کابل فرمان را با نام ‌کابل کنترل هم می‌شناسند، معمولا در کابل‌ کشی‌های صنعتی به وفور مورد استفاده قرار می‌گیرد. کابل فرمان که یکی از انواع سیم و کابل است در جهت انتقال سیگنال‌های دیجیتال و یا آنالوگ مورد استفاده قرار می‌گیرد؛ در واقع این سیگنال‌ها برای اندازه گیری و یا کنترل انرژی، جریان، توان باز و بسته بودن خط استفاده می‌شود. باید بدانید که این کابل‌ها بیشتر برای سیگنال‌هایی که از ولتاژ و یا جریان پایین‌تری برخوردارند، استفاده می‌شوند. برای این کابل‌ها احتیاجی به ولتاژ بالا نخواهد بود لذا در جهت ارسال سیگنال‌های فرمان مورد استفاده قرار می‌گیرند، در حالت کلی بیشترین کاربرد آن‌ها در سطح مقطع‌های پایین است.

اصولا در این کابل‌ها تعداد رشته‌هایی که استفاده می‌شود کاملا متغیر است، یعنی کابل‌ها را به صورت 2 رشته و 3 رشته، 4 رشته، 6 رشته، 10رشته، 20 رشته، 40 رشته و 80 رشته طراحی و تولید می‌کنند. مانند هر کابل دیگری که تولید می‌شود، در ساختار کابل‌های کنترل یک عایق و یک هادی وجود دارد، که عایق آن‌ها در برابر ضربات فیزیکی بسیار مقاوم است و معمولا جنس آن‌ها عایق آمیزه PVC است؛ اما هادی کابل‌های فرمان از مس آنیل شده است. روکشی که برای کابل‌های کنترل افشان بدون شیلد در نظر گرفته می‌شود به رنگ طوسی است.

کابل کاشان

جهت اطلاع از موجودی محصولات و استعلام قیمت آنان با فروشگاه کابل کاشان در ارتباط باشید. شنبه تا چهارشنبه 9 الی 18، پنجشنبه 9 الی 14 پاسخگوی شما هستیم.

تماس با فروشگاه کابل کاشان

لیست قیمت کابل فرمان

معمولا قیمت انواع کابل فرمان متفاوت خواهد بود، و قیمت تمام آن‌ها در لیست قیمت به صورت روزانه، به روز رسانی می‌شوند. فراموش نکنید که قیمت این کابل‌ها با توجه به نوسانات موجود، دچار تغییر می‌شود و بهتر است که آن‌ها را از مراکز معتبر و فروشگاه‌های اینترنتی معتبر تهیه و خریداری کنید لذا این فروشگاه‌ها تمام محصولات را با کیفیتی عالی و قیمت مناسب به دست مصرف کننده می‌رسانند. زمانی که این کابل‌ها را سفارش دهید، مشخصات فنی و لیست قیمت به روز شده به شما ارائه می‌شود.      

انواع کابل فرمان

معمولا کابل‌ فرمان انواع مختلفی دارد که رشته‌های داخل هر کدام از آن‌ها متفاوت خواهد بود و هر رشته‌ای که در آن‌ها وجود دارد برای انتقال یک سیگنال حفاظتی، کنترلی و یا اندازه گیری مورد استفاده قرار می‌گیرند. وجود کابل‌های فرمان در محیط‌های صنعتی مانند سیستم اعصاب در بدن موجودات می‌ماند. اصولا وجود هر رشته در این کابل‌ها همچون یک رشته عصبی در بدن خواهد بود؛ که هر کدام از این رشته‌ها وظیفه کنترل یک فرمان در سیستم را بر عهده دارد.

اصولا در انواع صنایع بر اساس بزرگی و یا مقیاس سیستم‌های الکترونیکی و حتی محل قرار گیری کابل‌ها، از کابل‌های فرمان مختلفی استفاده می‌شود. در واقع شرکت‌های مختلفی در جهت تولید انواع کابل‌های فرمان فعالیت می‌کنند و تمام اصول کاری و استانداردها را رعایت می‌کنند و زمانی که برای خرید این کابل‌ها به بازار می‌روید، برندهای مختلفی را مشاهده می‌کنید که اغلب کیفیت آن‌ها با هم متفاوت خواهد بود. از جمله کابل‌های فرمان می‌توان به کابل فرمان کولر گازی، شیلددار، بدون شیلد، 20 رشته، 16 رشته، رسانا اشاره کرد. هر کدام از کابل‌های نام برده شده مشخصات فنی خاص خود را دارند و معمولا در شرایط مختلف در کاربردهای مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرند.

