کابل دریایی که به نام کابل نفت و گاز نیز خوانده می‌شود، برای استفاده در مواردی مانند برق و ابزار دقیق در واحدهای دریایی طراحی شده است. کابل دریایی به عنوان منبعی برای تامین نیروی برق و ابزار دقیق عمل می‌کند. محیط دریایی دریایی خشن است، بنابراین کابل دریایی باید نه تنها بادوام بلکه قدرتمند باشد؛ این امر به آن‌ها کمک می‌کند تا در شرایط سختی که کابل‌های دریایی باید در آن قرار گیرند، مقاومت کنند. 

علاوه بر این، یک کابل دریایی باید از حداکثر محافظت در برابر آتش و شعله برخوردار باشد. آن‌ها در برابر گل و لای مقاوم و بدون هالوژن هستند. این امر کابل دریایی را قادر می‌سازد تا در برابر روغنهای حفاری و هیدروکربن‌ها محافظت شوند. طراحی کابل‌های دریایی به آن‌ها اجازه می‌دهد تا در دماهای شدید به طور مؤثر کار کنند و در برابر رطوبت، روغن، اسید و خوردگی آب شور مقاوم باشند. 

پلتفرم‌های متعددی وجود دارد که می‌توانید از کابلهای دریایی استفاده کنید؛ اینها شامل سیم کشی کشتی، سکوهای دریایی، تاسیسات در دریا برای راه اندازی سکوهای نفتی و سایر فعالیت‌های مشابه است. کابلهای دریایی باید تمام استانداردهای ایمنی را به شدت رعایت کنند. این به این دلیل است که کابل‌ها در محیط‌های ایزوله کار می‌کنند که در مواقع اضطراری نمی‌توان فوراً به آن‌ها دسترسی پیدا کرد.

کابل دریایی

انواع کابل دریایی

کابل‌های دریایی انواع مختلفی دارند که در زیر به آن‌ها اشاره می‌کنیم:

کابل برق دریایی

کابل برق دریایی برای انتقال نیرو در واحدهای دریایی از جمله کابل‌های ولتاژ بالا، ولتاژ متوسط و فشار ضعیف طراحی شده است. انواع کابل برق دریایی شامل BFOU، RFOU، RU، BU، RFCU، BFCU، TFOU است. همه کابل‌ها فاقد هالوژن، کم دود و مقاوم در برابر شعله هستند. کابل‌های مقاوم در برابر آتش یا گل و لای نیز موجود است.

کابل VFD

کابل VFD برای کابل برق VFD در واحدهای دریایی استفاده می‌شود و برای نصب ثابت در نظر گرفته شده است. کابل VFD سازگاری الکترومغناطیسی فوق العاده‌ای دارد. سپر با چگالی بالا و طراحی سپرترکیبی کابل VFD محافظ را با تداخل ضد الکترومغناطیسی خوب امکان‌پذیر می‌کند. نوع کابل مقاوم در برابر شعله RFOU-VFD و نوع کابل مقاوم در برابر آتش BFOU-VFD است.

کابل ابزار دقیق

کابل ابزار دقیق دریایی بر اساس استاندارد NEK ۶۰۶ و IEC ۶۰۰۹۲-۳۷۶ تولید می‌شود. برای مخابرات و ابزار دقیق در واحدهای دریایی و سکوهای سکوهای نفتی طراحی شده است. به دود کم (IEC ۶۱۰۳۴)، بدون هالوژن (IEC ۶۰۷۵۴)، بازدارنده شعله (IEC ۶۰۳۳۲-۳)، مقاوم در برابر آتش (IEC ۶۰۳۳۱) و مقاومت در برابر گل در یک برنامه خاص نیاز دارد.

