کابل کاشان

کابل آلومینیوم

کابل آلومینیوم و یا همان کابل آلومینیومی، به‌عنوان یک هادی داده‌ و اطلاعات در کنار رقیبی مانند کابل‌های مسی تولید و به مصرف مشتریان می‌رسد. در کنار وظیفه انتقال داده، قابلیت عبور و انتقال جریان‌های الکتریکی در هر کابل آلومینیوم وجود دارد. شناسنامه هر سیم و کابل را میزان مقاومتش مشخص می‌کند و در این مفهوم کارایی بالا با مقاومت کمتر برابر است.
موارد استفاده از این کابل در خطوط انتقال، پست توزیع برق و تأسیسات برقی می‌باشد. به علت افزایش قیمت مس به‌عنوان یک فلز ارزشمند استفاده از آن در کارهای فنی مقرون‌ به ‌صرفه نیست به همین خاطر از این کابل که شامل یک هادی از همین جنس است، استفاده می‌کنند.

ممکن است این‌گونه به نظر برسد که آلومینیوم به‌خاطر مقاومت بالا در برابر جریان الکتریکی به‌سرعت داغ شود و جایگزین مناسبی برای کابل‌های مسی نباشد درحالی‌که این تصور غلط است؛ شایان‌ ذکر است که اگر اصول انتخابی درباره کابل‌های مسی را برای آلومینیوم‌ها نیز بکار ببندیم و سطح مقطع بیشتری برای این کابل قائل شویم، مشکلی به وجود نخواهد آمد.

جهت ارتباط با واحد فروش کابل کاشان و استعلام قیمت های انواع سیم و کابل با ما در ارتباط باشید.

شنبه تا چهارشنبه

9 الی 18،

پنجشنبه 9 الی 14

پاسخگوی شما هستیم.

به روز رسانی شده در
بهار 1402

لیست قیمت کابل آلومینیوم

هدف از تولید این کابل، نظارت بر کیفیت و افزایش سطح فناوری می‌باشد. قبل از خریداری کابل بایستی به مواردی نظیر افت ولتاژ، ظرفیت آمپری، سایز و سطح مقطع کابل، تعداد رشته (تک‌ فازی یا سه‌ فازی بودن)، اندازه تأسیسات برق و … توجه نمود.

در برخی اوقات بین گونه‌های متفاوت این کابل‌ها تفاوت‌هایی وجود دارد که دلیل این تفاوت را می‌توان به شرح ذیل تبیین کرد: طول سیم متفاوت با ولتاژ مختلف. واضح و مبرهن است که کابلی با سایز بالاتر قیمت بالاتر دارد و کابل‌های فشار ضعیف ارزان‌تر از فشار متوسط می‌باشند.

از بهترین شرکت‌های سازنده سیم و کابل می‌توان به کابل آلومینیوم شهاب جم، مشهد، اصفهان، یزد، ماهان، مسین، سیمیا و … اشاره کرد.

کابل مسی نسبت به کابلی که از جنس آلومینیوم باشد، ازمقاومت کمتری برخوردار است. به همین دلیل، جریان الکتریکی در کابل‌های مسی راحت‌تر انتقال پیدا می‌کند. از لحاظ قیمت و در دسترس ‌بودن، این کابل‌ها از قیمت مقرون ‌به‌ صرفه‌تری برخوردار هستند.

زیرا مس امروزه به فلزی گران‌بها تبدیل شده است. همان گونه که قبلاً ذکر گردید، این کابل به‌خاطر قیمت نسبتاً پایین‌تر در قیاس با کابل مسی، با وجود مؤلفه‌هایی مانند برند تولیدی، سطح مقطع آنها، نوع روکش، تعداد رشته، زره‌دار بودن یا نبودن و. … قیمت‌های مختلفی از این کابل نقل می‌شود.

محصول

سایز

قیمت (ریال)

کابل آلومینیومی

1×25

100000

کابل آلومینیومی

1×35

137500

کابل آلومینیومی

1×50

137500

کابل آلومینیومی

1×70

211250

کابل آلومینیومی

1×95

293750

کابل آلومینیومی

1×120

358750

کابل آلومینیومی

1×150

450000

کابل آلومینیومی

1×180

530000

کابل آلومینیومی

1×240

687500

کابل آلومینیومی

1×300

687500

کابل آلومینیومی

2×10

130000

کابل آلومینیومی

2×16

185000

کابل آلومینیومی

2×25

256250

کابل آلومینیومی

2×35

337500

کابل آلومینیومی

3×25+16

385000

کابل آلومینیومی

3×35+16

496250

کابل آلومینیومی

3×50+25

548750

کابل آلومینیومی

3×70+35

750000

کابل آلومینیومی

3×120+70

1230000

کابل آلومینیومی

3×150+70

1230000

کابل آلومینیومی

4×10

206250

کابل آلومینیومی

4×16

293750

کابل آلومینیومی

4×25

407500

کابل آلومینیومی

5×16

393750

کابل آلومینیومی

5×16

393750

در صورت نیاز به مشاوره با کارشناسان ما در سیم و کابل کاشان تماس بگیرید.

