کابل‌های صنعتی زیادی در بازار وجود دارد که یکی از آن‌ها کابل فرمان است که برای انتقال سیگنال‌های دیجیتال و آنالوگ استفاده می‌شود. سیگنال‌های آنالوگ و دیجیتالی که استفاده می‌شوند برای اندازه‌گیری و کنترل جریان، توان، انرژی و باز و بسته بودن خط موثر هستند. کابل فرمان معمولا برای سیگنال‌هایی که ولتاژ و جریان کمتری دارند به دو صورت شیلددار و بدون شیلد طراحی می‌شوند. کاربردهای متنوعی برای کابل فرمان وجود دارد که مهم‌ترین و رایج‌ترین آن‌ها کابل کشی در آب، زیر زمین، محیط‌هایی که احتمال ضربه در آن‌ها وجود دارد، است.

وظیفه این کابل این است که سیگنال‌های فرمان را به درستی انتقال دهد و برای این کار نیازی به ولتاژهای بالای نیست. تعداد رشته‌هایی که در ساختار این کابل استفاده می‌شود می‌تواند متغیر باشد و به صورت ۲.۴، ۳.۶، ۱۰.۲۰، ۴۰ و ۸۰ رشته تولید شود. این رشته‌ها به شکل لایه لایه و به صورت هم مرکز به‌هم تابیده شده‌اند و اصلا به به عنوان کابلی با یک رشته در مرکز استفاده نمی‌شوند. کابل فرمان همچون هر کابل دیگری از دو بخش هادی و عایق تشکیل شده است. عایق آن بسیار مقاوم است و در برابر ضربات فیزیکی تحمل بالایی دارد. برای هادی این کابل از مس آنیل شده و عایق آمیزه با پی‌وی‌سی استفاده کرده‌اند. کیفیت ساخت این کابل در عملکرد آن بسیار موثر است. با توجه به حساسیت کاری که در استفاده این کابل دیده می‌شود، لازم است آن را با کیفیت بالا تهیه کنید.

کابل کاشان

جهت اطلاع از موجودی محصولات و استعلام قیمت آنان با فروشگاه کابل کاشان در ارتباط باشید.
شنبه تا چهارشنبه 9 الی 18، پنجشنبه 9 الی 14 پاسخگوی شما هستیم.


09122750481

تماس با فروشگاه کابل کاشان

ویژگی‌های کابل فرمان

کابل‌های فرمان ویژگی‌های منحصر به فرد زیادی دارند که در ادامه آن‌ها را بیان می‌کنیم:
کنترل و نظارت بر سیگنال‌های یک سیستم الکتریکی
در برابر نیروهای وارده از سمت محیط و فشار آن‌ها، پایداری خوبی دارد.
در برابر آب پایداری خوبی دارد؛ به عبارت ساده‌تر ضد آب است.
یک عایق محافظتی خلی خوب و محافظت کننده برای کابل است.
در برابر آتش مقاوم است یعنی هالوژن فری است.
در برابر مواد نفتی از تحمل بالایی برخوردار است.
در برابر حیوانات و جانوران موذی همچون موش مقاوم است.

کابل فرمان

کاربرد کابل فرمان

اصلی‌ترین کاربرد این کابل این است که برای فرآیندهای صنعتی استفاده می‌شود. از کابل کنترل و فرمان به‌وفور در خودکارسازی فرآیندهای صنعتی برای مثال انتقال سیگنال، تنظیم و کنترل، اندازه‌گیری و… استفاده می‌شود. این کابل معمولا برای تجهیزات مختلفی همچون کابل موتورها، کابل ماشین‌آلات تولیدی، کابل رباتیک استفاده می‌شود. اساسا این کابل را با نام کابل انعطاف‌پذیر هم می‌شناسند و با توجه به ویژگی‌های ساختاری که دارد در زیرساخت‌های مکانیکی متوسط، سبک و سنگین به کار برده می‌شود.
از آن جایی که برای این کابل درجات حفاظتی مختلفی در برابر تداخل‌های الکتریکی وجود دارد؛ از آن در مکان‌هایی که مواد اسیدی و یا روغنی وجود دارد، استفاده می‌شود. این مشخصه کابل‌های فرمان باعث شده برای تونل‌ها و سطوح زیر آب گزینه بسیار مناسبی باشد. چرا که در این تونل‌ها و زیر آب دو عامل مواد اسیدی و رطوبت دیده می‌شود. بنابراین می‌توانید بهترین نوع کابل را مطابق با نیاز خود انتخاب کنید. البته کاربردهای این کابل منحصر به موارد ذکر شده نیست بلکه در موارد زیر هم استفاده می‌شوند:
برای تجهیز کارگاه ساختمانی به منظور احداث بنا
تجهیزات و ماشین آلات صنعتی
در تسمه نقاله‌های صنعتی
در دستگاه‌های سی ان سی
خطوط پیشرفته تولید خودرو
پست‌های پرقدرت و فشار قوی نیروگاه‌های برق
سیستم‌های تله متری
کابل‌های متحرک آسانسور
دستگاه‌های نساجی، چاپ و…

