ممکن است که در طول روز با انواع سیم و کابل سر و کار داشته باشید و با توجه به کاربرد‌های مختلف از آن‌ها استفاده کنید. سیم‌ها از پرکاربرد‌ترین اجزا در تمام تمام صنایع می‌باشند. سیم‌ها دارای رنگ‌های متفاوتی هستند که هر رنگ بیان‌گر عملکرد ویژه‌ای می‌باشد. باید بگوییم که کابل‌ها در واقع نوعی سیم هستند دارای چند لایه عایق و پوشش می‌باشند. برخی از کابل‌ها از چند سیم تشکیل می‌شوند. در این مقاله به معرفی انواع سیم و کابل‌ها و بررسی کیفیت و قیمت آن‌ها را بیان خواهیم کرد پس در ادامه با ما همراه باشید.

کاشان کابل

برای دریافت مشاوره رایگان جهت سفارش هر یک از محصولات سیم و کابل کاشان با ما در تماس باشید  02133986786 – 09122750481

انواع سیم و کابل

سیم‌ها با توجه به نیاز‌های مختلف و جریانی که از آن عبور می‌کند دارای قطر‌های متفاوتی می‌باشند. جریان عبوری از سیم با قطر آن‌ها رابطه مستقیمی دارد. یعنی هر چه قطر سیم بیشتر باشد می‌توان در یک فاصله مشخص جریان بیشتری از سیم عبور دهد. سیم‌ها انواعی دارند:

سیم‌های مفتولی، سیم‌های افشان، سیم نیمه افشان، سیم نایلون، سیم ارت، سیم کواکسیال و… از جمله انواع سیم‌ها می‌باشند. کابل‌ها هم وظیفه هدایت جریان الکتریکی را بر عهده دارند اصلی‌ترین تفاوت سیم و کابل این است که کابل‌ها دارای دو عایق داخلی و خارجی می‌باشند.

تفاوت بعدی این است که سیم‌ها فقط به صورت تک رشته‌ای می‌باشند در حالتی که کابل‌ها به صورت تک رشته‌ای و چند رشته‌ای وجود دارند. از جمله انواع کابل‌ها می‌توان کابل‌های تک رشته‌ای، کابل‌های چن رشته‌ای و کابل‌های مفتولی، کابل‌های زیر زمینی و کابل‌های افشان، کابل‌های شیلد دار، کابل‌های کواکسیال، کابل‌های زره دار، کابل فویل دار و کابل فرمان، کابل فشار قوی و در نهایت کابل ابزار دقیق را نام برد.  

سیم ارت

سیم ارت در تمامی دستگاه‌های الکترونیکی، از دستگاه‌های کوچک گرفته تا بزرگ و پیچیده وجود دارد. برای مثال شاید برای شما هم پیش آمده باشد که زمانی دست بر روی بدنه یخچال می‌کشید، لرزش بسیار ضعیفی هم چون برق گرفتگی را احساس می‌کنید؛ این حس در واقع جریان برگشت برق ضعیف می‌باشد که برای بدن بی‌خطر است.

در واقع مدار داخلی دستگاه‌های الکترونیکی معمولا برای تخلیه بارهای اضافی با استفاده از یک سیم رسانا به زمین متصل می‌شوند که در لوازمی هم چون لباسشویی این سیم از داخل بدنه متصل می‌کنند و خوب لباسشویی هم بر روی زمین قرار دارد و به این ترتیب بار الکتریکی اضافی وارد زمین می‌شود  و به این چنین سیم‌هایی که تخلیه بار از طریق آن‌ها صورت می‌گیرد سیم یا کابل ارت گفته می‌شود. وجود کابل ارت در سیم کشی ساختمان که در پریزها قابل مشاهده و استفاده است؛ به این طریق می‌باشد که اگر در سیم فاز خرابی پیش بیاید؛ مثلا بدنه سیم فاز خورده شده باشد، می‌تواند باعث اتصال شده و حتی باعث سوختن سیم کشی گردد. ولی وجود سیم یا کابل ارت مانع از چنین اتصالاتی شده و به نوعی جایگزین سیم منفی می‌گردد.

