کابل کاشان
سبد خرید خالی است.

کابل فرمان

کابل‌های صنعتی زیادی در بازار وجود دارد که یکی از آن‌ها کابل فرمان است که برای انتقال سیگنال‌های دیجیتال و آنالوگ استفاده می‌شود. سیگنال‌های آنالوگ و دیجیتالی که استفاده می‌شوند برای اندازه‌گیری و کنترل جریان، توان، انرژی و باز و بسته بودن خط موثر هستند. کابل فرمان معمولا برای سیگنال‌هایی که ولتاژ و جریان کمتری دارند به دو صورت شیلددار و بدون شیلد طراحی می‌شوند. کاربردهای متنوعی برای کابل فرمان وجود دارد که مهم‌ترین و رایج‌ترین آن‌ها کابل کشی در آب، زیر زمین، محیط‌هایی که احتمال ضربه در آن‌ها وجود دارد، است.

وظیفه این کابل این است که سیگنال‌های فرمان را به درستی انتقال دهد و برای این کار نیازی به ولتاژهای بالای نیست. تعداد رشته‌هایی که در ساختار این کابل استفاده می‌شود می‌تواند متغیر باشد و به صورت ۲.۴، ۳.۶، ۱۰.۲۰، ۴۰ و ۸۰ رشته تولید شود. این رشته‌ها به شکل لایه لایه و به صورت هم مرکز به‌هم تابیده شده‌اند و اصلا به به عنوان کابلی با یک رشته در مرکز استفاده نمی‌شوند. کابل فرمان همچون هر کابل دیگری از دو بخش هادی و عایق تشکیل شده است. عایق آن بسیار مقاوم است و در برابر ضربات فیزیکی تحمل بالایی دارد. برای هادی این کابل از مس آنیل شده و عایق آمیزه با پی‌وی‌سی استفاده کرده‌اند. کیفیت ساخت این کابل در عملکرد آن بسیار موثر است. با توجه به حساسیت کاری که در استفاده این کابل دیده می‌شود، لازم است آن را با کیفیت بالا تهیه کنید.

ویژگی‌های کابل فرمان

کابل‌های فرمان ویژگی‌های منحصر به فرد زیادی دارند که در ادامه آن‌ها را بیان می‌کنیم:
کنترل و نظارت بر سیگنال‌های یک سیستم الکتریکی
در برابر نیروهای وارده از سمت محیط و فشار آن‌ها، پایداری خوبی دارد.
در برابر آب پایداری خوبی دارد؛ به عبارت ساده‌تر ضد آب است.
یک عایق محافظتی خلی خوب و محافظت کننده برای کابل است.
در برابر آتش مقاوم است یعنی هالوژن فری است.
در برابر مواد نفتی از تحمل بالایی برخوردار است.
در برابر حیوانات و جانوران موذی همچون موش مقاوم است.

کابل فرمان

کاربرد کابل فرمان

اصلی‌ترین کاربرد این کابل این است که برای فرآیندهای صنعتی استفاده می‌شود. از کابل کنترل و فرمان به‌وفور در خودکارسازی فرآیندهای صنعتی برای مثال انتقال سیگنال، تنظیم و کنترل، اندازه‌گیری و… استفاده می‌شود. این کابل معمولا برای تجهیزات مختلفی همچون کابل موتورها، کابل ماشین‌آلات تولیدی، کابل رباتیک استفاده می‌شود. اساسا این کابل را با نام کابل انعطاف‌پذیر هم می‌شناسند و با توجه به ویژگی‌های ساختاری که دارد در زیرساخت‌های مکانیکی متوسط، سبک و سنگین به کار برده می‌شود.
از آن جایی که برای این کابل درجات حفاظتی مختلفی در برابر تداخل‌های الکتریکی وجود دارد؛ از آن در مکان‌هایی که مواد اسیدی و یا روغنی وجود دارد، استفاده می‌شود. این مشخصه کابل‌های فرمان باعث شده برای تونل‌ها و سطوح زیر آب گزینه بسیار مناسبی باشد. چرا که در این تونل‌ها و زیر آب دو عامل مواد اسیدی و رطوبت دیده می‌شود. بنابراین می‌توانید بهترین نوع کابل را مطابق با نیاز خود انتخاب کنید. البته کاربردهای این کابل منحصر به موارد ذکر شده نیست بلکه در موارد زیر هم استفاده می‌شوند:
برای تجهیز کارگاه ساختمانی به منظور احداث بنا
تجهیزات و ماشین آلات صنعتی
در تسمه نقاله‌های صنعتی
در دستگاه‌های سی ان سی
خطوط پیشرفته تولید خودرو
پست‌های پرقدرت و فشار قوی نیروگاه‌های برق
سیستم‌های تله متری
کابل‌های متحرک آسانسور
دستگاه‌های نساجی، چاپ و…