کابل فرمان ضد آب

💯 فروشگاه کابل کاشان عرضه کننده انواع سیم و کابل از برترین برندهای بازار 💯

کابل افشان

کابل افشان

کابل شبکه

کابل شبکه

کابل آلومینیوم

کابل آلومینیوم

کابل تلفن

کابل تلفن

کابل جوش

کابل جوش

کابل خشک

کابل خشک

کابل رسانا

کابل رسانا

کابل فرمان

کابل فرمان

کابل زوجی

کابل زوجی

کابل سیمکان

کابل سیمکان

کابل لاستیکی

کابل لاستیکی

سیم ارت

سیم ارت

انواع کابل فرمان

کابل‌ها بر اساس عملکرد دارای چندین نوع هستند. کابل فرمان معمولا دارای خاصیت‌هایی است که هرکدام در یک عایق قرار دارد و سپس غلاف سخت و پوشش پلاستیکی هسته‌ها را به‌عنوان یک کابل واحد می‌پوشاند. این کابل‌ها به چند نوع طراحی شده‌اند:

کابل فرمان شیلددار

کابل فرمان شیلددار در زیر گروه انواع کابل فرمان یا کابل کنترل قرار می‌گیرد و از دسته کابل‌هایی است که اغلب برای استفاده در پروژه‌های کنترلی و پروژه‌هایی که قرار است؛ کابل‌های برق در کنار کابل‌های مخابراتی قرار بگیرند گزینه مناسبی محسوب می‌شود. این نوع از کابل‌های فرمان شیلددار در سایزها و ابعاد مختلفی تولید و روانه بازار مصرف می‌شوند. شیلد به کار گرفته شده در ساختمان این نوع از کابل‌های فرمان نقش بسیار مهمی در کارکرد کنترلی کابل ایفا می‌کند؛ به گونه‌ای که قادر است از تاثیر اثرات مغناطیسی کابل‌های برق بر روی این کابل‌های کنترل کاسته و ضمنا باعث رفع اختلال یا ارسال سیگنال‌های فرمان بدون نویز می‌شود.

همچنین در صورت وجود تهدید از سمت نیروهای مکانیکی برای کابل‌های فرمان شیلددار می‌توان از کابل فرمان شیلددار زره‌دار استفاده کرد که همزمان از دو لایه محافظتی برخوردار است. در مورد مصارف و کاربری این دسته از کابل‌ها می‌توان گفت که کابل‌های کنترل شیلددار اغلب انتقال سیگنال‌های فرماندهی، حفاظتی یا اندازه‌گیری در مدارات کنترل را بر عهده دارند. همچنین استفاده از کابل فرمان شیلددار در تجهیزات حمل و نقل مکانیکی و ماشین‌افزار می‌تواند همیشه گزینه مناسبی به نظر آید.

کابل کنترل و فرمان تخت

کابل کنترل یا کابل فرمان تخت در ابعاد مختلف و با روکش‌های متفاوتی در صنعت تولید سیم و کابل تولید می‌شود. از نمونه این کابل‌ها می‌توان به کابل فرمان جرثقیل اشاره کرد که در جهت تامین برق مورد نیاز جرثقیل و همین‌طور برای انتقال سیگنال‌های کنترلی کاربرد دارد. ضمنا کابل فرمان و کابل کنترل تخت به عنوان کابل آسانسور و در سیستم‌های نقاله‌ای هم مورد استفاده فراوان قرار می‌گیرد. همچنین از این نوع از کابل‌های فرمان در تاسیسات داخلی ساختمان‌ها نیز استفاده می‌شود. از مزایای این نوع از کابل‌های کنترل و کابل فرمان تخت می‌توان به قابلیت ارتجاعی و انعطاف‌پذیری مناسب، نیاز به فضای کم یا حداقلی و امکان قرارگیری در بسته بندی‌های کوچک و کم جا اشاره کرد. از دیگر ویژگی‌های قابل ذکر در انواع کابل فرمان تخت؛ مقاومت زیاد، عمر مفید بالا، قابلیت تحمل گرما و فشار زیاد در این دسته از کابل‌ها است.