کابل ارت

کابل ارت P۱۵ UX بر اساس استاندارد NEK ۶۰۶ و IEC ۶۰۰۹۲-۳۵۳ با ولتاژ امتیاز 0.6/1kV و حداکثر طراحی شده است. دمای کاری ۹۰ درجه سانتی‌گراد کابل ارت P۱۵ UX برای سیم ارت، سیم اتصال و سیم تک در واحدهای دریایی و برای تأسیسات ثابت اعمال می‌شود. P۱۵ UX یکهادی سیم مسی قلع دار با عایق پلی اولفین SHF2 است. دارای ضد شعله، کم دود و بدون هالوژن است.

کاربرد کابل دریایی

کابل دریایی کاربردهای بسیاری دارد که از جمله می​‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

✅ مناسب برای کاربردهای دریایی

✅ قابل استفاده برای سیستم​‌های کنترل

✅ قابل استفاده برای سیستم‌​های ارتباطی

✅ استحکام بسیار زیاد و دارای مقاومت کششی بالا مناسب برای تحمل وزن

✅ ضد شعله و خود خاموش شونده قابل استفاده برای انتقال دیتا در محیط​‌های پر آب

خرید کابل دریایی

هنگام خرید کابل دریایی به نکات زیر توجه نمایید:

🔶 مقاومت در مقابل احتراق

کابل‌های دریایی در حین کار گرما تولید می‌کنند و باید به گونه‌ای تهیه شده باشند که در مقابل آتش کاملاً مقاوم باشند. این ویژگی نشان دهنده بهترین کیفیت، کارایی و قابلیت اطمینان بالا است.

🔶 نوع غلاف

کابل‌های دریایی دارای روکش‌های مختلفی هستند که بهترین آن فولادی گالوانیزه است که روی غلاف اعمال می‌شود تا ازهادی هنگام آسیب مکانیکی محافظت کند.

🔶 کد سری

به اطلاعاتی اطلاق می‌شود که به کاربر ایده‌ای درباره نحوه اجرای کدگذاری در یک دنباله خاص ارائه می‌دهد. کد سری در هر واحد دریایی مهم است، زیرا از احتمال قطع اتصال یا آسیب بعدی جلوگیری می‌کند. هنگام انتخاب یک کابل دریایی خاص، باید از کد سری‌ها آگاه باشید تا به شما امکان دستیابی به کارایی و بهترین نتایج را بدهد.

خرید کابل دریایی

ویژگی کابل دریایی

کابل دریایی دارای ویژگی‌های زیر است:

💠 بازدارنده انتشار شعله

دو استاندارد IEC ۶۰۳۳۲ و IEC ۶۰۳۳۲-۳-۲۲ به عنوان استاندارد EIC برای بررسی کابل از نظر ویژگی بازدارنده شعله آن است.
برای اطمینان از اینکه کابل دریایی از خطر انتشار آتش دور هستند، آزمایشی را برای سنجش این استاندارد روی آن‌ها انجام می‌شود تا مشخص شود استاندارد EIC را در ساختشان رعایت شده است. این امر ایمنی کشتی‌های کشتی و اقساط دریایی را تضمین می‌کند تا آن‌ها را در برابر خطر محافظت کند.

کابل دریایی تحت یک آزمایش در دمای بسیار بالا قرار می‌گیرد تا این آزمایش را پشت سر بگذارد. برای رسیدن به این هدف، در طراحی کابل دریایی از پوششی از مواد شیمیایی مقاوم در برابر آتش استفاده شده است که اجازه انتشار آتش را نمی‌دهند؛ علاوه بر این، کابل‌های دریایی نیز از موادی استفاده می‌کنند که به آن‌ها ویژگی خود خاموش‌شوندگی می‌دهد.

💠 بدون هالوژن

کابل دریایی عاری از هالوژن است. مزیت بدون هالوژن بودن چیست؟ هنگامی‌که کابل دریایی بدون هالوژن باشد، به این معنی است که هیچ یک از عناصر زیر را ندارد: کلر، فلوئور، برم، ید و استاتین.