مزایا کابل آلومینومی

آلومینیوم  به‌ خاطر استعدادش در عبور جریان برق و همچنین قیمت مناسبی که داراست، در زمینه‌ها زیادی قابل ‌استفاده است. انواع این کابل‌ها در خطوط انتقال نیرو، سیستم‌های توزیع برق ساختمان‌های مسکونی، سیم‌کشی در برخی از هواپیماها هم چنین خطوط توزیع برق محلی به کار می‌روند.

همان گونه که قبلاً گفته شد، کابل‌ها وظیفه عبور جریان الکتریکی را انجام می‌دهند. کابل‌های برق از نوعی روکش، عایق و هادی تشکیل شده‌اند. در هر کابل آلومینیومی، هادی از جنس همان سازنده می‌باشد.
ویژگی هادی بودن برای این کابل نسبت به جنس مسی آن کم تر و دارای مقاومت بالاتری است اما با یک انتخاب صحیح کابل  می‌توان عملکرد و کارایی آن را در شبکه برق بیشتر کرد. مس در قیاس با آلومینیوم، دوام و مقاومت بیشتری دارد.

 آلومینیوم در شرایطی که کنار مواد شیمیایی قرار می‌گیرد، سریعاً واکنش نشان می‌دهد و دچار خوردگی خواهد شد. در چنین شرایطی با بکار بردن کلمپ بی متال و هم چنین اضافه کردن آلیاژهای خاصی به هادی کابل، می‌توان مقاومت آن را افزایش داد. هیچ‌گاه هادی آلومینیومی در کابل‌های افشان به کار نمی‌رود چون آلومینیوم شکننده‌تر از مس می‌باشد و فقط در کابل مفتولی قابل‌استفاده است.
کابل‌ بکار رفته در ولتاژهای بالا، این کابل، کابل فشارقوی نیز نامیده می شود.

از این کابل‌ها در سیستم‌های با ولتاژ بالاتر از ۳۰ کیلوولت استفاده می‌شود. علاوه بر موارد ذکر شده، می‌توان به عدم سرقت شدگی، وزن کمتر این نوع کابل نسبت به نوع مسی‌اش که بر قیمت نوع مفتولی‌اش نیز تأثیرگذار است، قابلیت افزایش کارایی به کمک کلمپ بی متال یا افزودن آلیاژهای دیگر، کاربرد در دسته قدرتی و فشارقوی و … به عنوان برترین خصایص این کابل اشاره کرد.

💯 فروشگاه کابل کاشان عرضه کننده انواع سیم و کابل از برترین برندهای بازار 💯

انواع کابل آلومینیوم

در ادامه انواع کابل آلومینیومی را بررسی می‌کنیم و بهترین آنها را معرفی می‌کنیم:

کابل آلومینیومی زره دار

این کابل‌ها همان گونه که از نامش پیداست، به زره مجهزند. کابل زره‌دار به گونه‌ای دفن شده و توکار در زیرزمین و خارج از تأسیسات ساختمانی استفاده می‌شود.

این نوع کابل یک انتخاب عالی برای محیط‌هایی که احتمال ضربه، خوردگی، وارد شدن فشار و صدمات فیزیکی در آنها وجود دارد، هستند. مقاومت موجود در کابل زره‌دار به دلیل وجود XLPE ، در بافت داخلی آنهاست؛ به این خاطر که چنین عایقی، نسبت به PVC از مقاومت بالاتری برخوردار است.

هادی بکار رفته در کابل زره‌دار، در برابر اشعه فرابنفش، حریق، مواد نفتی و شیمیایی و … از خود مقاومت نشان می‌دهد.

کابل آلومینیومی زره دار
کابل آلومینیومی خود نگهدار

کابل آلومینیومی خودنگهدار

به این نوع کابل‌ها، کابل ABC نیز گفته می‌شود که در بسیاری از سیستم‌های برق تک‌ فاز و سه‌ فاز قابل‌ استفاده است.

اگر در سیستم 3 فاز باشند 6 رشته‌ای و اگر در سیستم تک ‌فازی باشند به‌صورت 3 یا 4 رشته‌ای بکار برده می‌شوند. کابل ای بی سی، جریان برق را از پست‌های برق به مکان‌هایی مانند سیستم‌های کشاورزی، خانگی، تولیدی و صنعتی … منتقل می‌کند. رشته سیم‌های موجود در حریم داخلی کابل خودنگهدار، تماماً با عایق پلی‌اتیلن و یا XPLE پوشانده شده‌اند و پس از فرایند اکسترود شدن در فشار بالای بخار آب و دما به‌صورت کراسلینک درمی‌آیند.

