهار دار

لازم به ذکر است که بگوییم کابل مهار دار از هفت قسمت با جنس و کاربرد متفاوت تشکیل شده است. این کابل‌ها در مناطق روستایی، کوهستانی و مناطق بین راهی کاربرد دارند. همچنین این سیم و کابل‌ها در برابر رطوبت مقاوم می‌باشند باید بدانید که در ساختمان و کاربردهای ویژه‌ای کابل مهار دار هوایی روی تیرهای برق کشیده می‌شود. تیرهای نگهدارنده ممکن است که از جنس چوب یا فلز یا بتن باشند. از کابل مهاردار برای شبکه‌های مخابراتی بین راهی، روستایی و جاده‌ها استفاده کرد. این کابل برای استفاده در شرایط مختلف شیب زمین، حتی برای مناطق کوهستانی قابل استفاده است. این کابل‌ها در شرایط آب و هوایی مختلف مقاوم هستند و درجه حرارت محیط را تا ۷۰ درجه سانتیگراد تحمل می‌کنند.

کابل تلفن آماده

کابل‌های تلفن آماده در سایز‌های متفاوتی همچون ۲ و ۳ و ۵ و ۱۰ متری دیده می‌شوند و شما با توجه به نیاز خود می‌توانید که این کابل‌ها را مورد استفاده قرار دهید.

معمولا در کابل‌های تلفن آماده از دو زوج سیم یا چهار سیم با رنگ‌بندی‌های متفاوت مورد استفاده قرار میگیرند.

کابل‌های شبکه و کابل‌های تلفن تفاوت زیادی با هم ندارند تنها تفاوت ان‌ها در تعداد زوج سیم‌ها می‌باشند.

کابل‌های شبکه از ۴ زوج سیم با رنگ‌های متفاوت دیده می‌شوند و به صورت بهم تابیده اند.

در دو سر کابل‌های اماده سوکت‌های RJ11 را مشاهده خواهید کرد.

برای دریافت مشاوره رایگان جهت سفارش هر یک از محصولات سیم و کابل کاشان با ما در تماس باشید

  02133986786 – 09122750481

کابل‌های تلفن داخل ساختمان

در داخل ساختمان‌ها کابل‌های تلفنی به قطر حدود ۰.۵ میلی‌متر و یا ۰.۶ میلی‌متر را به کار می‌برند که بین ۲ تا ۱۰۰ رشته زوج رشته در آن‌ها وجود دارد. باید گفت هادی این کابل از مس آنیل شده تک مفتولی و عایق آن آمیزه پی وی سی (PVC) از نوع PVC/YI1 و مطابق استاندارد VDE ۰۲۰۷ ساخته شده است که رنگ‌بندی متنوعی دارند و مقاومت خیلی خوبی از خود نشان می‌دهند. روکش به کار رفته در کابل تلفنی داخل ساختمان در واقع آمیزه PVC از نوع PVC/YM1 است که بر اساس استاندارد VDE ۰۲۰۷ معمولا به رنگ طوسی طراحی شده است. از کابل‌های تلفنی که سیگنال‌های ارتباطی را به دور از نویز و با قدرت زیاد انتقال می‌دهند، می‌توان برای کابل‌کشی داخل ساختمان و فضاهای سر پوشیده مورد استفاده قرار داد.

کابل تلفن ضد نویز داخل ساختمان از پی وی سی به رنگ طوسی در ساخت آن استفاده شده است. کابل‌های تلفنی داخل ساختمان به صورت نصب ثابت انتقال سیگنال‌های آنالوگ یا دیجیتال را انجام می‌دهند و در تلفن، تلکس، فکس، سیستم‌های اعلام سرقت یا آتش‌سوزی و سیستم‌های مخابراتی از آن‌ها استفاده می‌گردد. این کابل‌ها استاندارد TCI از شرکت مخابرات ایران را دریافت کرده است. محدوده دمایی که این نوع کابل قادر به تحمل آن است، از منفی ۳۰ درجه سانتی‌گراد تا مثبت ۷۰ درجه سانتی‌گراد می‌باشد و همچنین باید گفت ۳۰۰ ولت حداکثر ولتاژ کاری آن است.

ترتیب رنگ کابل تلفن

رنگ کابل‌های تلفن تاثیر زیادی روی ترتیب تابیده شدن آن‌ها می‌گذارد، این یعنی نمی‌توان آن‌ها را با هم ترکیب کرد و رنگ‌بندی کابل، ترتیب تابیده شدن را مشخص می‌کند. در صورتی که رنگ‌ها مطابق استاندارد به کار گرفته شوند، مزیت‌های زیادی را در زمان استفاده از قابلیت‌های گوناگون یا عیب‌یابی کابل ایجاد می‌کند. به طور کلی رنگ‌بندی کابل تلفن در ۵ رنگ اصلی و ۵ رنگ فرعی موجود هستند که می‌توان هر یک از رنگ‌های اصلی را به ترتیب در کنار رنگ‌های فرعی قرار داد، به این ترتیب رنگ اصلی بعدی را با رنگ‌های فرعی ترکیب می‌کنیم. در نتیجه تشکیل چند ردیف از رنگ‌ها مقدور است.