اینها بسیار واکنش‌پذیر هستند؛ به همین دلیل، داشتن کابل‌های بدون هالوژن باعث می‌شود که از محیط‌های شدیدی که در معرض آن هستند محافظت کنند. این ویژگی کابل‌های دریایی به آن‌ها کمک می‌کند تا دوام بالایی داشته باشند. کلر و فلوئور هنگامیکه در کابل‌ها استفاده می‌شود، گازهای سمی تولید می‌کند که می‌تواند زندگی را در مناطق دریایی و حتی کشتی‌ها به خطر بیندازد. به جای FEP (اتیلن پروپیلن فلوئوردار) یا PVC (پلی وینیل کلراید)، کابل‌های دریایی از نوار و عایق XLPE (پلی اتیلن متقاطع) استفاده می‌کنند.

آن‌ها همچنین از EPR (لاستیک اتیلن پروپیلن) استفاده می‌کنند. برای پوشش بیرونی، کابل‌های دریایی از SHF2 استفاده می‌کنند که در برابر گل مقاوم است. 

💠 دود کم

برای اطمینان از ایمنی جان در کشتی‌ها، یکی دیگر از ویژگی‌های بسیار مهمی‌که کابل‌های دریایی باید داشته باشند، انتشار کم دود است. در صورت آتش سوزی، کابل‌ها نباید دود ایجاد کنند، زیرا این امر جان انسان‌ها را به خطر می‌اندازد. این دقیقاً همان چیزی است که استاندارد IEC ۶۱۰۳۴-۱.۲ در مورد آن است. این اساساً فقط یک آزمایش برای چگالی دود است. سوزاندن کابل دریایی چگالی تولید دود را بررسی می‌کند.

💠 مقاوم در برابر آتش

استاندارد دیگر IEC IEC ۶۰۳۳۱ است که آزمایشی است که مقاومت ارائه شده توسط کابل دریایی را در صورت وقوع آتش سوزی بررسی میکند. برای این مشخصه یا ویژگی، ساخت کابل دریایی مستلزم استفاده از مواد قابل اشتعال است. استاندارد EIC از ۸۳۰ درجه سانتی‌گراد برای انجام این آزمایش استفاده می‌کند تا کیفیت مقاوم در برابر آتش هر کابل دریایی را بررسی کند. این نشان می‌دهد که کابل‌های دریایی در دمای بسیار بالا دست نخورده باقی می‌مانند. آن‌ها به راحتی ذوب نمی‌شوند. این کابل‌ها مقاومت زیادی در برابر آتش دارند و سوزاندن آن‌ها بسیار دشوار است؛ نه تنها این، بلکه از گسترش آتش نیز جلوگیری می‌کنند. یک کابل دریایی با کیفیت عالی همه این ویژگی‌ها را خواهد داشت.

💠 مقاوم در برابر گل

کابل‌های دریایی باید در برابر گل و لای مقاوم باشند تا بر هرگونه اثرات منفی که ممکن است در اثر خوردگی رخ دهد غلبه کند. قرار گرفتن در معرض آب نمک، اسید و روغن باعث می‌شود اثر گل سریع‌تر بر روی کابل دریایی عمل کند تا آن را از بین ببرد؛ بنابراین، تولید کنندگان مواد شیمیایی خاصی را به پوشش کابل‌های دریایی اضافه می‌کنند.
آن‌ها تمایل دارند بر عواقبی که در معرض گل و لای قرار می‌گیرند غلبه کنند. ترکیبات روکش، کابل‌ها را برای نصب و کارکرد در شرایط سخت مناسب می‌کند.

ساختار کابل دریایی

ساختار کابل دریایی

ساختار کابل دریایی پیچیده نیست و از بخش‌های زیر تشکیل شده است:

🔵 فیبر نوری

🔵 ژله پترولیوم

🔵 مس و یا لوله آلومینیومی

🔵 آرمور فولادی

🔵 نوار مایلار

🔵 روکش پلی اتیلن

🔵 پلی کربنات

🔵 لایه ضد آب آلومینیومی

به‌روز رسانی در تاریخ ۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۱