کابل فرمان ضد آب

انواع کابل فرمان

کابل فرمان بر اساس کاربردهای مختلفی و ساختاری که دارد به مدل‌های مختلفی همچون موارد زیر تقسیم می‌شود:

کابل فرمان شیلددار

روکش استفاده شده برای این کابل از جنس پلی استر است که با بیشینه سطح مقطع ۲.۵ میلی‌متر و اندازه ۲ الی ۶۱ رشته تولید می‌شوند. کاربرد این کابل در مکان‌هایی که ضربه و فشار زیاد است، استفاده می‌شود برای مثال می‌توان زیر اقیانوس و یا زیرزمین را نام برد. این مدل کابل نباید به صورت مستقیم به برق اصلی متصل شود چرا که خسارت‌های سنگینی را به بار می‌آورد. اگر این کابل به صورت دائمی خم شود با گذشت زمان آسیب می‌بیند و فرسوده می‌شود.

کابل کنترل و فرمان تخت

انعطاف‌پذیری بالایی برای این مدل کابل فرمان در نظر گرفته شده است که با خم کردن آن فرسوده نخواهد شد. این ویژگی باعث شده که این کابل گزنه مناسبی برای فضاهای تنگ و باریک باشد. اساسا رشته‌های استفاده شده در این کابل از ۴ تا ۲۴ عدد هستند و ولتاژ نامی آن نیز ۳۰۰ تا ۵۰۰ ولت است. البته ناگفته نماند که در ولتاژهای ۴۵۰ تا ۷۵۰ ولت هم می‌توان از آن استفاده کرد. اصولا این کابل را برای آسانسورها، نوار نقاله و جرثقیل سقفی استفاده می‌کنند.

انواع کابل فرمان

کابل فرمان ضد آب و روغن

این کابل‌های فرمان با نام کابل لاستیکی هم شناخته می‌شوند که دارای ویژگی‌های ضد آب و ضد روغن و ضد اسید هستند. البته این کابل‌ها در برابر سایش و یا سوختن هم موارد مقاومی هستند و می‌توان روی آن‌ها حساب باز کرد. کابل فرمان ضد روغن مجهز به عایق خاصی از کامپند لاستیکی است که کابل را در برابر حرارت بالا، اسید و روغن، آب و رطوبت، گرمای شدید و یا مواد نفتی در امان نگه می‌دارد.

کابل فرمان بدون شیلد

این کابل ساختاری بسیار ساده دارد و برای آن شیلدی در نظر گرفته نشده است؛ به همین علت ارزان قیمت است. ولتاژ در نظر گرفته شده در این کابل ۳۰۰ الی ۵۰۰ ولت است و تعداد رشته‌های آن ۲ تا ۶۱ رشته است. کاربردهایی که این کابل را در آن‌ها مشادهده می‌کنید ساختمان‌ها و تابلوهای فرمان هستند.

کابل فرمان شیلد دار
کابل فرمان تخت

کابل فرمان اسپلیت

کابل فرمان اسپلیت یا همان کابل کولر گازی به عنوان یک مسیر مطمئن برای انتقال سیگنال‌های الکتریکی بین یونیت داخلی و خارجی اسپلیت استفاده می‌شود. کابل کولر گازی همان گونه که از نامش مشخص است برای کولرهای گازی استفاده می‌شود و به منظور تامین برق کولر کاربرد دارد. اما برخی دیگر از این کابل برای مبادله فرمان‌های الکتریکی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

کابل فرمان نسوز

یکی از پرکاربردترین کابل‌های فرمان استفاده شده در صنایع مختلف است که برای انتقال داده‌ها، کنترل و اندازه‌گیری اتاق‌های کنترل و نیروگاه‌ها و واحدهای صنعتی استفاده می‌شود. این مدل کابل را به دو صورت دفنی یا فضای باز می‌توان استفاده کرد. ویژگی خوبی که دارد این است در برابر الکل‌ها، اشعه مادون قرمز، اسیدها و… مقاوم است.

