کابل knx

گاهی اوقات لازم است که برای ساختمان‌ها از تجهیزات و سیستم‌های هوشمندی استفاده شود که این مسئله با کابل‌های knx امکان‌پذیر خواهد بود. در حقیقت از این کابل‌ها برای هوشمندسازی تجهیزات و سیستم ساختمان‌ها و یا ساختمان‌های تازه ساخت استفاده می‌شود. اساساً از کابل knx در جهت ارتباط با تجهیزات مدیریت ساختمان استفاده می‌شود، یعنی برای بخش‌هایی همچون سیستم‌های صوتی، سیستم‌های روشنایی و چراغ، کنترل سیستم‌های تهویه و… گزینه‌های بسیار مناسبی هستند. این مدل کابل‌ها معمولاً یک رابط اصلی بین تجهیزات کنترل هوشمند هستند که بایستی قابلیت اطمینان بالایی در فرمان‌های الکتریکی و انتقال داده‌ها داشته باشند. ساختار این مدل کابل‌ها بر اساس استانداردهای جهانی است؛ یعنی بایستی از دو زوج به‌هم تابیده شده به شکل کابل مفتولی ساخته شده باشند.

رنگ در نظر گرفته شده برای این زوج سیم‌ها معمولا قرمز/مشکی، زرد/سفید است. این مدل کابل‌ها همچون کابل مفتولی با کیفیت بالایی ساخته می‌شوند که مشتریان خاص خود را دارند. در حقیقت زوجی که به رنگ قرمز و مشکی است، مهم‌ترین زوج سیم این کابل است که معمولاً برای انتقال اطلاعات و تغذیه دستگاه از مرکز سیستم به واحدهای مختلف کاربرد دارد و اما زوج سیم زرد و سفید بیشتر در موارد خاص برای انتقال دادن توان مورد استفاده قرار می‌گیرند.

نکته بسیار مهمی که وجود دارد میزان سرعت کابل شبکه knx در واقع می‌توان گفت که اصلی‌ترین مورد هوشمندسازی تجهیزات است؛ بنابراین بایستی که سرعت استاندارد آن‌ها برابر ۹۶۰۰ بیت بر ثانیه خواهد بود. میزان طول مجازی که برای این مدل کابل‌ها می‌توان استفاده کرد ۱۰۰ متر است و بیشتر از این مقدار مجاز نیست.

انواع کابل knx

کاربرد کابل knx

کاربرد هر کابلی که تولید می‌شود نسبت به سایر کابل‌ها متفاوت خواهد بود؛ برای مثال کابل ارت برای محافظت از جان و سلامت بسیاری از دستگاه‌ها استفاده می‌شود و در واقع کابل ارت نشتی جریان را به زمین انتقال می‌دهد. کابل knx هم از این قظه مستثنی نیست و باتوجه به پیشرفت‌هایی که در تکنولوژی دنیا وجود دارد، آن‌ها را برای کاربردهای مختلفی استفاده می‌کنند. در رابطه با کاربرد این کابل شبکه لازم است بدانید که باتوجه به پیشرفت تکنولوژی در سراسر دنیا با مبحث کاهش انرژی روبه‌رو هستیم؛ بنابراین زمانی که در خانه‌های جدید از سیستم‌های هوشمندسازی همچون کی ان ایکس استفاده شود این نیاز تا حد زیادی برآورده می‌شود؛ یعنی از نظر اقتصادی و عوامل زیست محیطی با کاهش مصرف انرژی را خواهیم داشت.

در بسیاری از ساختمان‌ها که دوست‌دار محیط زیست هستند و به خانه سبز معروف هستند، برای مدیریت تجهیزات و لوازم از این مدل کابل‌ها بهره می‌برند. در حقیقت این سیستم با استفاده کردن از کنترل هوشمند لوازم الکترونیکی و یا سیستم‌های گرمایشی موجود در ساختمان، شرکت‌ها و کارخانه‌ها منجر شد که انقلاب یزرگی در زمینه مدیریت آسان ساختمان و کاهش مصرف سوخت به وجود بیاید. لازم است اشاره کنیم که مدت زمان زیادی نیست که در کشورمان ایران این کابل‌ها تولید می‌شوند، اما در همین زمان کم پیشرفت‌های چشم گیری در زمینه تولید آن‌ها مشاهده کرده‌ایم.