برای دریافت مشاوره رایگان جهت سفارش هر یک از محصولات سیم و کابل کاشان با ما در تماس باشید  02133986786 – 09122750481

کابل کواکسیال

این کابل دارای لایه مرکزی می‌باشد که هادی الکتریکی بوده است و عایق‌بندی دارد. این ساختار موجب می‌شود سیگنال‌ها در داخل کابل‌ها، محصور بمانند و به این صورت که از تداخل و نویز الکتریکی در سیگنال‌ها جلوگیری می‌شود. لایه هادی مرکزی، یک سیم نازکی می‌باشد که که هم می‌تواند به صورت ساده و هم به صورت تابیده شده باشد.

عایقی دور این سیم مسی را پوشانده است. روی این عایق، لایه مشبک و بافته شده از جنس مس یا فلز وجود دارد. در نهایت تمام این ساختار درون عایق بیرونی قرار می‌گیرند. این کابل‌ها درداخل منزل بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرند. این کابل‌ها توسط اپراطورها ی شبکه، شرکت‌های تلفنی و ارائه دهندگان اینترنت در سراسر جهان برای انتقال داده ویدئو و ارتباط صوتی به مشتریان استفاده می‌شود.

کابل شبکه

این کابل به مجموعه سیم‌هایی از جنس مس یا شیشه گفته می‌شود که برای انتقال داده و اتصال و اطلاعات بین کامپیوترها و سوییچ‌ها و روترها و شبکه‌های استورج SAN استفاده می‌شود. پس کابل‌ها رسانه‌ای هستند که داده‌ها در آن جریان دارند و اطلاعات از دستگاهی در شبکه به دستگاه دیگری منتقل می‌شود. کابل‌های ارتباطی شبکه انواع مختلفی دارند و انتخاب نوع مناسب کابل شبکه کاملا بستگی به ساختار و توپولوژی و معماری سیستم دارد مثل اینکه بزرگی شبکه چه قدر است، چه پروتکلی استفاده می‌شود و چه توپولوژی دارد.

انواع کابل‌های شبکه از نظر جنس عبارت‌اند از:

کابل شبکه مسی
کابل شبکه فیبر نوری
کابل شبکه زوج بهم تابیده
انواع کابل شیلد دار

رنگ‌های شبکه از چهار جفت سیم تشکیل شده‌اند که این نوع کابل‌ها رنگ‌های مختلفی دارند: رنگ آبی، رنگ نارنجی، رنگ سبز، رنگ قهوه‌ای می‌باشد. هر رنگ نشان دهنده برند تولید کننده کابل است.

کابل افشان

این نوع کابل، کابلی است، تولید شده از چند  سیم تک رشته‌ای رسانا از جنس مس و عایقی که دو یا چند دسته سیم را در داخل غلاف اصلی از هم جدا می‌کند. کابل افشان به عنوان کابل ورودی در وسایل برقی، لوازم خانگی برقی و … استفاده می‌شود. کابل افشان فشار قوی نیز در کانال کابل کشی، نیروگاه‌ها و مراکز توزیع انرژِی، مصارف صنعتی، الکتریکی و انتقال برق در شرایط محیطی نا مناسب استفاده می‌گردد شامل رسانا از جنس مس آنیل شده و عایق PVC که نحوه قرار گیری رشته‌ها در کابل گرد به صورتی است که رشته‌ها دور هم تابیده شده‌اند و رشته‌ها در کابل تخت به صورت موازی کنار هم قرار دارند.