کابل فرمان مفتولی

سطح مقطه در نظر گرفته شده برای این کابل حدود ۱۹*۱.۵ میلی‌متر است که هادی ان از مس آنیل شده خواهد بود. ولتاژ نامی در نظر گرفته شده برای این کابل ۳۰۰ تا ۵۰۰ ولت است. در واقع گروه ۱ و ۲ این کابل مفتولی انعطاف‌پذیری ندارد و به صورت خشک تولید می‌شود. به همین علت در مکان‌هایی که به پیچ و خم احتیاجی نیست و باید نصب ثابت باشد، از این کابل استفاده می‌شود.

خرید کابل فرمان

ساختار کابل فرمان

همان گونه که قبل‌تر گفتیم این کابل هم از دو بخش عایق و هادی تولید شده که قسمت هادی آن از مس آنیل شده است. عایق آن آمیزه PVC است که می‌تواند در برابر ضربات فیزیکی مقاومت بالایی داشته باشد. تعداد رشته‌های مختلفی در این کابل استفاده شده است که به شکل لایه لایه و هم مرکز به هم تابیده شده‌اند. آن دسته از کابل‌های فرمانی که ۳ یا بیشتر از ۳ رشته دارند به رنگ‌های سبز و زرد تولید می‌شوند؛ البته کابل‌های بدون شیلد فرمان روکشی به رنگ طوسی دارند. این کابل‌ها افشان هستند که عایق آن‌ها از پی وی سی به رنگ طوسی است.
بیشترین کاربرد این کابل‌ها در تابلوهای فرمان و مکان‌های دارای میدان مغناطیسی است. ضخامتی که برای روکش یا لایه بیرونی این کابل در نظر گرفته شده به اندازه ۱ میلی‌متر است. گفتنی است که هادی کابل‌ها فرمان می‌تواند مسی، نیمه افشان، افشان و مفتولی باشد. در نهایت لازم است اشاره کنیم که کابل‌های افشان بدون شیلد با توجه به ساختاری که دارند در دمای محیطی بین +۵ الی +۴۵ درجه سانتی‌گراد دوام می‌آورند و کابل‌های فرمان شیلددار هم به این صورت خواهند بود.

استاندارد کابل فرمان

اساسا برای کابل‌های شیلددار و بدون شیلد فرمان دو استاندارد مختلف در نظر گرفته شده است. استانداردهای کابل فرمان به صورت زیر خواهد بود:
سطح مقطع هادی تا ۱۰ میلی‌متر مربع باشد.
تعداد رشته‌ها از ۲ الی ۸۰ رشته است.
بر حسب دو استاندارد ISIRI ۳۰۸۴ و IEC ۶۰۲۲۸ جنس هادی از مس آنیل شده بدون‌اندود یا قلع‌اندود است.
استاندارد نمونه‌های شیلددار IEC ۷.۶۰۲۲۷ و ISIRI ۶۰.۷۴ خواهد بود.
روکش نهایی از PE یا PVC است.
عایق آن‌ها XLPE یا PVC است.
اتصال به شبکه به برق اصلی مجاز است.
نوع شیلددار نباید به صورت دائم خم کرد.
در مکان‌هایی که دما بین +۵ تا +۴۵ درجه است، کاربرد دارند.

برندهای کابل فرمان

برندهای مختلفی در زمینه تولید کابل فرمان فعالیت می‌کنند که درجه کیفیت ساخت و عملکرد تمام آن‌ها با هم متفاوت است. از جمله این برندها می‌توان موارد زیر را نام برد:
» سیم و کابل خراسان افشارنژاد
» سیم و کابل کسری
» سیم و کابل البر الکتریک نور
» سیم و کابل پرتوالکتریک
» سیم و کابل البرز اعتماد
» سیم و کابل زرتافته کرمان
» سیم و کابل مغان
» سیم و کابل البرز پژواک

تاریخ انتشار 1401/05/20