کابل فرمان کولر گازی

کابل برق تغذیه یا کابل برق اصلی به کابل‌هایی گفته می‌شود که موجب می‌شوند کولر گازی به کنتور برق و برق شهری متصل شود. اجرای این کابل در مدل‌های مختلف متفاوت خواهد بود، در بسیاری از آن‌ها این کابل‌ها از سمت پانل داخلی جدا می‌شود و در برخی دیگر از مدل‌ها از سمت کمپرسور و یا کندانسور اجرا خواهد شد.

اصولا کابل برق تغذیه آن‌ها 2 رشته‌ای می‌باشد که اغلب با شماره 2.5 و یا بیشتر با توجه به متراژ و حتی ظرفیت دستگاه انتخاب می‌شود؛ اگر برای ساختمان این کابل انتخاب شود معمولا دارای سه رشته خواهد بود.

برای انتخاب کابل کولر گازی مناسب لازم است که ظرفیت گرمایشی و سرمایشی آن را محاسبه کنید، و پس محاسبه مقدار به دست آمده آن‌ را در 5/3 تقسیم شود و در نهایت آن را در عدد 12 ضرب کنید؛ عدد به دست آمده BTU نام دارد که در عدد 2000 تقسیم می‌شود. عدد نهایی که به دست می‌آید جریان مورد استفاده کولر گازی بر حسب آمپر خواهد بود، که حال کابل مناسب کولر را با توجه به عدد به دست آمده انتخاب نمایید. اصولا کاربرد کابل فرمان کولر گازی برقراری ارتباط بین یونیت داخلی و خارجی خواهد بود.  

کابل فرمان
کابل فرمان

کابل فرمان شیلددار

اصولا این کابل‌ها دارای یک شیلد هستند، که این شیلد معمولا با متریال‌های مختلفی همچون آلومینیوم و یا مس ساخته می‌شوند. کاربرد این کابل‌ها این است که در پروژه‌های کنترلی استفاده می‌شوند و یا پروژه‌هایی که لازم است کابل در کنار کابل مخابراتی قرار بگیرد، کاربرد دارند؛ حتی می‌توان گفت که برای این موارد بهترین گزینه خواهند بود.

در واقع کابل فرمان شیلددار در اندازه‌های مختلفی روانه بازار می‌شوند که از جمله آن‌ها 2 رشته تا 61 رشته را در ساختار خود دارند؛ اصولا سایزهای 0.25 تا 2.5 بیشترین کاربرد را در بین سایزهای متنوع دارند. این کابل‌ها را معمولا در تابلو‌های فرمان معمولی مورد استفاده قرار می‌دهند، که بهترین گزینه برای این تابلوها انتخاب کابل‌هایی با عایق پی وی سی معمولی خواهد بود.

اما در بسیاری از موارد ممکن است که کابل شیلددار در معرض گرمای شدید قرار بگیرد که در این صورت لازم نوع روکش آن‌ها سیلیکونی باشد. و اما ممکن است که در مکانی که کابل استفاده می‌شود، میدان مغناطیسی دیده شود، که در این صورت یشنهاد ‌می کنیم از کابل‌های فرمان شیلددار استفاده کنید. در صورتی که نیروهای مکانیکی کابل شیلددار را تهدید نمایند، بهتر است که نوع زره ‌دار آن استفاده شود.

💯 فروشگاه کابل کاشان عرضه کننده انواع سیم و کابل از برترین برندهای بازار 💯

کابل فرمان 20 رشته

این نوع کابل‌ها در سیستم اتوماسیون صنایع مختلف و سیستم‌های کنترلی مورد استفاده قرار می‌گیرند. اصولا این کابل‌ها در سایزهای مختلفی همچون 20*0/75 و 20*1 و 20*1/5 و 20*2/5 طراحی و تولید می‌شوند که اغلب در شرایط مختلف مورد استفاده همگان قرار می‌گیرند. این روزها به کابل‌های کنترل و فرمان بسیار احتیاج می‌شود چرا که با گسترش سیستم‌های اتوماسیون در صنایع از این کابل‌ها در بخش‌های مختلف استفاده می‌کنند برای مثال در سیستم‌های کنترل توزیع شده به وفور مورد استفاده قرار می‌گیرند.