انواع کابل فرمان

کابل فرمان ضد آب و روغن

این نوع از کابل‌های فرمان علاوه بر خاصیت ضد روغن؛ نسبت به آب و اسید نیز نفوذ ناپذیر هستند. از دیگر خصوصیات این دسته از کابل‌های کنترل ضد روغن؛ می‌توان به خاصیت نسوز بدون این کابل‌ها و هچنین مقاومت قابل توجه در برابر فرسودگی و خورندگی اشاره کرد. خاصیت ضد روغن بودن این نوع از کابل‌های فرمان به دلیل استفاده از نوع خاصی از عایق است که در صنایع تولید سیم و کابل؛ از جنس کامپند لاستیکی تهیه می‌شود. لازم به توضیح است که قیمت این نوع از کابل کنترل ضد روغن به نسبت کابل‌های معمولی گران‌تر است.

کابل فرمان بدون شیلد

این نوع از کابل‌های فرمان به صورت بدون شیلد و محافظ تولید می‌شوند؛ که ساختار و کاربرد متفاوتی نسبت به انواع کابل فرمان شیلددار دارند. مورد مصرف این دسته از کابل‌های کنترل بدون شیلد؛ در بخش‌های تولید، ماشین افزارها و تجهیزات حمل و نقل مکانیکی است. همچنین در تابلوهای کنترل یا فرمان و در کابل کشی‌های داخل ساختمان‌ها نیز کاربرد گسترده‌ایی دارند؛ ولی اغلب برای استفاده در فضاهای باز گزینه مناسبی نیستند. این نوع از کابل‌های فرمان یا کابل‌های کنترل بدون شیلد؛ دارای رشته‌های متعددی در ساختار خود هستند و عموما عایق به کار گرفته شده در این کابل‌ها از جنس پی وی سی انتخاب می‌شود.

کابل فرمان شیلد دار
کابل فرمان تخت

کابل فرمان اسپیلیت یا کابل فرمان کولر گازی

اسپیلیت یا کولر گازی وسیله‌ای است که از طریق سنسورهای دمایی خاصی در درون خود؛ قادر به اندازه‌گیری دمای محیطی است. بر این اساس با توجه به تغییرات دمایی محیطی؛ سیگنال‌های فرمان خاموش و روشن به کمپرسور کولر گازی یا اسپیلیت ارسال می‌شود. این تبادل فرمان و البته سایر سیگنال‌های کنترلی از طریق کابل فرمان اسپیلت یا کابل کنترل کولر گازی صورت می‌گیرد. این نوع از کابل‌های فرمان نیز بر اساس استانداردهای مختلف و در سایزها یا ابعاد متنوعی تولید می‌شوند. کابل‌های فرمان کولر گازی اغلب دارای روکش از جنس پی وی سی هستند و هادی به کار گرفته شده در این نوع از کابل‌های کنترل؛ از جنس مس است؛ همچنین مجهز به شیلد بافته شده از جنس مس خالص با درصد پوشش بالا هستند.

کابل فرمان نسوز

کابل‌های فرمان نسوز در انواع شیلددار، لاستیکی و سیلیکونی تولید می‌شوند که انتخاب نوع عایق نسوز؛ بسته به نوع کاربری و مکان استفاده از کابل متفاوت است. اغلب کابل‌های فرمان نسوز دارای عایقی از ترکیبات سیلیکون در ساختمان خود هستند که این خاصیت می‌تواند آن‌ها را در زمان آتش‌سوزی مقاوم کرده و ضمنا از انتشار شعله‌های آتش جلوگیری نماید. این دسته از کابل‌های کنترل ممکن است به صورت شیلددار هم تولید شوند که برای استفاده در پروژه‌های صنعتی گزینه‌های بسیار مناسبی محسوب می‌شوند. قابل توضیح است که در محیط‌های صنعتی و غیر صنعتی که امکان بروز حوادثی همچون آتش‌سوزی و گسترش آن به تاسیسات و سازه‌های مجاور زیاد است؛ استفاده از انواع کابل‌های نسوز و ضد شعله یک الزام قانونی محسوب می‌شود.

