کابل سیلیکونی

کابل سیلیکونی یکی از کابل‌های پرکاربرد در صنایع است که به دلیل وجود لایه سیلیکون بر روی آن‌ها در دسته کابل‌های نسوز قرار دارند. این کابل‌ها قدرت تحمل دمایی بسیار بالایی دارد و در برابر حرارت مقاومت بالایی از خود نشان می‌دهد. سیلیکون‌ها به صورت خالص در تهیه روغن‌های صنعتی، لاستیک، رنگ و … مورد استفاده قرار می‌گیرند و در صورت ترکیب با مواد پلیمری می‌توان از آن‌ها برای تهیه روکش کابل‌ها استفاده کرد.

کابل‌های سیلیکونی از یک هادی قله اندود شده با مس در سطوح مختلف تولید شده است؛ سپس لایه سیلیکونی در رنگ‌های متنوع بنا به درخواست مشتری بر روی آن‌ها قرار می‌گیرد. در واقع در هنگام آتش سوزی کابل‌های سیلیکونی هیچ واکنشی از خود نشان نداده و آتش نمی‌گیرند و بدین ترتیب با عدم انتشار دود هیچ گونه مواد سمی را نیز منتشر نخواهند کرد، همچنین وجود عایق رطوبتی موجود بر روی این کابل‌ها از رشد و تکثیر باکتری‌ها و قارچ‌ها بر روی کابل مانع می‌شوند. این کابل‌ها به صورت چند رشته تولید شده است و از انعطاف پذیری بالایی برخوردار است؛ به همین دلیل می‌توان این کابل‌ها را در انواع مکان‌ها و موقعیت‌ها نصب کرد.

کابل روکش سیلیکونی

کاربرد کابل سیلیکونی

کابل سیلیکونی و کابل ارت می‌توانند کارایی بالایی در اغلب دستگاه‌های الکتریکی و برق کشی ساختمان داشته باشد. این کابل‌ها مقاومت حرارتی بالایی دارند و در هنگام آتش سوزی هیچ کمکی به انتشار آتش نمی‌کند؛ به همین دلیل کابل‌های سیلیکونی را می‌توان در موارد زیر استفاده کرد:

بیمارستان‌ها، دانشگاه‌ها، هتل‌ها،

💠 مدارس و به طور کلی تمامی مکان‌های حساس

💠 سیستم اطفاء و اعلام حریق

💠 سیستم برق‌رسانی اضطراری

💠 صنایع هواپیماسازی و کشتی‌سازی

💠 دکل‌های نفتی

💠 صنایع پتروشیمی و پالایشگاه‌ها

💠 صنایع غذایی، دارویی و پزشکی

💠 واگن‌سازی و راه آهن

💠 کارخانه‌های ریخته‌گری فلزات

💠 کوره‌های ذوب فلزات

💠 صنایع نظامی

ولی یکی از بیشترین کاربرد کابل‌های سیلیکونی در صنایع خودروسازی است؛ به گونه‌ای که شما با مشاهده تمامی سیم کشی‌های خودرو می‌توانید آثاری از کابل‌های سیلیکونی را مشاهده کنید؛ به عنوان مثال در کابل جرقه زن وایر شمع از کابل‌های سیلیکونی استفاده می‌شود، زیرا این کابل‌ها در برابر حرارت ایجاد شده ناشی از جرقه مقاومت بالایی از خود نشان می‌دهد و آسیبی نخواهد دید. از طرفی در بسیاری از لوازم خانگی نیز می‌توان از این کابل‌ها به صورت بهینه و در تولید انواع لوازم خانگی از جمله جاروبرقی استفاده کرد.

انواع کابل سیلیکونی

انواع کابل سیلیکونی

کابل‌های سیلیکونی به دلیل قابلیت‌های بالا و ویژگی‌های خاص و منحصر به فرد در دسته کابل‌های پرمصرف قرار دارند و در مدل‌های مختلفی موجود هستند. کابل زوجی، کابل مفتولی، کابل فشار قوی، کابل اعلام حریق و… از جمله انواع کابل‌های سیلیکونی به شمار می‌روند. هر یک از این کابل‌ها رنگ‌بندی خاصی دارند و در موارد خاصی به کار می‌روند؛ بنابراین می‌توان گفت که وجود تنوع بالا در کابل‌های سیلیکونی باعث گسترش استفاده از این کابل‌ها شده است. سیم ارت نیز از دیگر کابل‌های سیلیکونی است که از ایجاد اتصال و بروز خطرات جلوگیری می‌کند. قیمت کابل سیلیکونی بر اساس مدل و برند این کابل‌ها تعیین می‌شود. در حال حاضر شرکت‌های مختلفی در زمینه تولید انواع کابل‌های سیلیکونی فعالیت دارند و هر کدام از این کابل‌ها از متریال‌های مختلفی تولید می‌گردد. جهت اطلاع از قیمت انواع کابل‌های سیلیکونی با شماره‌های درج شده در سایت تماس حاصل نمایید.

♦️ کابل سیلیکونی ساده: این مدل کابل‌های سیلیکونی به صورت تک رشته یا چند رشته تولید می‌شوند و رنگ آن بر اساس طوسی، اکر، خردلی و مشکی است. این کابل‌ها قدرت تحمل دمایی بالایی دارند.