این عمل، کارایی‌های کابل را بهبود می‌بخشد و خواص مکانیکی و الکتریکی آن را نیز بادوام می‌سازد. زمانی که می خواهیم یک کابل بخریم الزاما باید به نکاتی از قبیل سطح مقطع نول و فاز، تعداد رشته، نوع نگهدارنده، و … توجه کنیم.

کابل آلومینیومی زمینی

این کابل گونه‌ای کابل با یک هادی آلومینیومی است که ولتاژ نامی مابین ۰.۶ تا ۱ کیلو ولت را تحمل می‌کند. کابل زمینی آلومینیوم می‌تواند به سه حالت دو، سه و یا چهار رشته تولید شود. کابل آلومینیومی ۴ رشته‌ای در دو گونه ساخته می‌شود.

در نوعی از این کابل، هر ۴ رشته سطح مقطعی مساوی با همدیگر دارند اما در گونه بعدی، سه رشته دارای سطح مقطع برابر و رشته چهارم نول و با سطح مقطع پایین‌تر می‌باشد. از کابل‌های زمینی در پروژه‌های توزیع، برق‌رسانی و انتقال نیروی ولتاژ پایین استفاده می‌کنند.

برای مثال، کابل سایز 4×16 یکی از رایج‌ترین کابل‌های مورداستفاده در خطوط برق ضعیف می‌باشد.

کابل آلومینیومی زمینی
کابل آلومینیومی اختر

کابل آلومینیومی اختر

کابل خودنگهدار اختر در بازه دو تا شش سیمی در سایزهای ۱۶، ۲۵، ۳۵، ۵۰، ۷۰، ۹۵ و ۱۲۰ میلی‌مترمربع ید طولایی دارند.

کابل‌ اختر بالاخص نوع هوایی آن می‌تواند با انتخاب کردن اندازه متناسب کابل، در مقدار هزینه‌هایی که مشتریان متقبل خواهند شد، به مقدار زیادی موثر واقع شود.
برای اطمینان خاطر مشتریانی که دغدغه افت ولتاژ کابل‌ها را دارند، می‌توان خاطر متذکر شد که اغلب در انتخاب اندازه کابل آلومینیومی، دو سایز بالاتر از سایز کابل‌های مسی به‌صورت پیش ‌فرض در نظر گرفته می‌شود، به‌خاطر نسبت هدایت کمتر جریان الکتریکی و هم چنین انتخاب سایز بالاتر، باید از افت ولتاژ در کابل‌ جلوگیری کرد.

در انتخاب کردن سرانگشتی اندازه کابل یک راه آسانی وجود دارد که به مشتریان پیشنهاد می‌شود تا بتوانند اندازه کابل موردنیاز خود را انتخاب نمایند.
تنها از راه چنین فرمولی، باید طول کابل در آمپر مصرف شده یا عمان جریان مصرفی ضرب شده را بر عدد ۳۰۰ تقسیم نمود. این محاسبه آسان می‌تواند اندازه متناسبی را برای کاربرد در یک تأسیسات برقی در اختیار مشتری قرار دهد.

کابل آلومینیومی هوایی

موارد کاربرد این کابل در محیط خارجی مانند تیرهای برق، دکل‌ها و … می‌باشد. کابل هوایی 3 زیرمجموعه دارد:

کابل آلومینیومی هوایی رده ACC

این کابل‌ها با یک هادی آلومینیومی معمولاً در ولتاژهای کم یا متوسط به کار برده می‌شوند. هادی آلومینیومی موجود در این کابل، از نوع آنیل نشده می‌باشد. این کابل به‌گونه‌ای استاندارد و با طول مساوی به هم تابیده شده‌اند تا قابلیت تحمل نیروی کششی بالایی در هنگام نصب را کسب کنند.

کابل آلومینیومی هوایی رده ACC
کابل-آلومینیومی-هوایی

کابل آلومینیومی هوایی AAAC

هادی این کابل آلیاژی است و معمولاً در محیط با ولتاژ تقریباً و متوسط بالا تعبیه می‌شود.

کابل آلومینیومی هوایی ACSR

کارایی چنین کابلی معمولاً در زمینه سیستم ولتاژ بسیار قوی، به کار می‌رود. هادی آلومینیومی این کابل نیز مانند کابل ای سی‌ سی از نوع آنیل نشده بوده و دارای مهارهایی فولادین که به دور مفتول‌های آلومینیومی با طول مشخص به هم تابیده شده‌اند، می‌باشد.

بروزرسانی 22.6.00

کابل آلومینیومی هوایی ACSR