کابل کیسه‌ ای

کابل کیسه‌ای یکی از مدل‌های پراستفاده و متداول سیم و کابل در صنعت برق محسوب می‌شود؛ به گونه‌ای‌که می‌توان گفت کابل کیسه‌ای یکی از شناخته شده‌ترین انواع کابل میان مردم است. کابل کیسه‌ای به طور معمول از دو یا بعضا سه رشته هادی مسی افشان با عایق پی وی سی تشکیل می‌شود که دارای عایقی از جنس پی‌وی‌سی هستند؛ غلاف این کابل‌ها نیز معمولا سفید رنگ و آن هم از جنس PVC ساخته می‌شود، داشتن این جنس باعث می‌شود تا این کابل‌ها در محیط‌های با تنش مکانیکی از مقاومت خوبی برخوردار باشند و کاربردهای بسیاری داشته باشد.

کابل افشان کیسه ای
غلاف این کابل‌ها برای دماهای بالا طراحی و ساخته نشده و قابل اشتعال است و به همین جهت در موارد توکار مانند زیر گچ کاربرد دارد. تولید کابل کیسه‌ای بر اساس استاندارد ملی ایران، CENELEC HD ۲۱. اروپا و همچنین استاندارد جهانی IEC انجام می‌گیرد. عمده‌ی کاربرد این نوع کابل‌ها برای مرتبط‌سازی وسایل الکتریکی با نیروی برق در مکان‌هایی که فشار مکانیکی کمتر است، می‌باشد. کابل کیسه‌ای در برندهای مختلف در فروشگاه‌های لوازم برقی موجود می‌باشد.


📞  شماره تماس جهت ارتباط با واحد فروش کابل کاشان و اطلاع از قیمت های انواع کابل فرمان :  09122750481 📞


کابل کیسه‌ای دارای ویژگی‌ها و مزیت‌های بسیاری است و علاوه بر داشتن این مزایا، دارای قیمت و هزینه‌ی مناسبی است که در واقع همین ویژگی‌ها باعث شده سیم کیسه‌ای جزو سیم‌های پرفروش و شناخته شده باشد. یکی از ویژگی‌های مهم کابل‌های کیسه ای، انعطاف‌پذیری بالای آن‌ها است. برای همین آن‌ها به عنوان یک جایگزین مناسب برای کابل‌های سخت و غیر قابل انعطاف در محل‌هایی که فضای محدودی وجود دارد مورد استفاده قرار می‌گیرند. از طرفی کابل‌های کیسه‌ای نیز باید مطابق با استاندارد‌های ایمنی برق‌بندی شوند. برای مثال باید از پوششی استفاده شود که مقاومت الکتریکی ویژه‌ای داشته باشد و همچنین بتواند در برابر حرارت، روغن و مواد شیمیایی مقاومت کند. در کل کابل‌های کیسه‌ای به دلیل انعطاف‌پذیری بالا و سازگاری با استاندارد‌های ایمنی برق، برای اتصال وسایل برقی در محیط‌هایی که فضای محدودی وجود دارد مناسب هستند.

کاربرد کابل افشان کیسه‌ای

کابل و سیم کیسه‌ای با توجه به نوع طراحی و متریال، از مزایای خاص خود برخوردار است که آن را برای برخی کاربردها مناسب خواهد کرد. از جمله این مزایا می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:
◀️ انعطاف‌پذیری خوب که باعث می‌شود بتوانند در برابر حرکت و انعطافات مختلف، کارکرد صحیح خود را ادامه دهند.
◀️ وزن کم که باعث راحتی در حمل و نقل اینگونه کابل می‌شود.
◀️ اشغال فضای کم که باعث صرفه جویی در فضای ذخیره‌سازی می‌شود.
◀️ دارای روکش برای حفاظت از رشته‌های کابل که میتواند علاوه بر جلوگیری از آسیب دیدگی در برابر برق گرفتگی، دارای مقاومت بالا در برابر سایش و خوردگی باشند.
◀️ جذب نویز و الکترومغناطیسی که باعث می‌شود بتوانند به راحتی در محیط‌هایی با نویز بالا مانند ساختمان‌های دفتری، مغازه‌ها و … استفاده شوند.
◀️ طول عمر بالا به دلیل ساخت با مواد با کیفیت و مستحکم که باعث می‌شود بتوانند در محیط‌های صنعتی، تجاری و خانگی به صورت دائمی و بدون نیاز به تعویض مداوم، استفاده شوند.
◀️ راحتی در تنظیم طول که باعث می‌شود بتوانند برای اتصال به وسایل برقی در محیط‌های مختلف با طول متفاوت به کار روند.
سیم کیسه‌ای با توجه به ویژگی‌هایش در مکان‌ها و شرایط مختلفی مورد استفاده قرار می‌گیرد. همچنین این سیم‌ها با شرایط مختلف آب و هوایی نیز سازگاری دارند و یکی از موارد استفاده‌ی این سیم در مکان‌هایی با احتمال سایش و خوردگی بالا است. اما مهم‌ترین استفاده‌ی سیم‌های کیسه‌ای در اتصال وسایل الکتریکی به جریان برق است. از عمده موارد استفاده از سیم‌های کیسه‌ای می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
◀️ کاربرد به عنوان کابل پاور تجهیزات صوتی و تصویری نظیر تلیویزیون، ویدیو پروژکتور و انواع دستگاه‌های دیجیتالی
◀️ کاربرد به عنوان کابل تغذیه انواع تجهیزات روشنایی نظیر آباژور، چراغ مطالعه و سیم و کابل رابط در لوسترها
◀️ کاربرد به عنوان رابط محافظ‌های چند راهی خانگی و محافظ‌های برق
◀️ کاربرد در اتصال دستگاه‌های روشنایی خانگی مانند چراغ‌های سقفی و دیواری به جریان برق