کابل فرمان مفتولی

این نوع از کابل‌های فرمان دارای هادی مسی به شکل مفتول هستند که باعث ایجاد خاصیت استحکام فیزیکی بیشتر و هدایت الکتریکی قوی‌تر در این کابل‌ها شده است. این دسته از کابل‌های کنترل مفتولی در ایستگاه‌های نفت و گاز، حفاظت و تله متری صنایع، پالایشگاه‌ها و نیروگاه‌ها کاربرد دارند. ضمنا این نوع از کابل‌های فرمان مفتولی برای استفاده در صنایع گوناگون و پست‌های برق مناسب هستند و به طور فزاینده‌ای در کابل کشی فضای داخلی و بیرونی سازه‌ها استفاده می‌شوند. کابل‌های فرمان مفتولی دارای انواع مفتولی ساده، مفتولی زره‌دار، مفتولی شیلددار و مفتولی شیلد و زره‌دار هستند. کابل‌های فرمان مفتولی دارای ویژگی‌عدم انتشار شعله هستند و طبق استانداردها و الزامات داخلی و بین المللی خاصی تولید می‌شوند.


تماس با کارشناسان ما


021-33986795

خرید کابل فرمان

ساختار کابل فرمان

همان گونه که قبل‌تر گفتیم این کابل هم از دو بخش عایق و هادی تولید شده که قسمت هادی آن از مس آنیل شده است. عایق آن آمیزه PVC است که می‌تواند در برابر ضربات فیزیکی مقاومت بالایی داشته باشد. تعداد رشته‌های مختلفی در این کابل استفاده شده است که به شکل لایه لایه و هم مرکز به هم تابیده شده‌اند. آن دسته از کابل‌های فرمانی که ۳ یا بیشتر از ۳ رشته دارند به رنگ‌های سبز و زرد تولید می‌شوند؛ البته کابل‌های بدون شیلد فرمان روکشی به رنگ طوسی دارند. این کابل‌ها افشان هستند که عایق آن‌ها از پی وی سی به رنگ طوسی است.
بیشترین کاربرد این کابل‌ها در تابلوهای فرمان و مکان‌های دارای میدان مغناطیسی است. ضخامتی که برای روکش یا لایه بیرونی این کابل در نظر گرفته شده به اندازه ۱ میلی‌متر است. گفتنی است که هادی کابل‌ها فرمان می‌تواند مسی، نیمه افشان، افشان و مفتولی باشد. در نهایت لازم است اشاره کنیم که کابل‌های افشان بدون شیلد با توجه به ساختاری که دارند در دمای محیطی بین +۵ الی +۴۵ درجه سانتی‌گراد دوام می‌آورند و کابل‌های فرمان شیلددار هم به این صورت خواهند بود.

استاندارد کابل فرمان

اساسا برای کابل‌های شیلددار و بدون شیلد فرمان دو استاندارد مختلف در نظر گرفته شده است. استانداردهای کابل فرمان به صورت زیر خواهد بود:
سطح مقطع هادی تا ۱۰ میلی‌متر مربع باشد.
تعداد رشته‌ها از ۲ الی ۸۰ رشته است.
بر حسب دو استاندارد ISIRI ۳۰۸۴ و IEC ۶۰۲۲۸ جنس هادی از مس آنیل شده بدون‌اندود یا قلع‌اندود است.
استاندارد نمونه‌های شیلددار IEC ۷.۶۰۲۲۷ و ISIRI ۶۰.۷۴ خواهد بود.
روکش نهایی از PE یا PVC است.
عایق آن‌ها XLPE یا PVC است.
اتصال به شبکه به برق اصلی مجاز است.
نوع شیلددار نباید به صورت دائم خم کرد.
در مکان‌هایی که دما بین +۵ تا +۴۵ درجه است، کاربرد دارند.

برندهای کابل فرمان

کابل فرمان برندهای زیادی دارد که نشانه اصالت و مرغوب بودن کابل‌ها با سابقه طول عمر زیاد می‌باشد؛ البته لازم به ذکر است که عملکرد و کیفیت این برندها از هم متفاوت بوده و باید در انتخاب آن‌ها دقت کرد. ازجمله برندهای این کابل می‌توان به موارد ذیل اشاره کرد:
سیم و کابل خراسان افشارنژاد
_ سیم و کابل پرتو الکتریک
_ سیم و کابل زر تافته کرمان
_ سیم و کابل البرز اعتماد
_ سیم و کابل کسری
_ سیم و کابل البر الکتریک نور
_ سیم و کابل البرز پژواک
_ سیم و کابل مغان