سیم افشان معمولا تا سطح مقطع ۱۰ میلی متر مربع می‌باشد و در بیشتر مواقع یک روکش دارد در حالی که کابل افشان دو روکش عایق و یک غلاف محافظ را با هم دارد. سیم افشان فقط از یک رشته تمام مسی یا آلومینیومی تشکیل شده است ولی کابل افشان رشته رشته می‌باشد. خشکی بیش از حد وعدم انعطاف‌پذیری سیم افشان در مقابل انعطاف‌پذیری کابل افشان، آن را در کاربرد‌های مختلف متمایز کرده است. این کابل انعطاف‌پذیر یکی از پر کاربرد‌ترین و قدیمی‌ترین کابل‌های موجود در بازار است. کابل افشان با توجه به سایز سطح مقطع و ولتاژ نامی خاص خود بر حسب استاندارد‌های متنوعی تولید می‌شوند.

کابل تلفن

در این بخش شما را با کابل تلفن آشنا می‌کنیم کابل تلفن یک نوع کاببل شبکه است کابل شبکه مانند سیم رانژه تلفن یا کابل تلفن می‌باشد ولی تفاوت اصلی آن در تعداد زوج سیم‌های کابل‌های شبکه می‌باشد. در کابل تلفن از دوم زوج سیم یا همان چهار سیم با رنگ‌بندی مختلف استفاده می‌شود در حالی که کابل‌های شبکه ۴ زوج سیم با رنگ‌های مختلف دارند که به هم تابیده شده اند. کابل تلفن برای اتصال تلفن به پریز‌های تلفن استفاده می‌شود. کابل lan در اتصالات کامپیوتر‌ها و یا اتصال مودم تفاوت بین این دو کابل را نشان می‌دهد استفاده از سیم مخصوص اتصال زمین در کابل تلفن ضروری است چرا که‌عدم استفاده از سیم زمین در کابل تلفن موجب تاثیر نویز و صاعقه خواهد شد.

در این میان سیم رانژه یا سیم تلفن نیز وجود دارد که از جفت شدن دو سیم نازک از جنس مس یا آلومینیوم تشکیل می‌شود. همانطور که از نام این سیم مشخص است در اتصال خط تلفون یا آیفون از آن استفاده می‌شود. این سیم نازک بوده و در دو رنگ مختلف تولید می‌شود. سیم تلفن ثابت از سوی مخابرات به صورت زمینی کابل کشی می‌شوند و به واسطه‌ی جعبه‌های تقسیم در شهر به ساختمان‌های مشترکین می‌رسند. کابل تلفن در دو نوع کابل هوایی و کابل زمینی هستند. سیم‌های هوایی با روکش محکم در مواجه با شرایط جوی مانند بارش باران و برف ونور خورشید، مقاوم هستند. البته انعطاف آن‌ها کم است و شکننده‌تر هستند. کابل‌های زمینی انعطاف بیشترین دارند. اگر از این کابل‌ها بیرون از ساختمان استفاده شود، داخل لوله قرار می‌گیرند.

کابل دوربین

با استفاده از کابل آماده، نصب دوربین‌های مداربسته بسیار راحت خواهد بود. این کابل شما را از دردسرهای لخت کردن سیم، وصل کردن فیش و چسب کاری راحت کرده و در نهایت کاری بسیار تمیز، شکیل و استاندارد ارایه خواهد شد. این کابل شما را از همه ابزاری بی‌نیاز کرده و برای اتصال دوربین‌ها کافیست فقط فیش‌های دوسر سیم را به دوربین و دستگاه متصل نمایید. ویژگی دیگر این کابل انتقال همزمان برق و تصویر می‌باشد و نیازی به کابل کشی جداگانه برای برق دوربین‌ها نخواهد بود. از آنجا که فیش‌های این کابل به صورتی پرسی و یکسره می‌باشد،  احتمال قطعی بسیار کمتر از فیش‌هایی که به صورت دستی به سیم بسته می‌شوند خواهد بود.

کیفیت سیم و کابل

باید بگوییم که دغدغه اصلی  برای صنایع، کیفیت سیم و کابل می‌باشد. هیچ کارفرمایی نمی‌خواهد پس از هزینه‌ای گزاف برای راه اندازی پلنت خود، پس از چند سال بار دیگر هزینه‌ای بالا برای تعویض کابل‌های خود را بدهد. شاید هزینه تعویض کابل‌های یک پروژه (حتی در برخی خطوط خاص) بعد از راه اندازی، چند برابر هزینه اولیه نصب همان خطوط شود. علاوه بر مورد یاد شده، ایستادن یک خط تولید خاص، همچون فولاد، مس و … حتی برای چند دقیقه موجب سرد شدن مواد مذاب در خطوط خواهد شد.