رنگ‌های اصلی کابل تلفن شامل سفید، قرمز، مشکی، زرد و بنفش هستند که به ترتیب باید هر کدام از آن‌ها را با رنگ‌های فرعی که شامل رنگ‌های آبی، نارنجی، سبز، قهوه‌ای و طوسی می‌شوند، ترکیب کرد. در نهایت از ترکیب رنگ‌ها ۲۵ زوج سیم را می‌توان تشکیل داد و در صورتی که فقط رنگ‌های اصلی به کار رود، بنابراین فقط ۵ زوج در یک کابل به کار رفته است. این نوع کابل‌ها را جهت ایجاد اتصال بین دستگاه سانترال و پست‌های مخابراتی به کار می‌گیرند.

کابل تلفن 10 متری

اتصال کابل تلفن به پریز

مطمئنا بار‌ها برای شما این اتفاق افتاده است که در اثر برخورد پا یا پایه صندلی باسیم سوکت تلفن خط شما قطع‌شده است. نحوه اتصال سیم تلفن به پریز به این‌گونه است که ما از یک سو با دستگاه تلفن و از طرف دیگر باسیم و کابل‌های مخابرات سر و کار داریم. به همین دلیل شما باید هم نوع و استاندارد‌های کابل را بدانید هم دستگاه تلفن خود را به خوبی بشناسید. در حالت کلی دستگاه‌های تلفن در بازار به ۳ دسته تقسیم می‌شوند که شامل تلفن‌های آنالوگ، دیجیتال و VOIP هستند. که هرکدام از این تلفن‌ها استاندارد‌های خاصی دارند.

تلفن‌های آنالوگ

آنالوگ‌ها شامل تلفن‌های بی‌سیم ساده هستند که بیشترین استفاده را در منازل دارند. این مدل از تلفن سیگنال‌های صوتی و یا تصویری را دریافت می‌کند و طی پردازش آن را به پالس‌های الکترونیکی تبدیل می‌کند. تلفن‌های آنالوگ از یک زوج سیم برای اتصال به پریز سوکتی استفاده می‌کنند. این زوج سیم وظیفه انتقال بوق یا پالس را بر عهده دارد.

تلفن‌های voip

عبارت VOIP خلاصه‌شده‌ی Voice over internet protocol است و به معنای انتقال همزمان مکالمات تلفنی بر روی یک شبکه دیتا می‌باشد. این سیستم این امکان را به شما می‌دهد که از اینترنت برای مکالمات تلفنی استفاده کنید. درواقع سیستم VOIP سیگنال آنالوگ صوت را به یک داده دیجیتال تبدیل کرده و آن را با استفاده از بستر اینترنت متقل می‌کند. این تلفن‌ها می‌توانند به‌طور مجازی در داخل گوشی و یا کامپیوتر وجود داشته باشند. درصورتی‌که از درست بسته شدن زوج سیم‌ها داخل سوکت تلفن پیداکرده‌اید اکنون زمان وصل کردن تلفن به سوکت دیواری فرارسیده است این روش با استفاده از کابل تخت انجام میگیرد.

تلفن‌های دیجیتال

همان‌گونه که از اسمش مشخص است پایه و اساس این سیستم‌های ارتباطی برمبنای سیگنال‌های دیجیتال و صفر و یک است که منتقل شدن امواج صوتی به‌وسیله سیگنال‌ها صورت می‌گیرد. این نوع از تلفن‌ها نیز از یک جفت سیم برای وصل به پریز سوکتی دارد و این دوسیم علاوه بر صدای بوق، حامل دیتا هم می‌باشد. این دو رشته سیم به رنگ‌های مشکی و زرد هستند.

کابل‌های تلفن خارج ساختمان

کابل‌های تلفنی که برای خارج از ساختمان طراحی می‌شوند، باید مقاومت و استحکام کافی در مقابل شرایط محیطی را داشته باشند. نور خورشید بیشترین تاثیر را روی کابل‌ها دارد، به این صورت که پرتو فرابنفش خورشید روی عمر مفید و عملکرد روکش کابل تلفن تاثیر بدی خواهد گذاشت. در نتیجه کابل‌های مورد استفاده برای نصب در فضای بیرون، باید در برابر اشعه ماوراء بنفش مقاوم باشند. بنابراین برای ساخت روکش کابل‌ها عایقی از جنس پلی‌اتیلن به کار می‌رود. قطر این نوع کابل‌ها به صورت ۰.۴، ۰.۵ و ۰.۶ میلی‌متر و زوج رشته‌های آن‌ها به تعداد ۲ تا ۱۰۰ رشته هستند، همچنین عموما عایق آن‌ها به رنگ مشکی است. در صورتی که قصد خرید کابل برای نصب کانالی یا زمینی را دارید، باید پیش‌بینی‌های محافظتی لازم از نظر مکانیکی را برای کابل انجام دهید.