ساختارهای متنوع کابل‌های کنترلی موجب شده است که تمام نیازهای صنایع را پاسخگو باشند. اصولا هادی که برای کابل فرمان 20 رشته استفاده شده است، مس آنیل شده افشان خواهد بود؛ و ولتاژ اسمی آن‌ها از 300 تا 500 ولت خواهد بود. این کابل‌ها بر اساس استاندارد IEC 60227-7 ساخته می‌شوند و دمای کاری آن‌ها از 5 تا 40 درجه سلسیوس خواهد بود.

اصولا عایقی که برای کابل‌ها استفاده می‌شود از جنس PVC/D یا پلی وینیل کلراید خواهد بود؛ و در نهایت روکشی که برای این کابل‌ها در نظر گرفته می‌شود به رنگ طوسی و یا مشکی خواهد بود. با توجه به نیازتان می‌توانید کابل‌های 20 رشته فرمان را تهیه و خریداری نمایید.     

کابل فرمان

برای خرید بهترین ها باید به روز باشید ! به روزترین لیست قیمت سیم و کابل ابوالفضل کاشان

کابل فرمان 16 رشته

کابل فرمان 16 رشته

یک مدل دیگر از انواع کابل‌های فرمان، کابل فرمان 16 رشته است که دارای یک هادی افشان و یک عایق و روکش PVC است. در ساختار این کابل‌ها از 16 رشته گرد استفاده شده است، البته این کابل را می‌توان با سطح مقطع تخت هم تهیه کرد. اساسا این نوع کابل در برابر مواد نفتی یا همان هیدروکربنی و یا حرارت مقاوم هستند؛ و اصولا رشته‌های آن از سطح مقطع‌های مختلفی همچون 0/75 و 1 و 1/5 و یا 2/5 میلی‌متر برخوردار هستند.

این نوع کابل‌های کنترل را بر اساس استانداردهای ملی و بین المللی ISIRI 607-7 و IEC 60227-7 طراحی و تولید می‌کنند و از ولتاژ نامی 300 الی 500 ولت برخوردار خواهند بود. هادی که برای این کابل در نظر گرفته شده است از جنس مس افشان است و عایق آن از PVC گرید D است و رنگ روکش آن‌ مشکی است. کابل‌های کنترل 16 رشته تخت دارای انعطاف پذیری بیشتری نسبت به نوع کابل‌های گرد هستند و اصولا فضای کمتری را اشغال می‌کنند.

این کابل‌ها برای حرکت دائمی و یا باز و بسته شدن گزینه مناسبی خواهند بود. این نوع کابل‌های کنترل را با کیفیت و قیمت مناسب از فروشگاه‌های معتبر خریداری نمایید.

کابل فرمان رسانا

این نوع کابل‌ها معمولا به دو صورت شیلددار و یا بدون شیلد ساخته می‌شوند که هر کدام از آن‌ها ویژگی و کاربرد خاص خود را دارند. برای مثال نوع بدون شیلد آن در جهت اتصال اجزاء مختلف دستگاه‌های خطوط تولید، مورد استفاده قرار می‌گیرند؛ حال این دستگاه ممکن است تجهیزات حمل و نقل مکانیکی باشند یا ماشین افزارها باشند.

می‌توان این کابل‎ها را به برق اصلی متصل نمود. طراحی این کابل‌ها به صورتی است که می‌توان آن‎‌ها را در داخل ساختمان‌ها و یا در محیط‌هایی که دمای آن‌ها بین +5 تا +40 درجه سانتی‌گراد است، مورد استفاده قرار داد. و اما در رابطه با نوع شیلددار آن‎ها این نوع کابل‌ها هم در جهت اتصال اجزاء مختلف دستگاه‌های خطوط تولید، کاربرد دارند؛ و می‌توان این کابل‎ها را هم به برق اصلی متصل نمود اما خمش مستمر آن‌ها مجاز نخواهد بود.

این نوع کابل‌ها را می‌توان در محیط‌هایی که تداخل میدان مغناطیسی در آن‌ها وجود دارد، مورد استفاده قرار داد و می‌توان از آن‎‌ها داخل ساختمان‌ها و یا در محیط‌هایی که دمای آن‌ها بین +5 تا +40 درجه سانتی‌گراد به راحتی مورد استفاده قرار داد. برای تهیه این کابل‌ها لازم است انواع آن‌ها و مشخصات فنی آن‌ها را بدانید.

بروزرسانی 1402/03/27

کابل فرمان