این یک فاجعه پر هزینه برای شرکت‌ها خواهد بود.   در ادامه به شما خواهیم گفت که یک سیم وکابل با کیفیت را چگونه از سیم و کابل فیک تشخیص دهید. در نگاه اول تشخیص دادن سیم وکابل فیک یا غیر اصل کار سختی به نظر می‌رسد. بهترین راه این است که اطمینان حاصل کنیم که تمام جعبه‌های محصول هولوگرافیک UL را داشته باشد در این صورت می‌توان بیان کرد که این محصول اصل می‌باشد. در ادامه باید چنین گفت که در واقع سطح خارجی کابل و سیم باید بدون هر مدل از فرو رفتگی و یا کجی باشد و در حقیقت باید فاقد برجستگی بوده و صافه صاف باشد.

در واقع قطر بزرگ عایق و یا مواردی از این دست دلیلی آن نمی‌باشد که آن محصول از مرغوبیت بالایی برخوردار نمیباشد و در حقیقت بعضی از تولید کنندگان وزن مس را در کابل و سیم‌ها کاهش می‌دهند و وزن عایق آن را افزایش می‌دهند که در حقیقت محصول وزن واقعی خود را کماکان حفظ کرده باشد و نتوانید از طریق وزن فیک بودن و تقلبی بودن آن را تشخصی دهید.

لیست قیمت سیم و کابل

به صورت لحظه‌ای بروزرسانی می‌شود و در خدمت شما دوستان عزیز قرار داده می‌شود. جدید‌ترین قیمت‌های فروش سیم و کابل  با توجه به نوسانات زیاد قیمت مس در بازار جهانی دائماً در حال تغییر است. یک لیست قیمت پایه از شرکت دریافت می‌شود که با توجه به وضعیت قیمت مس در بازار، نمایندگان موظفند تا درصدی را بر روی قیمت‌ها کاهش یا افزایش دهند. سیم و کابل‌ها بر اساس کیفیت و خلوص مس به کار رفته قیمتشان متفاوت می‌باشد. لازم به ذکر است که بگوییم موارد دیگری همچون برند‌ها، استانداردهای جهانی، تنوع محصولات، جنس روکش‌های به کار رفته و غیره نیز می‌تواند در قیمت سیم و کابل‌ها تاثیر گذار باشد.

خرید سیم و کابل

خرید سیم و کابل باید با دقت کامل انجام شود چرا که سیم و کابل از اجزای اصلی ساختمان می‌باشند. تنوع محصولات خیلی بالا می‌باشد چرا که شرکت زیادی در جهت تولید سیم و کابل راه اندازی و اقدام به تولید کرده اند. برای خرید این محصول با کیفیت مناسب حتما باید انواع سیم و کابل‌ها را بشناسید و تا حد ممکن در رابطه با آن‌ها اطلاعات داشته باشید. خرید سیم و کابل با کیفیت از اهمیت بالایی برخوردار می‌باشد چرا که برای هر ساختمان شما یک بار برای تهیه سیم و کابل اقدام به خرید می‌کنید و باید که تا مدت‌ها نیازی به تعویض سیم و کابل نداشته باشید.

زمانی که می‌خواهید خرید سیم و کابل را انجام بدهید حتما برند‌های ایرانی را بیشتر مورد توجه قرار دهید چرا که آن‌ها توانسته‌اند برند خودشان را به سطح جهانی نزدیک کنند  در گذشته مردم فکر می‌کردند که سیم تولیدی توسط خارج مناسب‌تر می‌باشند اما در حال حاضر شما می‌توانید که محصولات ایرانی با کیفیت را خریداری کنید.  

جهت خرید به صورت آنلاین میتوانید به فروشگاه کاشان کابل مراجعه کنید.