در حالت کلی برندهای ایرانی سعی دارند که با بهترین کیفیت آن‌ها را بسازند و از آن‌ها بیشتر در پرده‌های برقی، کنترل میزان روشنایی، سیستم‌های امنیتی، سیستم‌های تهویه، سیستم‌های صوتی و تصویری و یا بسیاری از لوازم برقی خانه و… استفاده می‌کنند.

کابل هوشمند سازی knx

مزایای کابل knx

هر سیم و کابلی باکیفیتی که ساخته می‌شود، به نوبه خود مزیت‌های زیادی دارد؛ برای مثال سیم ارت را می‌توان نام برد این سیم با توجه مشخصاتی که دارد می‌تواند از نشتی جریان در وسایل جلوگیری کند؛ بنابراین توصیه می‌کنیم از سیم ارت برای حفاظت از جان خود استفاده کنید. اگر از کابل‌های knx هم استفاده شود، قطعاً مزیت‌های زیادی را به دنبال خواهد داشت، از جمله این مزیت‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

💠 در واقع knx از چندین رسانه ارتباطی پشتیبانی می‌کند.

💠  اساساً knx مستقل از هر فناوری نرم افزاری یا سخت افزاری است و به راحتی می‌توان آن را راه اندازی کرد تنها کافی است این کار را با رایانه یا یک گوشی هوشمند انجام دهید.

💠 گفتنی است که در سیستم knx معمولا از بسترهای شبکه IP هم استفاده می‌کنند.

💠 اساساً در این سیستم سرعت دریافت و ارسال اطلاعات بسیار بالا است که می‌توان از راه دور سیستم را به صورت یکپارچه کنترل کرد.

💠 Knx برای تمام ساختمان‌ها قابل اجراء است، یعنی برای ساختمان‌های صنعتی، تجاری، مسکونی و حتی فضاهای باز قابل اجراء خواهد بود؛ در استفاده از آن هیچ محدودیتی وجود ندارد.

💠 از این پروتکل برای کنترل کردن تمام بخش‌های ساختمان همچون سیستم‌های گرمایش، روشنایی، امنیت، مدیریت انرژی و… استفاده می‌کنند.

💠 در بخش تجهیزات و تأسیسات ساختمانی و کنترل لوازم خانگی می‌توان از آن استفاده کرد.

💠 در حقیقت کیفیت محصولاتی که با knx همخوانی داشته باشد بسیار بالا است، لذا لازم است که با این پروتکل و استانداردهای مربوط با آن همخوانی داشته باشند.

کابل هوشمند سازی
سخن نهایی

در این مطلب سعی کردیم که کابل knx و کاربردها و مزیت‌های آن را به صورت مفید مورد بررسی قرار دهیم و نتیجه می‌گیریم که لازم است آن‌ها را از فروشگاه‌ها و مراکز معتبر تهیه و خریداری کنید. اساساً فروشگاه اینترنتی  کابل کاشان یکی از معتبرترین فروشگاه‌های ارائه دهنده سیم و کابل است؛ بنابراین با اطمینان خاطر می‌توانید آن‌ها را تهیه کنید.

این مدل کابل زوجی بایستی بسیار با کیفیت باشد و در عین حال از قیمت مناسبی برخوردار باشد. اگر در رابطه با این محصول (کابل زوجی) پیشنهادی و نظری دارید، می‌توانید نظرات و پیشنهادات خود را برای کابل کاشان کامنت کنید. اساساً تمام محصولات موجود در این فروشگاه دارای قیمت رقابتی هستند. ممنون از اینه ما را تا پایان این مقاله  همراهی نمودید؛ نظرات و سؤالات خود را برای ما کامنت بگذارید.

نوشته شده در تاریخ ۰۷ فروردین ۱۴۰۱

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کابل KNX

فهرست مطالب