کابل کیسه ای

برندهای تولید کننده کابل کیسه‌ای

با توجه به موارد بسیار زیاد استفاده از این نوع کابل‌ها چه در مشاغل مختلف و چه در مصارف روزمره و خانگی که باعث ایجاد تقاضای بالایی برای کابل‌های کیسه‌ای شده، این نوع کابل‌ها توسط برندهای معتبر و مختلف داخلی و خارجی تولید و عرضه می‌شوند. از جمله معروف‌ترین برندهای جهانی تولیدکننده‌ی کابل‌های کیسه‌ای می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
◀️ شرکت نکسانس که در بیش از ۱۲۰ کشور فعالیت دارد
◀️ شرکت آمریکایی بلدن که در زمینه‌ی سیم کیسه‌ای و کابل‌های الکتریکی فعالیت دارد.
◀️ شرکت هلندی دراکا هولدینگ که در بیش از ۱۰۰ کشور جهان فعالیت دارد.
◀️ شرکت آلمانی لپ که در زمینه‌ی تولید سیم کیسه‌ای و انواع کابل و هادی‌ها فعالیت دارد.
خوشبختانه با توجه به وجود منابع غنی مس و آلومینیوم، صنایع تولید سیم و کابل، در کشور ما نیز جزو صنایع پیشرو محسوب می‌شود و عمده‌ی نیاز داخلی از همین تولیدات داخلی تامین می‌شود. در این زمینه شرکت صنایع تولید سیم و کابل کاشان، با بهره‌گیری از پشتوانه‌ی علمی غنی و خط تولید پیشرفته، انواع هادی‌ها را با کیفیتی قابل رقابت با نمونه‌های خارجی، تولید و عرضه می‌کند.

انواع کابل کیسه ای

سایزبندی و انواع مختلف کابل کیسه‌ای

کابل کیسه‌ای در دو گروه کلی دسته‌بندی می‌شود که هر گروه دارای ویژگی‌ها و سایزهای مخصوص خود هستند و در شرایط مختلف، با توجه به نوع کاربرد، مورد استفاده قرار می‌گیرند:
◀️ کابل کیسه‌ای افشان تخت سبک که با نام کابل H03VVH2)-F (شناخته می‌شود. این دسته از کابل‌های کیسه‌ای دارای سطح مقطع ۰.۵ و ۰.۷۵ میلیمتر مربع
◀️ کابل کیسه‌ای افشان تخت که با نام کابل H05VVH2) -F( شناخته می‌شود. تفاوت این دسته با قبلی، ظرفیت بالاتر هادی آن‌هاست که با سطح مقطع ۱.۱. ۵ و ۲.۵ میلیمتر مربع، تولید می‌شوند.

هر دو نوع ذکر شده عمدتا دارای محدوده‌ی دمای استفاده تا ۷۰ درجه‌ی سانتیگراد هستند و استحکام فیزیکی و حرارتی نسبتا پایینی دارند. کابل‌های کیسه‌ای سبک با ولتاژ نامی ۳۰۰-۵۰۰ ولت و موارد با سطح مقطع بالاتر با ولتاژ نامی ۴۵۰-۷۵۰ ولت، سازگارند.

سخن نهایی

اگر به دنبال کابل‌هایی مقاوم و منعطف هستید، بهترین راه حل استفاده از سیم کیسه‌ای است چرا که با توجه به ساختاری که دارند، دارای انعطاف‌پذیری و استحکام مناسبی می‌باشند. ضمن اینکه این نوع کابل‌ها از قیمت مناسبی هم برخوردارند و با توجه به قطر هادی، پاسخ‌گوی نیازهای مختلف هستند. شما مخاطبان عزیز می‌توانید انواع کابل‌های کیسه‌ای را با قیمتی مناسب به نسبت بازار و با بالاترین کیفیت ممکن از برند مطمئن و معتبر کابل کاشان تهیه و خریداری کنید. ممنون از اینکه ما را تا پایان این مقاله همراهی نمودید.

تاریخ انتشار 1402/02/18

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کابل کیسه ای

فهرست مطالب