♦️ کابل سیلیکونی با عایق فایبرگلاس: وجود عایق فایبرگلاس بر روی این مدل کابل‌های سیلیکونی استقامت آن را در برابر رطوبت و حرارت افزایش داده است.

♦️ کابل سیلیکونی شیلد دار: کابل‌های شیلد دار یکی از بهترین و استانداردترین کابل‌های سیلیکونی موجود در بازار است که از ورود نویز به داخل کابل‌ها نیز جلوگیری می‌کند. وجود شیلد بر روی این کابل‌ها مقاومتی چندین برابر به آن می‌بخشد.

مزیت‌های کابل سیلیکونی

کابل‌های سیلیکونی مصرف انرژی پایینی دارد و در هنگام مواجه شدن با میدان مغناطیسی مقاومت بالایی از خود نشان می‌دهد. این کابل‌ها در انواع شرایط جوی اعم از هوای خشک، مرطوب، بارندگی و… قابل استفاده است.

مقاومت بالای کابل‌های سیلیکونی در برابر حرارت بالا از دیگر مزایای این کابل‌ها به شمار می‌رود؛ به گونه‌ای که این کابل‌ها در هنگام آتش سوزی نیز آسیبی نخواهند دید. این کابل‌ها در هنگام آتش سوزی هیچ گونه دود و مواد سمی را از خود منتشر نکرده و به سلامتی شما آسیبی نمی‌رساند.

کابل‌های سیلیکونی به صورت بسیار استاندارد طراحی شده است و کیفیت بالایی دارد. عدم وجود دود سمی هالوژن در کابل‌های سیلیکونی استفاده از این کابل‌ها در سیم کشی ساختمان را افزایش داده است؛ همچنین این کابل‌ها فاقد هر گونه گاز اسیدی هستند و از این رو بسیار کاربردی هستند.
این کابل‌ها وزن کمی دارند و به راحتی می‌توان آن را حمل کرد. تمامی کابل‌های سیلیکونی به صورت کاملاً استاندارد طراحی شده است و ایمنی بالایی دارد. انعطاف‌پذیری بالای این کابل‌ها استفاده از آن را در تمامی مکان‌ها امکان‌پذیر کرده است.

کابل نسوز سیلیکونی

استاندارد کابل سیلیکونی

باتوجه به این که کابل‌های سیلیکونی یکی از پرکاربردترین کابل‌های موجود در صنایع ساختمان‌سازی و خودروسازی هستند، رعایت استاندارد در تولید این کابل‌ها اهمیت بسیاری دارد؛ به همین دلیل دو استاندارد IEC و ISIRI لازمه کابل‌های سیلیکونی است که تعیین کننده کیفیت و قابلیت‌های این محصول است؛ بنابراین در هنگام خرید کابل‌های سیلیکونی باید به این استانداردها توجه ویژه‌ای کرده و از خرید کابل‌های فاقد استاندارد خودداری نمایید. جهت دریافت کابل سیلیکونی استاندارد همراه با گارانتی اصالت و سلامت فیزیکی کالا از طریق راه‌های ارتباطی درج شده در سایت  کابل کاشان  تماس حاصل نمایید.

معایب کابل سیلیکونی

کابل‌های سیلیکونی نیز از دیگر محصولاتی است که در کنار مزایا دارای یک سری معایب نیز است. این کابل‌ها با وجود این که در دمای بین ۶۰- درجه و ۲۵+ درجه مقاومت بالایی از خود نشان می‌دهد و انعطاف‌پذیری بالایی دارد، در برابر حرارت ۹۵۰ درجه سانتی گرادی انعطاف‌پذیری آن کاهش می‌یابد؛ بنابراین در هنگام استفاده از این کابل‌ها بهتر است که محدوده دمایی را در نظر بگیرید، همچنین میزان سیلیکون موجود بر روی این کابل‌ها تعیین کننده میزان مقاومت کابل‌های سیلیکونی در برابر حرارت است. برای این که کیفیت و ساختار بهتری به این کابل‌ها ببخشید، توصیه می‌کنیم که کابل‌های سیلیکونی نوع فایبرگلاس را خریداری کنید.

سخن نهایی

کابل سیلیکونی یکی از مقاوم‌ترین کابل‌های نسوز موجود در بازار است که به دلیل وجود روکش سیلیکون بر روی این کابل‌ها، مقاومت آن افزایش یافته است. این کابل‌ها انعطاف پذیری بالایی دارد و در تمامی شرایط جوی می‌توان آن را نصب کرد. وجود مزایایی از جمله وزن پایین، حمل آسان، روکش مقاوم و … این کابل‌ها، استفاده از آن را در تولید انواع لوازم خانگی و صنایع افزایش داده است. باتوجه به این که کابل‌های سیلیکونی از استاندارد خاصی برای تولید پیروی می‌کند، در هنگام خرید باید این استانداردها را مورد توجه قرار دهید؛ بنابراین برای دست یابی به کابل سیلیکونی کم دود و استاندارد با شماره‌های درج شده در سایت تماس گرفته و محصول مورد نیاز خود را سفارش دهید.

ممنون از اینه ما را تا پایان این مقاله  همراهی نمودید؛ نظرات و سؤالات خود را برای ما کامنت بگذارید.

نوشته شده در تاریخ ۰۷ فروردین ۱۴۰۱

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کابل سیلیکونی

فهرست مطالب